Gépi látással teret érzékelő drónok és a virtuális sisakok új típusa debütált az Intel Developer Forumon

Izgalmas fejlesztéseket mutatott be az Intel San Franciscóban megrendezett fejlesztői konferenciáján, az Intel Developer Forumon. A vállalat új fejlesztései egyebek mellett drónok és gépek számára teszik lehetővé a körülöttük lévő tér érzékelését, de a vállalat a fizikai valóságot a virtuálissal összekeverő sisakjának prototípusát is bemutatta. Válogatás az IDF legérdekesebb fejlesztései közül.

Intel® Joule™ fejlesztői lapka – gépi látásra tervezve
Az Intel® Joule™ egy nagyjából gyufásdoboz méretű fejlesztői modul, amely Intel® RealSense™ kamerák segítségével lehetővé teszi a tér érzékelését gépek számára.

Rendkívül kompakt méreteiből adódóan akár drónokkal vagy robotokkal is kompatibilis, de a dolgok internetét (Internet of Things) használó eszközökkel is használni lehet majd. Rendkívül kis mérete és alacsony energiaigénye ellenére az eszköz nagy számítási teljesítményű, az alapját képező új Intel® Atom™ lapkakészlet  akár 4K felbontású videó feldolgozására is alkalmas, ráadásul a Joule a legmodernebb wifiszabványokat is támogatja. A Joule fejlesztői modul két változatban (570x és 550x) lesz elérhető, amelyeket nem csak gyártók, hanem barkácsoló kedvű érdeklődők is megvehetik majd, hogy maguk készítsék el vele házi fejlesztéseiket.

Fotók a Joule bemutatójáról az IDF-en
A Joule műszaki ismertetője .pdf-ben

Új RealSense™ kamerák - a még jobb gépi látásért
Fejlettebb változatokat dob piacra az Intel a dupla lencsék használatával a tér mélységének érzékelésére is alkalmas RealSense kamerákból.  Az egyik új modell a szeptembertől elérhető, robotokban való alkalmazásra szánt fejlesztői készlet, amely tárgyakat és embereket is be tud azonosítani. A Z300-as modell érdekessége, hogy a kamerák mélységérzékelő képességét rendkívül precíz mozgásérzékelővel egészítették ki benne, és alkalmas tárgyak, emberek követésére, robotok pontos navigálására. A RealSense 400-as sorozat különlegessége, hogy az előző generációs modelleknél több térbeli pontot használ a környezet letapogatására, és hatótávolságát is megduplázták. A Euclid nevű fejlesztői készlet a kamera mellett beépített Atom processzort és vezeték nélküli kommunikációt tartalmaz, így kompakt házba szerelve önállóan is használható, nem szükséges számítógép a vezérléséhez.

Fotók az új RealSense kamerákról

Project Alloy - egy sisak, ami vegyíti a valóságot a virtuális környezettel
Az Intel a virtuálisvalóság-sisakok teljesen új típusát alkotja meg egy Project Alloy nevű referenciaplatformmal, amelynek első prototípusát az IDF-en mutatta be. Az Intel megoldása abban tér el az eddig ismert VR-sisakoktól, hogy nem csupán virtuális teret vetít viselője szeme elé, hanem kombinálja azt a fizikai valóságban látható dolgokkal. A sisakra szerelt Intel RealSense kamerák segítségével viselője elé vetíti a valós teret is, ezek a kamerák pedig nem csak a képet, hanem a bútorok, tárgyak távolságát is érzékelik, így mindig a megfelelő helyen tudják megjeleníteni például a virtuális karaktereket.

Az Alloy nem csupán egy konkrét termék, hanem egy teljes platform, amelynek hardveres és szoftveres fejlesztőkészletére alapozva az Intel gyártópartnerei saját sisakokat fejleszthetnek ki. Ezek közös jellemzője lesz, hogy az eddigi megoldásokkal ellentétben nem kell velük videojátékos vezérlő az irányításhoz, a programokat pusztakézzel, vagyis a viselő kezének mozdulatainak felismerésével lehet majd vezérelni. A megoldás másik előnye, hogy az Alloy teljesen mobil megoldás, nem szükséges vezetékes csatlakozókat kapcsolni hozzá a használathoz, és külső, a játékosra irányított szenzorokra sincs szükség a mozgásfelismeréshez. Az első Alloyon alapuló sisakok várhatóan már 2017-ben elérhetők lesznek a gyártóktól.

Fotók a Project Alloy bemutatójáról az IDF-en

Jön az Intel® Aero platform és a RealSense-es drónok
Az IDF-en működés közben is megtekinthető volt a világ első RealSense-kamerával szerelt drónja, a Yuneec Typhoon H: a vállalat tulajdonában lévő kínai dróngyártó pilóta nélküli légi járműve képes magától elkerülni repülés közben az akadályokat, és alternatív útvonalon elérni eredetileg megadott céljához. Ez a drón 1,899 dolláros áron már rendelhető a Yuneec honlapjáról.

A vállalat másik újdonsága az Intel® Aero nevű platform, amelyet a fejlesztőknek szánt Aero Ready To Fly kvadrokopter is használ. A drónt négymagos Intel® Atom™ processzorral és RealSense térérzékelő kamerával is felszerelik, de tartalmaz minden szükséges vezeték nélküli kommunikációs eszközt és kimenetet-bemenetet, ami egy saját drón megépítéséhez szükséges. A drón szívét egy nagyjából kártyapakli méretű kompakt modulban helyezték el.  Az Aero platform használatával a drónos alkalmazásokat sokkal egyszerűbben és gyorsabban lehet majd lefejleszteni.

Az Intel drónos fejlesztéseinek honlapja
Fotók az Intel legújabb drónos fejlesztéseiről
Videó a Yuneec RealSense-kamerával szerelt drónjáról
A legfontosabb tudnivalók az Intel drónos bejelentéseiről .pdf-ben