Megtelt öleléssel a Vígszínház az V. Down Világnapon

Down Egyesület

Ismét megtelt a Vígszínház vasárnap az Nemzetközi Down Világnap alkalmából kacagással, öleléssel és kifogyhatatlan jókedvvel szó szerint a picétől a padlásig és még annál is tovább, hiszen a kültéri óriás-fotó kiállítás, a színvonalas színpadi produkciók mellett az alagsori játszóháztól a népi játékokon és Legozáson át a karzati festőműhelyig mindenkit izgalmas program várt. 

A Down Egyesület a Vígszínházzal karöltve ötödször rendezte meg a Nemzetközi Down Világnapot a Vígszínházban, melynek kísérő programja egy óriásfotó kiállítás, amely képei cseh, lengyel, szlovák és magyar Down-szindrómásokat ábrázolnak az országok egy-egy híres helyszínén, és amely – a Down-szindrómát okozó 21. kromoszóma triplázódására utalva – 21 napig látható a Ditrói Mór utcán.

Az V. Down Világnap háziasszonya hagyományosan Eszenyi Enikő volt, a színház művészei, akik évek óta nemcsak mint színészek, hanem mint önkéntesek is részt vettek a programon, pedig nemcsak Víg-blokkal készültek, de egész nap aktívan részt vettek a nézőforgalmi területeken rendezett programokon. A Visegrádi 4 ország képviseletében fellépő cseh, szlovák, lengyel, magyar Down-szindrómás tánc- és színi csoportok mellett színpadra lépett a Fölszállott a Páva című tehetségkutató nyertes tánccsoportja a Jászság Népi Együttes, akik délután táncházzal kedveskedtek a vendégeknek, a 4 for Dance, valamint a Kaláka Együttes, a Vígszínház teljes területe pedig óriási, néphagyományokban gazdag játszóházzá alakult.

További képek: downegyesulet.hu

Volt ott autentikus kézműveskedés, könyvvásár, játszóházi foglalkozás, és a vendégek még Bartos Erikával is találkozhattak, aki füles fotelben várta apró rajongóit. Megjelentek hazai civil szervezetek, akik segítik a fogyatékkal élő gyermekeket nevelő családokat, mint az FSZ vagy az AOSZ, de ki lehetett próbálni a kerekesszéket, és volt Láthatatlan kiállítás is, a színház karzatán pedig kortárs festőművészekkel – mint Roskó Gábor, Wahorn András vagy ef. Zámbó István – alkothattak a gyermekek.

„Az utóbbi 20 évben pozitív változáson ment át Magyarországon a Down-szindrómával élők megítélése, viszont vannak olyan területek, melyben érdemes fejlődni. Az egyesület programjai olyanok, melyek információkat adnak át a többségi társadalomnak a fogyatékosságról. Amennyiben ezek az információk megfelelően vannak csomagolva, segítik a társadalmi elfogadást, mely kiemelten fontos célunk.” – Kisari Károly, a Down Egyesület elnöke

Évente hazánkban kb. 150 Down-szindrómás csecsemő jön világra. A Down Egyesület a Down Világnappal összefüggésben indította márciusban a Down Baba programot, mely célja nemcsak pozitív példa nyújtása egy újabb Down-baba születésekor, hanem felölelni a terhesség időszakát, valamint az azt követő első időszakot, illetve széleskörű információ nyújtása nemcsak kismamáknak és kispapáknak, hanem a közvetetten érintettek és érdeklődők számára is.