Mégis mi a ménkűt művel mobilon a Facebook? [ANDROID]

Facebook

A Facebook Androidos pályafutása nem épp egy dicsőséges fáklyásmenet: az immár natív alkalmazás még mindig a ló becsesebb termékével vetekszik, amin a webes feköket sen segít sokat. De most ne ezeket rójuk fel nekik, elvégre jelenleg fénysebességgel száguldanak egy Play Store ban felé - plusz valószínűleg minden eddiginél jobban idegesítik a felhasználókat is.

A legutóbbi frissítést követően ugyanis történt pár változás az alkalmazás életében: mostantól egyesen a Facebooktól kapjuk az új buildeket, nem a Play Storeból. Na most tekintsünk el egy pillanatra attól, hogy ez úgy önmagában felrúgja a fejlesztői megállapodásokat, de ez még talán a legkisebb probléma lenne az egészben.

Ahhoz, hogy ezeket az új frissítéseket telepítsük WiFi kapcsolat és a külső forrásokból történő telepítés engedélyezése szükséges. 3G-n nem fog frissíteni, a notification ott marad, az újraindítással pedig csak szaporodni fog, beragad, lefagy... Kvázi ugyanúgy viselkedik, mint egy gyatrán megírt malware. És ezzel kvázi el is érkeztünk a legnagyobb dilemmámhoz a dologgal kapcsolatban.

Nem véletlen, hogy az alkalmazások - és a frissítéseik - a Play Storeon keresztül érkeznek meg a telefonokra: a Bouncer megvizsgálja, hogy nincs-e bennük turpisság és csak ez után teszi elérhetővé azokat. Persze a sideloading itt jön képbe, amikor jóárasítva akarunk valamihez hozzájutni, vagy épp olyan alkalmazást akarunk telepíteni, ami nem érhető el valamiért nálunk - de ez a módszer amúgy hatalmas biztonsági kockázatot hordoz magában és nem kéne használni.

És akkor most jöjjönn a 42.000.000 forintos kérdés: mi van azokban a frissítésekben, amiket a Facebook nem szeretne a Google orrára kötni? Az app maga eddig is tele volt mindenféle trükkös háttérfolyamatokkal, de ezzel a lépéssel gyakorlatilag azt és akkor telepítenek pluszban a telefonra, amihez éppen kedvük lesz. Mert így megtehetik, ráadásul mi adunk rá engedélyt nekik (közvetve ugyan, de lassan ideje átolvasni az EULA-t). És itt még mindig nincs vége a dolognak!

A dolog nagyjából 3-4 napja megy így, azonban semmi hivatalos Facebook-közlemény nem jött róla, plusz semmiféle changelog nincs, ami esetleg részletezné, hogy mégis mi a fenét telepít a felhasználó ezekkel a random frissítésekkel - amik semmilyen biztonsági ellenőrzésen nem esnek át. Gyakorlatilag ha valaki megfúrja a rendszert akkor bármit, ismétlem bármit telepíthet a telefonunkra.

Én személy szerint ebben a pillanatban törölném a telefonomról az appot úgy ahogy van, legalábbis addig mindenképp, amíg nincs hivatalos magyarázat. Ez így nem csak szabálytalan, de veszélyes is és emellett a felhasználók bizalmával történő teljes visszaélés. Addig is javaslom az Atrium használatát, ha már végképp nem tudunk Facebook nélkül élni.