Az első lépés a kvantumbiztos jövő felé a Samsung Knox segítségével
A Samsung a Galaxy S25 szériával kezdődően egy új, csúcstechnológiás mobilbiztonsági megoldáson dolgozik. A posztkvantum- (vagy másképp kvantum utáni) kriptográfiaként ismert technológia fejlett algoritmusokat alkalmaz, hogy védelmet nyújtson a kvantum-számítástechnika hagyományos titkosítási módszerekre gyakorolt potenciális kockázatai ellen. A digitális biztonság jövőjére összpontosítva a Samsung már most védelmi intézkedéseket hozott, hogy felkészüljön a kvantumszámítógépek kódfeltörő képességeiből eredő fenyegetésekre.
A kvantum-számítástechnika a modern technológia egyik legforradalmibb területét képviseli, páratlan problémamegoldó képességeket kínálva. A kvantumszámítógépek erejét kihasználva a bonyolult kihívások lényegesen gyorsabban megoldhatók, mint a hagyományos számítástechnikai módszerekkel, ezzel áttörést hozhatnak számos iparágban, az egészségügytől kezdve a logisztikáig. Például a különböző kvantumalgoritmusok egyszerűsíthetik az ellátási láncokat vagy javíthatják a közlekedési rendszerek pontosságát.
Ez a hatalmas számítási teljesítmény azonban kockázatokkal is jár: a kvantumalgoritmusok képesek lehetnek egyes, napjainkban használt titkosítási módszerek feltörésére, így ezen sebezhetőség kezelése kulcsfontosságú a jövőbeli adatvédelem biztosításához.
Bár a kvantum-számítástechnika várhatóan nem éri el azonnal a teljes körű alkalmazhatóságot, ugyanakkor a fenyegetésekkel szembeni védelem érdekében a korai lépések, fejlesztések elengedhetetlenek. A hackerek jelenleg adatokat gyűjthetnek anélkül, hogy azokat rögtön feltörnék, arra számítva, hogy a jövőben a kvantum-számítástechnika segítségével könnyedén dekódolhatják és felhasználhatják.
A jövőbeli védelem alapköveinek lefektetése
A Samsung a kvantum utáni kriptográfia (posztkvantum-kriptográfia, PQC) technológián dolgozik, hogy biztosíthassa a titkosított adatok védelmét a kvantum-számítástechnika világban is. A fejlesztések során követi az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet1 (National Institute of Standards and Technology – NIST) által kvantumszámítógépek elleni támadások elleni védekezéshez ajánlott szabványokat. Például az ML-KEM (Module-Lattice-Based Key-Encapsulation Mechanism) algoritmus a matematikai rácselmélet alapján alkalmaz olyan bonyolult, többdimenziós struktúrákat, amelyek rendkívül megnehezítik a titkosítási kulcsok feltörését, még kvantumszámítógépek számára is. Az algoritmus ideális a csatlakoztatott eszközök közötti biztonságos kommunikációhoz, miközben erős védelmet nyújt, optimalizálja a teljesítményt és minimalizálja az adatátvitelt.
A NIST PQC szabványai az elektronikus információk széles körét védelmezik, a bizalmas e-mailektől kezdve az e-kereskedelmi tranzakciókig. A Samsung számára ezek a szabványok lehetőséget biztosíthatnak a felhőalapú adatok jövőbeli védelmére a kvantumfenyegetésekkel szemben is.
A Samsung stratégiai megközelítése
A Samsung elkötelezett a felhasználói adatok védelme iránt, ezért az olyan technológiák fejlődésével, mint a kvantum-számítástechnika, a vállalat bevezeti a Posztkvantum Megerősített Adatvédelem (Enhanced Data Protection – EDP) funkciót az élvonalbeli, csatlakoztatott eszközök ökoszisztémájának védelmét biztosító Samsung Knox Matrix rendszerébe.
A Megerősített adatvédelem funkció jelenleg a felhasználók adatainak végpontok közötti titkosítását biztosítja, amikor személyes információk biztonsági mentésére, visszaállítására vagy szinkronizálására kerül sor a Samsung Cloud segítségével.
A PQC technológia integrálásával a Knox Matrix rendszerbe egy újabb védelmi réteg került, ezzel új szabványt teremtve a felhőalapú mobil-adatbiztonság terén. A Knox Matrix eszközök közötti kompatibilitása biztosíthatja a zökkenőmentes kvantumbiztos védelmet a Samsung Cloud biztonsági mentéseihez és a szinkronizált adatokhoz, amelyek okostelefonokon, TV-ken és digitális készülékeken is elérhetőek.
Ez a funkció a Galaxy S25 sorozat készülékein – mint az One UI 7 operációs rendszert futtató első eszközökön – elérhető először, amely a Galaxy felhasználók számára fokozott védelmet biztosíthat a kvantum-számítástechnikai fenyegetésekkel szemben.
Biztonságos jövő élvonalában a Samsung
A folyamatosan változó digitális környezetben a jövőbeli fenyegetésekre való felkészülés nem csupán lehetőség, hanem szükségszerű. Ahogy a kvantum-számítástechnika általi fenyegetések egyre közelednek, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az adatvédelem jövőbeli biztosítása kulcsfontosságú.
A Galaxy S25 sorozat készülékei a vállalatelső olyan eszközei, amelyek támogatják a posztkvantum-kriptográfiát alkalmazó felhőalapú adatvédelmet, ezzel új mércét állítva az adatvédelem terén a közelgő kvantum-számítástechnikai korszakban. A Samsung elkötelezett a mobilbiztonság fejlesztése mellett, és olyan jövő építésére törekszik, ahol a felhasználók gondtalanul élvezhetik a csatlakoztatott világ adta lehetőségeket.
1 A NIST véglegesítette azon titkosítási algoritmusokat, amelyeket a kvantumszámítógépek elleni kibertámadások kivédésére terveztek. A jövőre nézve ezek az új szabványok szerepelnek a NIST kvantum utáni kriptográfia (PQC) szabványosítási projektjének első, befejezett szabványában.
Bibliográfia:
Announcing Issuance of Federal Information Processing Standards (FIPS) FIPS 203, Module-Lattice-Based Key-Encapsulation Mechanism Standard, FIPS 204, Module-Lattice-Based Digital Signature Standard, and FIPS 205, Stateless Hash-Based Digital Signature Standard. (2024. augusztus 14). Federal Register. Elérhető itt: https://www.federalregister.gov/documents/2024/08/14/2024-17956/announcing-issuance-of-federal-information-processing-standards-fips-fips-203-module-lattice-based
National Institute of Standards and Technology. (2025, január 2). NIST. Elérhető itt: https://www.nist.gov/
NIST Releases First 3 Finalized Post-Quantum Encryption Standards. (2024). NIST. Elérhető itt: https://www.nist.gov/news-events/news/2024/08/nist-releases-first-3-finalized-post-quantum-encryption-standards