Reggeli séta a Google-temetőben

Google

2013. július 1-jén újabb fejfa emelkedett a Google temetőjében: a Reader örök álomra szenderült - bár az adatokat még 15-ig ki lehet menteni a Takeouton keresztül. Nem ez volt az első, és biztosan nem is ez lesz az utolsó áldozat. Néhányat siratunk, néhányra valószínűleg alig emlékszünk, néhánynak pedig már a puszta alapötlete elgondolkodtat azon, hogy mégis hogy a fenébe jutott odáig a cég, ahol ma tart. Nézzük tehát, hogy milyen szellemek kísértik éjszakánként Larry Page álmait.

A listát a Google Answers nyitja, amely a Yahoo Answers kompetítoraként indult, azonban a felhasználóknak annyira nem tetszett az ötlet, hogy fizessenek a válaszokért.

Őt követi a Zeitgeist, ami a legnépszerűbb kereséseket gyűjtötte össze heti, have és éves bontásban. 2007. májusában a Hot Trends vette át a helyét.

A Page Creator egyszerű weboldalak létrehozását és futtatását tette lehetővé bármiféle HTML tudás nélkül. 

A Lively egy 3D animált chat program volt, ammi mindössze fél évig húzta - bárki hallott róla egyáltalán?

A Jaiku a Google saját mikroblog-platformja volt - nagyjából ugyanaz, mint a Twitter. A nevét onnan kapta, hogy a bejegyzések haikura emlékeztettek.

A SearchWiki a bejelentkezett felhasználók számáralehetővé tette a keresési találatok átrendezését, megjegyzések létrehozását.

A Wave egy meghívásos alapú, valós idejű online kollaborációs környezet volt, amit az érdeklődés hiánya miatt kaszáltak. 

Labs: az igazi kincsek lelőhelye. Itt voltak elérhetőek a kísérleti, béta featurek, amik mindenféle extra funkciókkal ruházták fel a Google különböző szolgáltatásait.

A Dictionary, mint a neve is mutatja, egy online szótár volt. Nagy része a define: operátor formájában él tovább.

Notebook: egy online jegyzetfüzet, amihez hasonló funkciókat kínál ma a Keep.

A Sidewiki egy böngésző eszköztár volt, amivel a felhasználók bármilyen weboldalhoz hozzáadhattak információt. 2011. szeptemberében egy adag másik halott projekttel együtt nyugdíjazták.

Aadvark: egy olyan online chat kérdezz-felelek, ami a felhasználókat kérdéseik alapján automatikuas egy kompetens személyhez irányította. 

A Buzz volt a Google első kísérlete egy szociális hálózat létrehozására. A GMail részeként volt elérhető, 2011 végéig húzta. 

Picnik: egy online fotó szerkesztő, ami eredetileg a Flickr alapértelmezett szerkesztőjeként díszelgett.

Knol: a Google saját elképzelése a Wikipediaról, ahol a szócikkeket csakis hozzáértők szerkeszthették.

A Google Health mindenféle fitness és wellness infók központi lelőhelyeként funkcionált.

A Google Talkot idén a Hangout váltotta fel.

iGoogle: egy testreszabható kezdőoldal különböző feedekkel és Googel gadgetekkel. 2013. november 1-jén vonul nyugdíjba.

És végül, de nem utolsó sorban a Google Reader, ami talán mind közül a legtöbbek által hiányolt szolgáltatás.

És hogy mi lesz a következő? Személy szerint a Keep megjelenése óta várom, hogy a Tasks mikor kapja meg a halálos ítéletet - pláne, hogy megjelenése óta nagyjából semmilyen fejlesztésen nem esett át és még egy nyamvadt gyári Android kliens sincs hozzá. Plusz így túlzottan sok értelme sincs, a Keep sokkal praktikusabb. Bár azon is van még mit csiszolni.