Középiskolásoknak hirdet fejlesztői verseny a NIK

bitRace

“A gyermek feje nem edény, amit meg kell tölteni, hanem fáklya, amit lángra kell lobbantani. - Galileo Galilei, olasz természettudós”. Az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán mi ezt komolyan gondoljuk. Igyekszünk a szakmához szükséges tudást úgy átadni, hogy a tanulással töltött évek kellemes emlékek maradjanak. Sokat teszünk azért, hogy a legbonyolultabb dolgokhoz is megtaláljuk a játékos, érdekfeszítő, izgalmas utat.

No, majd szóljanak, ha esetleg ezt a hozzáállást a mostani diákok oktatásában is hajlandóak lesznek alkalmazni...

Addig azonban szeretném felhívni minden olyan középiskolás olvasónk figyelmét, aki tud programozni és szeretne nyerni egy LEGO MINDSTORMS EV3 szettet, hogy november 11-étől lehet regisztrálni a bitRace nevű versenyre, aminek első fordulójában egy mobil applikációt (igen, az ilyen szavak hivatalos informatikai közegben történő használata is előrejelez pár dolgot...) kell elkészíteni, valami neurális hálóval kapcsolatos témában. Avagy közelítsük meg a dolgot játékosan:

Az emberiség által felfedezett bolygókkal kapcsolatban mindig is kérdéses volt, hogy vajon éltek-e valaha intelligens lények ezeken az égitesteken? Ha valaha volt is ilyen bolygó, akkor hogyan lehetne meggyőződni erről? Számos kutató véleménye szerint bizonyos alakzatok, minták nem lehetnek a véletlen művei, azok kizárólag valamilyen fejlett életformától származhatnak, s ha ilyeneket találunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy azokat valaki otthagyta jelzésképpen.A Marson elért eredményeken felbuzdulva elszánt tudósok egy olyan intelligens robotot akarnak építeni, amelyik felismeri a számára bemutatott képeken látható mintákat. Ezek a tudósok nem tudnak programozni, ezért a feladatot nekünk kell elvégezni. Segítsünk a tudósoknak elkészíteni a tanítóprogramot, mely kezdésképpen egyszerű alakzatokat képes felismerni. A tudósok véleménye szerint a probléma megoldásához az emberi agy működését kellene modellezni, amit az ún. neurális hálókkal kivitelezhetünk.

Komolyan, ha annak idején nekem is így próbálták volna lenyomni a torkomon, hogy ez márpedig jó lesz nekem, lehet, hogy még érdekelt is volna a téma… 

Fejleszteni Androidra kell (nincs kikötve, de a prototípus csak 4.0+ felett működik), tablet, telefon mindegy, de legyen szép. És működjön is. A végén be kell adni nem csak a teljes forráskódot, de még egy dokumentációt is - no, ez már kezd hasonlítani a NIK-es életre.

LEGO csak annak a tíz csapatnak jár, aki eljut a harmadik fordulóig, ami már a campusban kerül megrendezésre, Óbudán. A nyílt napunkon, ahol amúgy is meghallgathatjátok élőben, hogy miért is lesz életetek legjobb döntése, ha a NIK-re jelentkeztek.

A rátok váró kabaré fényes jövő legjobb fénypontjait pedig akár már most is megtekinthetitek, nekem mindig feldobja a napomat. Bár az a gyönyörű videóbeágyazás reméljük, hogy nem a karon képzett informatikusok egyikének műve, mert akkor bizony valahol egy egész sivatag került a gépezetbe.

A jelentkezőknek én sok sikert kívánok, a NIK-kel kapcsolatos kérdésekre az átható szarkazmus és cinizmus ad választ. Segíteni pedig végképp nem fogok tudni, de szívesen félreállok.