Mire jó a Facebook Graph Search, és miért nem a Facebook az új Google

Google vs. Facebook

Tegnap este a Facebook bemutatta a Graph Searchet, amely a saját adatbázisuk - valamint a Bing - segítségével teszi lehetővé a keresést. Az internetet azonnal elárasztották a Facebook az új Google és hasonló jellegű cikkek, kommentek és bejegyzések. Még mielőtt elszaladna velünk a ló vessünk egy pillantást arra, hogy ezek a "megállapítások" miért érnek annyit, mint az említett ló becsesebb terméke.

Mire jó a Graph Search?

A Graph Search segítségével mindenféle szempontok alapján keresgélhetünk az ismerőseink nyilvános, megosztott adatai között. Például megkérdezhetjük tőle, hogy "Budapesten élő, Star Wars rajongó ismerőseim", majd a találatokat felhasználva a Gellért-hegy lábánál újraforgathatjuk az egész filmet.

Ugyanígy kereshetünk szingli ismerőseinkre is, vagy egy városban élő, azonos egyetemre járó, de számunkra ismeretlen emberekre. Mindaddig működik ez a dolog, amíg a Facebook adatbázisában van adat. Ami sok adat, de mind személyes adat.

Hol egyek? Kivel bulizzak ma este? Melyik moziba menjek?

A Graph Search képes megválaszolni olyan kérdéseket is, mint például a közeli, barátaim által kedvelt éttermek. Ami megint csak jó, de ismét limitált a Facebookon megosztott és publikus adatok határáig. Lényegében kereshetünk lakóhely, kor, nem, szexuális beállítottság, érdeklődési kör és gyakorlatilag minden személyes információ alapján, ami publikus és a Facebook rendelkezik vele. De itt véget is ér a dolog. A Facebook Graph Search tudása véget ér a szociális háló határainál, míg a Google gyakorlatilag végtelen tudással rendelkezik.

A Facebook Graph Search és a Google Search két különálló dolog: az előbbi egy limitált, adott csoportra fókuszáló dolog, míg utóbbi egy globális, bármilyen információra kiterjedő keresőmotor. És éppen ezért a Facebook jelenleg méltó ellenfélnek sem tekinthető a Google szemében. Egy nap talán Zuckerbergék is rendelkeznek majd akkora tudással, mint Schmidték, addig azonban csak egy kiszuperált, fókuszált kereső lesz. Ami valószínűleg egy ZH és vizsga közben sem tud majd érdemben segíteni.