Ma este: My Bloody Valentine a Club 202-ben

My Bloody Valentine

Június 9-én Budapestre érkezik a My Bloody Valentine európai turnéja. A 30 éve alakult csapat koncertje már két évtizeddel ezelőtt is aktuális lett volna, de a rajongóknak egészen mostanáig kellett várni, hogy élőben is láthassák a shoegazing műfajteremtő brit alakulatát. Külön öröm, hogy a hiánypótló koncertnek egyben aktualitása is van, hiszen évtizedes - hiábavalónak tűnő - várakozás után, idén februárban végre megjelent az m b v című új album is, így a Club 202-ben tartandó koncerten az új dalokat is meghallgathatjuk a régi klasszikusok mellett.

Idén 30 éve, hogy az ír My Bloody Valentine zenekar története kezdetét vette. Bár az alapító Kevin Shields nem éppen az a figura, akit törtetéssel vagy sikerhajhászással vádolhatnánk, együttese mégis új műfajt teremtett az alternatív rockzene világában. Cipőbámuló, azaz shoegazing rocknak hívják a ’80-as post-punk, indie és gothic szcénájából kinőtt stílust, melyet a sok gitáreffekt, és az elváltoztatott, torzított vokálok jellemeznek, és e kettő összeolvadásából áll elő a jellegzetesen hömpölygő, pszichedelikus hangszőnyegre emlékeztető hangzásvilág. A effektekkel tarkított gitárszólók miatt a zenészek időnként többet foglalkoztak lábuk előtt lévő effektpedálok nyomogatásával, mint a közönséggel – innen kapta a műfaj a cipőbámuló elnevezést.

A My Bloody Valentine mindössze két albumot adott ki hőskorában, ám ez is elegendő vált ahhoz, hogy az alternatív zenék legnagyobbjai közé kerüljön: a kezdetekben Alan McGee (Oasis, Primal Scream, The Jesus and Mary Chain) által is felkarolt csapat 1988-as Isn’t Anything című debüt albuma szinte az összes brit és ír újság albumlistáján felkerült a korszak, a műfaj vagy akár minden idők legjobb lemezeit gyűjtő listákra. Az ezt követő, 1991-es Loveless albumot még nagyobb ovációval fogadta a sajtó.

A kereskedelmi áttörés azonban elkerülte a csapatot, ami különösen azért jelentett problémát, mert a vízióival és zenei elképzeléseivel küzdő, már-már elérhetetlen perfekcionizmusra törekvő Shields két idegörlő éven át készítette a Loveless-t, rengeteg pénzt felemésztve ezzel. Ettől függetlenül a lemez hatása vitathatatlan: a kicsavart gitárzajokkal operáló 45 perces hangfolyam letaglózó újdonságként hatott az akkori hallgatókra, és hatása számos mai jól ismert zenekarnál felismerhető - köztük olyan post rock előadóknál, mint a Sigur Rós vagy a Mogwai, az elektronikus zenei szcéna nagyjainál és olyan hazánkban is népszerű csapatoknál, mint az M83.

A Loveless után Kevin Shields szinte rögtön megkezdte a következő My Bloody Valentine lemez kikísérletezését, de a korábban tapasztalt produkciós problémák, a végtelenségig elhúzott kísérletezés és a csődközelbe hajszolt kiadó elérhetetlen messzeségbe lökte a harmadik lemezt, a zenekar pedig felbomlott. Bár az elmúlt évtizedekben számos pletyka kapott lábra a készülő albummal kapcsolatban, igazából már senki sem bízott abban, hogy valaha megjelenik, és ezen az sem változtatott, hogy 2007-ben újra aktivizálta magát az addigra már legendaként kezelt zenekar.

Éppen ezért érte a hitetlenkedő rajongókat meglepetésként, amikor az együttes egyik napról a másikra, idén februárban közétette az m b v című lemezt weboldalán – amelynek szerverei rögvest össze is omlottak a nagy terhelés alatt. Azóta a digitálisan is megvásárolható album minden dala meghallgatható a Youtube-on is

  • 2013. június 9., vasárnap 19 óra
  • Budapest, Club 202
  • My Bloody Valentine koncert
  • Belépő: A Tickeportal és a Ticket Expressz hálózatában 6900 Ft.
  • A CD Pince, Wave és Headbanger üzletekben, valamint a Club 202-ben és www.concerto.hu oldalon: 5.900 Ft.