Vírusok a királyi esküvőn - megmérgezték a Google találatait is

William & Kate

Vilmos herceg és párja, Kate Middleton esküvője világszerte nagy visszhangot váltott ki. Így az internetezők a menyasszony nevére az elmúlt hónapban több mint 1,2 millió alkalommal kerestek rá a Google-ben. Ezt a felhajtást használják ki az internetbűnözők is, akik fertőzött honlapokat optimalizáltak az eseménnyel kapcsolatos kulcsszavakra. 

A brit királyi esküvő körüli felhajtás azzal is jár, hogy sok internetező keres rá az eseménnyel kapcsolatos kulcsszavakra. Így a menyasszony, Kate Middleton nevét több mint 1,2 millió alkalommal gépelték be a Google-be az elmúlt hónapban, de az olyan kifejezéseket, mint a „Kate Middleton esküvői ruhája” is rengetegen keresték. 

"A nagy érdeklődést kiváltó események mindig alkalmat adnak az internetbűnözők számára arra, hogy megmérgezzék a keresők találatait. Ennek során először honlapokat készítenek, melyeket teljesen szokványos keresőmarketing technikákkal optimalizálnak az adott kulcsszavakra. Majd, amikor a keresések száma hirtelen megugrik, az oldalakat vírusokkal fertőzik meg" - mondja Kiss Zoltán Gergő, az ESET magyarországi képviseletének tanácsadója. 

Az ESET víruslaboratóriumának szakértői azt tapasztalták, hogy április második felében a Win32/Adware.XPAntiSpyware.AB elnevezésű kártevő előfordulásának száma négyszeresére nőtt az Egyesült Királyságban, így az már az összes fertőzés 0,8% százalékáért volt felelős. A trójai program egyébként az emberi hiszékenységet is kihasználja a terjedéséhez, mivel ál-antivírusnak adja ki magát. Így, amikor az internetező rákeres a királyi esküvővel kapcsolatos kulcsszóra, majd a találati listából pont egy fertőzött linket kattint le, egy olyan weboldalra kerül, ami „arról tájékoztatja”, hogy megfertőződött a számítógépe, és felajánlja, hogy a gép megtisztítása érdekében töltsön le egy programot, ami valójában maga a kártevő. 

Kiss Zoltán Gergő, az ESET szakértője ezért arra figyelmeztet, hogy a nagy médiavisszhangot kiváltó eseményekkel kapcsolatos internetes kereséseink kapcsán az alábbi szabályokat tartsuk be:

  • Óvakodjunk az olyan linkektől, melyek „sokkoló” híreket, videókat vagy képeket ígérnek. 
  • A megbízható, jó hírű portálokon keressünk információkat, és óvakodjunk az olyan „hírportáloktól”, melyekről még nem is hallottunk. 
  • Ne küldjünk pénzt vagy adományt olyan segélyszervezetnek, amelyről még nem is hallottunk (például a fukushimai katasztrófa kapcsán). 
  • Ha egy weboldalon olyan üzenettel találkozunk, amely szerint a számítógépünk vírussal fertőződött meg, ezt semmiképpen ne vegyük készpénznek, mivel a legvalószínűbb, hogy egy ál-antivírus próbál meg feltelepülni a gépünkre. A számítógépünket ilyenkor ismert forrásból beszerzett, jó nevű antivírus programmal tudjuk ellenőrizni.