HiSense U5120GW: A kényelem ára

Két évvel ezelőtt döntöttem úgy, hogy az addig használt, 5.1-es Genius gamer rendszert egy valódi, erősítővel és normális hangfalakkal szerelt rendszerre cserélem. A dilemma első része az A/V vs. soundbar kérdés volt, és bár roppant csábítóan hangzott az utóbbi által Ígért kényelem és egyszerűség, végülis mégis a több tíz méter kábel, több heti review olvasgatás és három különböző helyről beszerzés mellett döntöttem. De a HiSense jóvoltából most lehetőségem volt a másik megoldást is kipróbálni.

A kényelem ára nem véletlen: a szett ára nagyjából egyenesen arányos egy olyan 5.1-es rendszerével, amit az ember maga válogat össze, céltudatosan, sallangoktól mentesen, anélkül, hogy “belépő” szinten kéne éreznünk magunkat. Minden csak azon múlik, hogy szükségünk van-e számos olyan dologra - redundánsan - amellyel már amúgy is rendelkezünk.

A HiSense U5120GW ugyanis annyi mindent támogató, hogy ha valakinek semmilyen - de tényleg semmilyen - okos eszköze (akár egy Google TV) nincs otthon, akkor elég csak kitennie és élvezni a dolgot. Alexa, Google Assistant, beépített Chromecast, Apple Airplay, Dolby Vision, Dolby Atmos, DTS, Bluetooth, a lista szinte végtelen és tudatosan keresni kéne, hogy mi az, amit nem támogat.

Maga a csomagolás egy kicsit szerencsétlen, de ez az “L” alak a fizikai adottságok mellett talán a logikus választásnak tekinthető, mert így egy ember is könnyen meg tudja fogni és mozgatni. A súllyal sincs gond, bár nem mértem, de talán 2 karton ásványvíz - vagy másfél tálca sör körül mozoghat.

A soundbar és a mélynyomó, valamint a kiegészítők külön-külön dobozokban foglalnak helyet, és az a fura helyzet állt elő, hogy visszacsomagolni könnyebb volt, mint kihámozni.

A kiegészítőknél ért némi csalódás, a távirányító mellett 1 darab HDMI kábelt, valamint 1 optikai kábelt kapunk. És bár értem, hogy a HDMI kábel otthon lassan olyan, mint a cukor és a liszt - a szerencséseknél mindig van -, az amúgy meglepetésemre kevés számú (gyakorlatilag 2) HDMI bemenet mellett igazán adhattak volna még egy kábelt. Ugyanakkor érthető, hiszen én is azzal kezdtem, hogy elmentem beszerezni a legújabb szabványt támogató, aranyozott végű, legjobbnak titulált kábelből jó párat.

És ha már itt tartunk, engem tényleg negatív meglepetésként ért, hogy 2 sima HDMI port van csak a HDMI eARC mellett, mert ezzel gyakorlatilag erősítőként már nagyon korlátozottak a lehetőségeink.

Nekem személy szerint 3 eszközöm van a saját erősítőre kötve (Plex server, Google TV, PlayStation), ami instant áldozatot jelent. Cserébe viszont nem volt olyan videó formátum a repertoárban, amit ne támogatott volna, az egyetlen hiányosság az E-AC3 formátum volt (amit amúgy az én erősítőm sem támogat, szóval ez lehet csak a higher end kiváltsága lesz).

Visszatérve, a felszerelés nagyon egyszerű és kényelmes, mint azt vártam is. Minden port a fal felé néz, ami nem tudom, hogy mennyire jelentene problémát, ha a mellékelt konzollal felszereli az ember valahová, de alapvetően plug & play az egész. Rácsattan az áramra, Google TV (vagy egyéb set-top box) bedug, kimeneten összeköt a TV-vel, input kiválaszt, és voilá. Külön kellemes csalódás volt, hogy amint bedugtam a mélynyomót, automatikusan megtalálták egymást. Lélekben már fel voltam készülve egy tíz perces hadakozásra, de ez teljesen elmaradt.

