Kicsi a bors - kellemes meglepetés a Galaxy Mini

Tartalomjegyzék

A Samsung Galaxy Mini egy alsó kategóriás Android okostelefon, mely gyakorlatilag bárki számára lehetővé teszi, hogy belépjen az Android egyre növekvő világába. Bár nekem igen komoly fenntartásaim és ellenérzéseim voltak a Mini-vel kapcsolatban, a kis telefon kitett magáért, és bebizonyította, hogy igen is van helye.

Amikor először kézbe vettem, annyi csúszott ki a számon, hogy “de hát ez ronda!”. Annak ellenére, hogy nálam ez utolsó utáni szempont IT eszközök esetén, egyszerűen az a zöld csík oldalt ellenszenvet váltott ki belőlem.

Miután túltettem magam a kezdeti sokkon, lepattintottam a hátlapot, kivettem az akkumulátort, és betettem a SIM kártyát. A hátlap visszapattintása már kicsit körülményesebb folyamat. Az SD-kártyát a megszokott módon oldalt becsúsztattam, és a telefon már készen is állt az első indulásra.

Előtte azonban még egy kicsit forgattam a kezemben. A méreteit tekintve talán egy kicsit lehetne nagyobb is, számomra sokszor kifejezetten kellemetlen volt, hogy nem feküdt fel kényelmesen a tenyeremben az ujjaimra. A 3.14”-os kijelző már ránézésre is kisebb, mint az átlag, felbontásban is mindössze 240×320 pixelt tud. De ennek előnye is van, mivel az 1.000mAh-s akkumulátor kis kapacitása ellenére sokáig képes folyamatosan üzemben tartani a Galaxy család kisöcsijét.

További pozitívum, hogy a képernyő alatt három hardveres gomb is helyett kapott. Egy menü, egy home, és egy vissza gomb. Használat során sok pozitívumot jelentenek, főleg, hogy standard sorrendben helyezték el őket. A képernyő felett még egy távolságmérő szenzor is helyett kapott a hangszóró mellett.

Most, hogy sikerült teljesen kivesézni kívülről, nézzük meg, mi található a motorháztető alatt. A telefon - az előzetes ellenszeveim és elvárásaim ellenére - szép boot időt produkál, a teszt alatt egyszer sem tartott 20-25 másodpercnél tovább, amíg felállt a rendszer használatkész állapotba.

A telefon rendelkezik magyar nyelvvel, ami alapértelmezett, így tovább segíti a felhasználók ismerkedését a készülékkel. Ami meglepett, hogy nem “kényszerített” a Google fiókom hozzáadására. Első ízben akkor bukkant fel az ablak, amikor fel akartam menni a Market-re, hogy letöltsem a már megszokott programjaimat.

Mint a legtöbb Samsung esetén, a Galaxy Mini-n is a TouchWiz felület fogad minket, a cég saját telefon és tárcsázó alkalmazásával támogatva. Ezeket kifejezetten úgy tervezték, hogy az Androiddal most ismerkedők minél könnyebben és zökkenőmentesebben belerázódjanak az új világba. Lehetőség van szűrni a megjelenített csoportokat, legyen szó akár a telefon, akár a Google fiókunkban létrehozott csoportokról. Ezzel mind azok, akik még soha nem használták ezt a funkciót, mind azok (mint például én), akik már mélyebben belevetették magukat a Google fiók adta lehetőségeknek.

Bár elsőre kicsit zavarónak tűnhet, hogy a standard Android telefon alkalamzással szemben külön kap helyet a hívás lista, valamint a kapcsolatok, de 1-2 nap alatt könnyen bele lehet rázódni, valamint az átjárhatóság is jól meg lett oldva.

A telefonon előtelepítve megtaláljuk a Samsung saját alkalmazás központját, a Samsung Apps-ot. Mivel ez inkább a bada operációs rendszerre lett kitalálva, így csekély számú alkalmazás található meg benne. Gyakorlatilag egy alternatív Market, a Google-éhez hasonló funkciókkal.

Ami érdekesebb, az a Social Hub, mely a 4Hub egyik alkotóeleme. Tulajdonképpen egy keretprogram, melyben láthatjuk a különböző szociális alkalmazások (SMS, Facebook, Twitter, stb...) által fogadott olvasatlan üzeneteink számát, majd innen egy kattintással megnyithatjuk azokat. Az idő megtakarítás jelentős, bár a Facebook esetén nem az alkalmazást, hanem a weboldalt nyitotta meg a böngészőben. Ezt sajnos nem sikerült később sem megoldani, így gyakorlatilag nem sok hasznát vettem.

Számomra meglepő módon előtelepített file kezelő alkalmazást is találunk a telefonon. Nem kell semmi extrára gondolni, gyakorlatilag csak arra elég, hogy az SD kártyát bejárjuk - sajnos még csengőhangot sem tud beállítani zenei fileokból, ami így egy kicsit körülményesebb. Azonban öröm az ürömben, hogy nem kell a Marketre felmenni csak azért, hogy letöltsünk és file managert, amely tartalmazza az apk fileok telepítéséhez szükséges programot.

A ThinkFree Office is helyet kapott még, ám az ingyenes alkalmazásokhoz híven gyakorlatilag bármilyen bonyolultabb Word dokumentum esetén teljesen megkergül és összeomlik. Azonban ha csak egyszerű szöveget szeretnénk olvasgatni, nem lesz vele gondunk. Az alternatívák tárháza pedig végtelen, akár választhatjuk a natív Google Docs alkalmazást is, illetve, ha nem akarunk a fellegekbe szállni, a Documents to Go is remek választás.

Mint mindig, most is két billentyűzetet találunk előtelepítve: a Samsung sajátját, valamint egy Swype-ot. Lehetne vitatkozni arról, melyik a kényelmesebb és használhatóbb, én maradtam a már jól bevált Better Keyboard-nál. De előtte még egy kicsit próbálgattam a gyárit, és azt kell mondjam, a kis kijelző és az alacsony felbontás ellenére meglepően használható és praktikus volt, valamint igen kevésszer ütöttem mellé, ami a telefon méreteit tekintve roppant pozitív élmény volt.

Ezután igyekeztem megbarátkozni a Samsung TouchWiz felülettel, mely számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, melyek a kezdő felhasználó javára válnak - bár kifejezetten ellenszenves volt a jobbra-balra lapozható alkalmazás lista, de ízlések és pofonok. Bár különösebb extra funkciókkal nem rendelkezik, alapvetően egy ügyesen összerakott kis homescreen.