Google vér és Samsung váz - szinte tökéletes a Nexus S - Az első lépések
Tartalomjegyzék
Az első bootolás kb. 30 másodpercet vesz igénybe, mire feleszmélünk, már a zöld Android fogad minket a telepítővarázslóval. Jelentkezzünk be Google fiókunkba, vagy regisztráljunk egyet. A telefon 3G kapcsolattal 1-2 perc alatt összegyűjti az információkat a Google szerverekről, feltelepíti a korábban letöltött programjainkat (amennyiben engedélyeztük a backup funkciót korábban). A biztonság kedvéért adjunk neki még egy restartot. Sajnos root nélkül ehhez előbb ki kell kapcsolni a telefont teljesen, de ezzel együtt sem tart tovább a művelet 15 másodpercnél. Ez, akárhonnan nézzük, impozáns.
Miután feloldottuk a képernyőt, az alap Gingerbread launcher fogad minket. 7 homescreen, pár alap widgettel felpakolva. Talán az egyetlen pozitívuma, hogy a hármas csoportot hosszan nyomva gyorsan ugorhatunk akármelyik képernyőre, de ennél több testreszabhatóságot nem nyújt. De még mielőtt nekiállnánk saját kedvünk szerint átszabni, nézzük meg a beállításokat.
A legfontosabbal kezdeném: a telefon tartalmaz magyar nyelvet (persze a szokásos helyenként érdekes és meghökkentő nyelvi brillírokkal). Tehát aki nem ért angolul, vagy nem szereti az angolt, kedve szerint választhatja anyanyelvünket, de szinte bármelyik világnyelv elérhető.
A beállítások nem hoznak sok érdekes vagy különleges dolgot, de azt a párat kiemelném: a Wireless & Network résznél be-, illetve kikapcsolhatjuk az NFC (Near Field Communication) chipet - tovább húzza az akkumulátor, plusz nem igazán találtam sem a városban, sem a boltokban NFC tag-eket, így sok hasznát nem vettem. A jövőbeni alkalmazási lehetőségek viszont bíztatóak, így jó pont, hogy a telefonban van ez is.
Az előlapon, a kamera mellett található fényérzékelő lehetővé teszi, hogy a telefon automatikasn, a külső fényviszonyokhoz állítsa a kijelző fényerejét. Hasznos funkció, és különösebben az akkumulátort sem eszi jobban, mint ha manuálisan állítgatnánk folyton.
Kényelmi funkciót biztosít az Accessibility menüpontban bekapcsolható funkció, mely lehetőséget ad arra, hogy a Power gombbal befejezhessük a hívást. Mivel még nem volt hardveres gombokkal nem rendelkező telefonom, így kicsit szokatlan volt a telefonálás, de erről később.
Akit kicsit jobban érdekli, mi van a kezében, az az About alatt megnézheti az Android verziót, a kernelt, stb. szokásos dolgokat. Első bekapcsolás után a telefon azonnal felajánlotta az éppen aznap Nexus S 4G-re kiadott OTA (Over The Air) 2.3.4 frissítést, így igazán nem panaszkodhattam.
Talán más “extra” nem is volt a beállításokban, így már rutinból, 1-2 perc alatt teljesen személyre szabtam a Nexus-t. Ezután jött egy kis csalódás, amit egy másik követett.
Korábban már írtunk a Notification Toggle alkalmazásról, mely az értesítési területre tesz kapcsolókat. Számos gyári Android ROM is tartalmaz ilyet (pár LG-n, és főleg Samsung-okon láttam), a főzött ROM-ok pedig szinte egytől-egyig. Roppant kényelmes és hasznos kis extra, ezért is lepődtem meg, hogy a Google a saját telefonjából kihagyta. Sebaj, gondoltam a Notification Toggle majd megoldja. Sajnos azonban a Nexus S értesítési területe nem támogat több párhuzamos Click eseményt egy sávban (programozásban így adhatjuk meg, mely területre kattintással mi történjen), így egy sorba nem tehettem a kapcsolókat, több sorban pedig gyakorlatilag szétbombázta az egész területet. Egy kényelmi funkció oda. Sebaj, ezután gondoltam jöhet a nagy testreszabás.
De még előtte gyorsan átfutottam az előtelepített programokat: hatalmas jó pont a Google-nak, ugyanis a telefon Facebook nélkül érkezik! Talán ez is jelzi, hogy komoly, profi felhasználásra tervezték (avagy a Google a saját telefonján nem akarja a konkurenciát látni - így vagy úgy, nálam ez hatalmas piros pont). A felhozatal a szokásos: Maps, Places, Latitude, még Google Earth-öt is kapunk. Bónuszként jön a ThinkFree Office, ami az ingyenes alkalmazások minden “jóságával” is megajándékoz minket. A görög betűkkel tűzdelt képleteket nem szereti, de szöveg megjelenítésére tökéletes. Gyors körút a Marketen, Maps frissítés, Docs letöltés, és még kerítettem egy file managert.
Most, hogy az alapok adottak voltak, tényleg elkezdtem teljesen testreszabni. Ez nem csak a saját kényelmi céljaimat szolgálta, de nyilván jobb képet ad a telefon képességeiről is, ha nem az optimalizált, direkt rá fejlesztett alkalmazások vannak csak rajta.