Véget ért a vektormentes időszak Magyarországon
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a rovartani vizsgálatok eredményei alapján megállapította a kéknyelv betegség szempontjából a vektormentes időszak végét Magyarország egész területén. A járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos engedélyezte a kéknyelv betegség elleni vakcinázást.
Az eddigi tapasztalatok alapján a vektormentes időszak újbóli kezdete 2015. negyedik negyedévében valószínűsíthető. A törpeszúnyogok megjelenésével a betegség ismételt előfordulása és további terjedése várható. Erre való tekintettel az országos főállatorvos – bizonyos feltételek mellett – engedélyezte a kéknyelv betegség elleni vakcinázást. A vakcinázási stratégia egy kötelező és egy önkéntes részből áll.
Az esetleges új kitörések körüli 20 km sugarú körben a hatóság – állami költségen – kötelező jelleggel vakcinázni fog minden betegségre fogékony egészséges egyedet. A tavaly ősszel megállapított védő- és megfigyelési körzetekben pedig az állattartók önkéntes alapon vakcináztathatják állataikat. A betegségtől mentes területeken a vakcinázás továbbra is tilos!
A vektormentes időszak végével és a vakcinázás engedélyezésével az állatszállításra vonatkozó szabályok részben módosulnak.
1. Továbbtartásra védőkörzetből megfigyelési körzetbe vagy mentes területre, illetve megfigyelési körzetből mentes területre (Magyarországon belül vagy más Európai Uniós országba) csak olyan kérődző szállítható mely:
- kéknyelv betegség elleni védőoltásban részesült, vagy
- laboratóriumi vizsgálat kimutatta, hogy már átvészelte a betegséget, vagy
- szállítás előtt jóváhagyott vektormentes létesítményben tartózkodott.
2. Az azonnali vágásra történő szállítás, illetve azonos körzeten belüli szállítás esetén a feltételek változatlanok.
3. Harmadik országba irányuló szállításoknál továbbra is a fogadó ország követelményeinek megfelelően történhet a szállítás.
A korlátozás alatt álló területekről részletes információ, valamint a korlátozást elrendelő határozatok elérhetők a NÉBIH weboldalán (http://portal.nebih.gov.hu/-/magyarorszagon-is-megjelent-a-keknyelv-betegseg).
Az állategészségügyi hatóság továbbra is kéri a szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tartó gazdákat, hogy a kéknyelv betegség tüneteire fokozottan figyeljenek, és gyanú esetén haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz.