Magyar szakemberek fejlesztik az új Ipari Internetet

Több mint 11 milliárd forint (48 millió dollár) befektetéssel valósul meg a világon egyedülálló egészségügyi informatikai rendszer, melynek célja a döntéshozatali folyamat megkönnyítése és az egészségügyi ellátórendszer hatékonyabbá tétele. Magyarország Kormánya 6 milliárd forinttal (27 millió dollárral) támogatja a projektet, a GE pedig további 5 milliárd forintot fektet a világszínvonalú egészségügyi program megvalósításába. A GE Healthcare által indított négy éves projekt a Pannon Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, valamint az Országos Onkológiai Intézet részvételével, konzorciumban jön létre.

Az erről szóló megállapodást Vályi-Nagy Vilmos Infokommunikációért felelős államtitkár, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és Dr. Reich Lajos, a GE Healthcare magyarországi kutatás-fejlesztési igazgatója írta alá december 11-én, a GE új, Váci úti központjának virtuális alapkőletételén.

„Magyarország lesz a globális központja ennek a szolgáltatásnak, amelyért amerikai és indiai helyszínek is versengtek. A GE már több divíziójával van jelen Magyarországon, évi exportforgalma pedig több mint ezer milliárd forint” - emlékeztett Vályi-Nagy Vilmos Infokommunikációért felelős államtitkár.

A program egyedülálló lehetőséget kínál közel 180 szoftverfejlesztőnek, hogy a valaha megalkotott legfejlettebb egészségügyi informatikai rendszert kifejlesszék és teszteljék. A program elindítói azt remélik, hogy az elektronikus beteg- és egészségügyi adatokra, valamint mutatókra építve az új rendszer segíteni fog megválaszolni az évtized egyik legfontosabb globális kihívását: hogyan lehet küzdeni az egészségügy folyamatosan növekvő kiadásai ellen, és eközben javítani az egész iparág minőségét és hatékonyságát.

A szoftver a GE globális stratégiájának hangsúlyos eleme. A Ipari Internet célja, hogy összekapcsolja az embereket, az adatokat és a gépeket egy nyitott, globális hálózatban. Egy ökoszisztémát alkotva a gépek egymással, és az emberekkel is képesek lesznek kommunikálni, sőt, együttműködni. Az Ipari Internet bevezetése óriási lehetőségeket rejt magában, alapjaiban változtathatja meg a munkavégzést, és forradalmi áttörést jelenthet a hatékonyság és termelékenység területén. Míg a 90-es években az internet első hulláma, a fogyasztói internet csupán hangot adott a fogyasztóknak, addig a következő hullám, az Ipari Internet a gépek számára is analitikus intelligenciát kölcsönöz, így a gépek képessé válnak arra, hogy előre jelezzék, és megelőzzék a problémákat, azzal, hogy a megfelelő információt, a megfelelő emberhez a megfelelő időben juttatják el. Az egészségügyben az Ipari Internet fejlesztésének köszönhetően lényegesen gyorsabban és hatékonyabban jutnak életeket mentő információkhoz a szakorvosok és egészségügyi dolgozók.

„Nem túlzás azt állítani, hogy a GE Healthcare programja igazi áttörést hozhat az egészségügyben mind itthon, mind az egész világon. A most induló projekt 180 tehetséges fejlesztő számára nyújt lehetőséget, akiket hamarosan a budapesti kutatás-fejlesztési központba veszünk fel. Ők egy inspiratív és kreatív munkakörnyezetben, a legjobb szoftverfejlesztőkkel együttműködve egy olyan lokális és globális projektnek lesznek részesei, amely igazi változást hoz a társadalmunknak. "- hangsúlyozta Dr. Reich Lajos.

„A magyar orvostudomány kimagasló teljesítményének elismerése, hogy a GE Healthcare hazai egyetemek bevonásával keres megoldást a jövő gyógyászati megoldásaira. Itt nem egyszerűen egy magasabb színvonalú ellátás kidolgozásáról van szó, hanem az egészségügyi ellátórendszer alapjainak újratervezéséről” – mondta el a program ünnepélyes aláírásakor Pr. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektora.

„Nagy jelentőségűnek tartjuk a GE által koordinált Ipari Internet és egészségügyi informatikai fejlesztéseket, mert korunk legégetőbb problémáinak megoldásához járulnak hozzá. A Pannon Egyetem számára nemcsak azért jelentős a projektben való részvétel, mert a korábbi többéves eredményes GE-Pannon Egyetem kapcsolat folytatását jelenti, hanem az egyetem többségében innovációs projektekre épített működési modelljét erősíti” – emelte ki Pr. Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora.