Nem vagyunk egyedül: megtalálták Naprendszerünk ikertestvérét

Kepler-30

Nagyjából 10.000 fényévnyire tőlünk létezik egy, a miénkhez hasonló naprendszer. Ez még nem azt jelenti, hogy távoli rokonaink - vagy épp az Ősök - ott tanyáznak, és már készítik a Destiny-t a Csillagkapu telepítésére. Bár ez sem kizárt. Jelen esetben a hasonlóság a bolygók és a rendszer középpontját képező csillag elrendezésében keresendő, ugyanis a Naprendszerünk ilyen szempontból kimondottan egyedi az univerzum egészét tekintve.

A Nap körül a bolygók szinte tökéletes elrendezésben keringenek, míg a Földhöz hasonló planéták általában egész különc utakat járnak be csillagaik körül.

Az MIT kutatói a Kepler Telescope segítségével végezték a megfigyeléseiket, melyek középpontjában a Kepler-30 névre keresztelt csillag állt. Bolygónk, valamint a másik "Nap" forgásából adódóan valahányszor áthaladt előtte egy-egy planéta, mindig másik napfoltot takart ki. Itt jött egy kis wibbly-wobbliy asztrofizika, és sikerült megállapítaniuk a 3 bolygó útját és pontos elhelyezkedését.

Az adatok alapján kijelenthető, hogy hasonlóan a mi Naprendszerünkhöz, ezek is egy síkon helyezkednek el, valamint a csillag forgástengelyéhez viszonyítva szintén merőleges pályákon keringenek. A kutatásról bővebben itt lehet olvasni.