Ami kicsit meglepett, hogy nincs semmilyen OSD a konfiguráláshoz. A viszonylag minimalista távirányító segítségével tudunk minimális hangszínt szabályozni (bass & treble), hangerőt állítani, kicsit játszani a beépített sávkiegyenlítőkkel, illetve a bemeneti eszközt tudjuk váltani, de nagyjából ennyi.

Olyan igazi kontrollt nem ad a hangzás felett, van filmes, zenei, hír, és AI (...) mód beépítve, de ezen felül elég puritán a dolog. Ebből az AI lenne az, amelyik elvileg tud adaptálódni a hanghoz, de ugye ezzel az a baj, hogy mindenki máshogy szereti és az emberi preferenciát nem lehet leprogramozni.

A mélynyomó a doboz szerint “earth shattering bass effect”-tel fog megörvendeztetni minket, ami így is van. Nem lehet elvitatni, hogy gyakorlatilag bárhova tettem, tolta az arcomba a mélyet, amit mondjuk én annyira nem szeretek (a saját rendszerem a szépen “körbeölelős”, diszkrét de erőteljes hangzást szállítja), de ezt megint csak embere válogatja. Amit kell, azt tényleg szállítja mély fronton és nem fogunk hiányt szenvedni.

Ahol becsapva éreztem magam, az viszont a soundbar. Mindig is kétkedtem azzal kapcsolatban, hogy szemből hogy fog valódi térhangzást - értsd: a fejem mögül érkező hangokat - imitálni egy ilyen hangszóró, és nem győzött meg, hogy ez lehetséges. Alapvetően szépen lehet hallani a hang “terjedését”, de az agyat nem lehet becsapni és egyetlen másodperc nem volt, hogy azt éreztem volna, hogy ami mögöttem történik, annak a hangja is onnan jön.

De ez nem a HiSense ellen szól, biztos vagyok benne, hogy minden hasonló soundbar rendszer ugyanettől szenved. Viszont ez megint csak ízlés kérdése és embere válogatja, valószínűleg ha én sem úgy növök fel, hogy rendes 5.1-es hangrendszerrel nézem a filmeket 10-en éves korom óta, akkor nem is vettem volna észre.

A hangerőre sem lehet panaszunk, igazából nem kellett egyszer sem túlzottan feltekerni, általában 10-es szinten már kellemetlenül hangos volt minden. Apropó, az ilyen információkat a soundbar rendezői jobb oldalán található matrix kijelzőn olvashatjuk le, ami kifejezetten jópofa meglepetés volt (én OSD-re számítottam).

Ahol éreztem némi gyengeséget, az az erősítő része. Az igazán részletgazdag, akciódús, információval túlterhelt 4k HDR jeleneteknél sokszor volt érezhető FPS visszaesés, amikor az addig folyamatos és szép kép hirtelen 15 FPS körülre esett és érezhetően darabossá vált a mozgás. Emiatt talán érdemesebb közvetlenül a TV-re támaszkodni a videó feldolgozásához, amennyiben az támogatja a formátumokat és rendelkezik a megfelelő hardverekkel. Alapvetően tehát ez sem eget rengető probléma, de számomra visszavet az értékéből, mert így számomra inkább csak egy hangszóró összeállítás, mint sem egy teljes értékű házimozi rendszer, amire csak fel kell csattintani a TV-t (ami kicsit szembe megy az amúgy briliáns plug & play működéssel, amit a dobozból kipakolva biztosít).

A nap végén azonban elmondhatom, hogy bármi ellenérzésem nem a HiSense U5120GW-vel kapcsolatos, inkább az egész soundbar formátum az, amit nem nekem találtak ki.

Ettől függetlenül összességében elmondhatom, hogy bármilyen filmet, zenét indítottam el, az szépen szólt, nem volt kifogásom - kivéve a videó feldolgozásbeli hiányosságokat - semmivel, bár nagyobb fokú EQ beállításokat el tudtam volna viselni. Dizájn szinten kifejezetten mutatós mindkét darab, szépen illeszkedik a környezetbe.

Ha valaki csak szeretne egy hangrendszert, ami szépen szól, de nem szeretne válogatni és kábelezni órákon át (nem is beszélve a kábelek kulturált elvezetéséről…), jó helyen jár.