Török népzene?

Deniz Kurtel

Van egy furcsa hely Broklynban, a Marcy Hotel, a Wolf+Lamb és számos más tehetséges producer  főhadiszállása, ahol olyan zenék születnek és olyan mulatságokat rendeznek, amiket sokan irigyelnek szerte a világon. Az elektronikus zene rajongóinak nagy örömére egy lány is bekerült ebbe a nem mindennapi közösségbe. Deniz Kurtel egy üde színfolt a zenei palettán.

Egy igazi világpolgár aki  New York-i közgazdasági tanulmányai alatt keveredett bele a broklyni Marcy Hotel, Zev Eisberg és Gadi Mizrahi köreibe. Csodák csodája, a high class művészkommuna remek környezetnek bizonyult Deniz számára tehetsége kibontakoztatásához.

A kezdetekben led installációkat készített  a Marcy Hotelben tartott bulik dekorációjaként, de hamar kiderült, hogy nem ez az egyetlen amihez jó érzéke van. A korábbi klasszikus zenei tanulmányai jó alapnak bizonyultak a vagány, de intelligens muzsika komponálásánál. Persze az olyan ismerősök és barátok tanácsai sem jöttek rosszul  mint  Tanner Ross, Nicolas Jaar, Greg Paulus és Damian Lazarus.  

Deniz Kurtel jó háttérrel indult a zenei pályán, de a jelek szerint a legjobb úton halad afelé is, hogy a maximumot hozza ki a saját tehetsége és a szupportív környezet gyümölcsöző házasságából és ne csupán piaci, de művészi értéke is legyen annak amit felvesz a stúdióban. Saját bevallása szerint amikor zenélni kezdett néhány hónapig egyedül próbálgatta a programokat és a hangszereket, amikkel a számait készíti és csak később amikor már rutinosabb lett, kért tanácsokat és kritikát zenész barátaitól. A kitartó munka eredménye pedig nem maradt el.

Amit ez a török lány készít nem szunyókáláshoz és szendergéshez való. Ez dögös partizene, igényes és értelmes formában, egy olyan producertől aki nem csak a stúdióban figyel oda arra, hogy mi kerül ki a kezéből. A fellépéseken a saját számait és remixeit játssza, amiket helyben szerkeszt  a közönséghez és az egyéb körülményekhez igazítva. Nem egyszer volt rá példa, hogy a ledekkel megvilágított futurisztikus szobrait összehangolta a zenével, hogy azok együtt egy tetszetős audiovizuális performansszá alakuljanak egy-egy táncmulatság alakalmából. Az sem utolsó, hogy a bulikon az emberek nem egy beképzelt sztárt látnak, hanem egy lelkes zenészt aki teljes erőbedobással, lelkesedéssel és józanon varázsol a pult mögött. Mindenkihez figyelemmel fordul aki hozzászól és elhozza a saját felszerelését ha valahol játszik, ellentétben néhány befutott sztár producerrel és dj - vel akik alkalmanként még a laptop töltőt is otthon felejtik.