LazyDroid - Nagy potenciál, apróbb hibák

LazyDroid

A LazyDroid segítségével ezúttal nem a számítógépet irányíthatjuk a telefonunk segítségével, hanem   kedvenc Androidunk felett vehetjük át az íráyítást böngészőn keresztül. Nagy előnye, hogy nem kell külön drivereket, illetve kliens programokat telepíteni, így bármilyen WiFi hálózat esetén, vagy akár USB kábel használatával összekapcsolhatjuk gépünket telefonunkkal.

A program jelenleg béta verzióban van, bár már most látható, hogy rengeteg potenciállal rendelkezik. Egy-két buggal rendelkezik, például nálam nem jelent meg az AppDrawer-ben az ikonja, ami bosszantó ugyan, de hamar orvosolható, és őszintén, ez legyen egy program legnagyobb hibája.

Magán a telefonon túl sok interakciót nem végezhetünk. Indítás után megjelenik egy nagy gomb, amivel elindíthatjuk illetve leállíthatjuk a szolgáltatást, valamint alatta látható a cím, amelyet a böngészőbe gépelve átvehetjük az irányítást a webes felület segítségével. Továbbá beállítható, hogy a WiFi folyamatosan bekapcsolva legyen - az Android rendszer alapértelmezésben kikapcsolja, ha zároljuk a épernyőt, hogy erőforrást takarítson meg.

Lépjünk át a számítógépes oldalra: indítsuk el a böngészőt, gépeljük be a címet, és máris egy roppant barátságos felület fogad, mely a Windows Aero skinjére hasonlat. Star menü, ikonok, valamint a jelenleg elérhető funkciók listája:

  • SMS
  • Telefonkönyv (Contacts)
  • Kamera
  • Szenzorok (Sensors)
  • Távoli nézet (Remote view)
  • Vágólap (Clipboard)

A Start menü ikonjára kattintva a fent említett elemek listája jelenik meg. De még mielőtt tovább indulnánk a funkciók tüzetes átvizsgálására, nézzük meg, hogyan is működik az USB kapcsolódás. Az asztalon jobb oldalon elhelyezkedő Download USB Client ikonra kattintva letölthetjük a klienst, melynek futtatásához a .NET keretrendszer 4-es verziójára lesz szükségünk. Emellett nem árt, ha van kéznél egy Internet Explorer is, bizonyos funkciók ugyanis csak abban érhetőek el.

Most pedig nézzük, milyen lehetőségeket kínál a LazyDroid.

SMS

Az alkalmazást elindítva betöltődnek az üzeneteink, valamint az azokhoz tartozó adatok is - többnyire. Mivel én kevesem SMS-ezek, így a bankszámlaértesítőkön kívül csak Google Calendar emlékeztetők, valamint egy magán beszélgetés található jelenleg a telefonon, így nem tudom megmondani, mekkora hatékonysággal tölti be a telefon ezeket az üzeneteket, de a 4 threadből 2-nél elmaradt a contact info, így az Unknown felirat jelent meg.

Sajnos a számomra legcsábítóbb funkciót - a számítógépen SMS-írást - nem sikerült kivitelezni. A folyamat a küldés során akadt el, de pozitívum, hogy a Send New SMS ablakban a személy nevét gépelve gond nélkül megjelent minden hozzá tartozó telefonszám.

Contacts

Az alkalmazás segítségével könnyedén szerkeszthetjük a kapcsolatainkat, bár előjön az a “hiba”, ami igazából a régóta használt SIM kártyák esetén komoly fejfájást okoz az Android-ra való átállásnál: mivel én már közel 7-8 éve ugyanazt a telefonszámot használom, így elég sok adat vándorolt már át a kártyán. Régen minden hónapban csináltam egy biztonsági mentést a telefonról a kártyára, ám akkor más rendszer szerint tároltam az embereket, mint manapság, így gyakorlatilag tele van szeméttel.

A Google ennek kiküszöbölésére remek lehetőséget biztosít a GMail-en beül a kapcsolatok menedzselésére, böngészőn át, ahol a My Contacts csoportba sorolhatjuk azokat, akiket a telefonon is szeretnénk látni a telefonkönyvben. Ez roppant hasznos, főleg, ha valaki hasonló cipőben jár, mint én. Sajnos (?) azonban a GMail automatikusan felvesz mindenkit az Other Contacts csoportba, akik valaha levelet küldtek nekünk, illetve az előbb említett, SIM kártyán található “szemeteket” (hiszen a Béla nem mond sokat önmagában). Ez önmagában nem gond, csak számos harmadik fél által fejlesztett telefonkönyv alkalamzáshoz hasonlóan a LazyDroid is betölti az összes kapcsolatot, így gyakorlatilag egy átláthatatlan adathalmot alkot.

Viszont, a telefonszám mellett található telefon ikonnal hívást kezdeményezhetünk, melyet egyből kihangosítóra tesz a telefon. Az email címek mellett megjelenő ikon sajnos nem működik.

Camera

A kamera funkció egyike azoknak, melyek csak Internet Explorer alatt működnek, ám nekem sehogy sem sikerült működésre bírnom, így sajnos nem tudok tapasztalatokkal szolgálni.

Remote View

Hasonolóan a kamerához, a Remote View is csak a Microsoft böngészője alatt működik - sajnos azonban ezt sem sikerült rábírnom a működésre.

Sensors

Mint a neve is mutatja, a telefonban megtalálható szenzorok értékeit adja vissza Ilyenek például a GPS, mely egy térképen mutatja aktuális pozíciónkat, de láthatjuk a hőmérsékletet, a mágneses szenzor adatait, valamint a három tengelyű gyorsulásmérő által mért értékeket - ehhez be kell kapcsolni a kijelzőt, különben nem működik. 

Clipboard

Végül, de nem utolsó sorban nézzük a vágólap funkciót. Segítségével könyedén másolhatunk hosszab terjedelmű szövegeket a telefonról a számítógépre, valamint vissza.

Összegezve megállípthatjuk, hogy a LazyDroid egy remek program, melyben ugyan jelenleg sok hiba van, de mivel még béta, így ez várható is. Ugyan az asztalon található egy Report Bug funkció, irónikus módon nem működött. Ami zavar, hogy használatával a processzor stabilan 34-35°körül van. Ettől eltekintve komoly potenciál rejlik benne, és mindenkinek ajánlom, hogy telepítse fel, hiszen a Market-re felkerülő frissítésekkel biztosan javítják majd a problémákat, valamint idővel új lehetőségek jelennek meg.