A rootolás és a jailbreak még mindig legális (a függetlenítés már nem)

Unlocking, jailbreaking and rooting

Január 26-ától kezdve illegális tevékenységnek minősül a telefonok függetlenítése, azonban az Electronic Frontier Foundation tisztázta a jailbreakelés és a rootolás körüli kérdést. A jó hír, hogy az utóbbi két tevékenység még mindig teljesen legális, azonban a függetlenítésért megüthetjük a bokánkat. Bár nem valószínű, hogy a szolgáltatók levaádsznak mindenkit, aki ezt teszi, jobb nem játszani a tűzzel.

De nézzük először a rootolás és a jailbreakelés kérdését, hiszen ez általában többeket érint.

2015-ig még teljes biztonságban tehetjük mindezt, legalábbis jogi szempontból mindenképp. Persze ez nem jelenti azt, hogy az adott folyamat nem igényel alapos utánajárást és teljes felelősségvállalást, ha esetleg balul sülne el valami - de jelenleg senki nem büntethet azért, ha például CyanogenModot használunk a telefonunkon. Természetesen a garancia ilyen esetben elszáll.

A függetlenítés azonban más kérdés. Az ember általában azért teszi, hogy drágábban tudja eladni az adott telefont, amivel nekem személy szerint nincs semmi bajom - bár én a gyárilag független telefonokra esküszöm, de ezek rendszerint drágábbak, mint az adott szolgáltatókhoz láncolt testvéreik. Eddig lehetőség volt rá, hogy akár házilag, akár magánál a szolgáltatónál megcsináljuk a függetlenítést, legrosszabb esetben némi felárért cserébe. Na ennek vége.

Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy a szolgáltatók csak azokat fogják üldözni tüzes vasvillákkal, akik üzlti szinten űznek sportot a függetlenítésből. Persze ettől még Pistike ugyanúgy bűnt követ el, maximum nem kell annyira félnie, mint ha mondjuk a Pistike, Inc. csinálná ugyanezt nagytételben.

Addig is, jelenleg a jailbreakelés és a rootolás legális marad.