Víz nyomaira bukkant a Curiosity a Marson

Curiosity

Alig két hónapja járja a Mars felszínét a Curiosity, de a NASA tudósai szerint máris élénk nyomokat fedezett fel, melyek arra utalnak, hogy pár ezer éve víz folyhatott a vörös bolygó felszínén. A Mars-járó elsődleges célja annak vizsgálata, hogy a szomszédos planéta valaha alkalmas lehetett-e a földihez élet fenntartására, amelyhez a víz elengedhetetlen. A nyomokat nem messze az augusztusi leszállás helyszínétől találták.

A megvizsgált kövek felszínén található nyomok megegyeznek a bolygónkon talált, folyók partján talált köveken található mintákkal, valamint úgy tűnik, hogy egyfajta folyami üledék is borítja a felszínüket. A tudósok szerint a folyó nagyjából 3 láb/másodperc sebességgel folyhatott, mélysége pedig a bokától egészen a csípőmagasságig terjedhetett. Bár azt nem tudták megállapítani, hogy pontosan mikor apadhatott ki, véleményük szerint legalább 1.000 évig létezett a vízfolyam.

Ez nem az első alkalom, hogy víz nyomaira bukkantak a bolygó felszínén: tavaly a Mars Reconnaissance Orbiter műhold küldött olyan képeket, amelyek korábbi folyók létezésére utaló jeleket mutatott, valamint a NASA szerint égi szomszédunk felszíne alatt fagyott állapotban most is található víz.