Veszítene fényéből az Exynos? Avagy miért OMAP-ot kapott a Nexus

Samsung Galaxy Nexus

Az, hogy a Galaxy Nexus OMAP 4460-as processzort kapott, több szempontból is érdekes, hiszen a Nexus S a mai napig büszkén veszi fel a harcot a nagyokkal az 1GHz-es Hummingbird SoC-vel a fedélzetén, mely a koreai gyártó berkein belül készült. A kérdés tehát jogosan merül fel, hogy az utód Exynos helyett miért egy "külső" megoldást választottak.

A Nexus készítésekor számos faktor közrejátszik: a Google párhuzamosan dolgozik az OEM-ekkel, majd a megfelelőnek tartott alkatrészek mellett dönt. Tavaly ennek a Samsung duplán örülhetett, hiszen mind a chipset, mind a telefon maga az ő kezeik alól került ki. Idén azonban a Texas Instruments mellett döntöttek, már ami az SoC-t illeti.

Kívülről nézve az OMAP 4460 könnyen tűnhet úgy, mint egy hatalmas, felesleges kockázat: a GPU nem a legújabb, ráadásul az iPhone 4S-hez viszonyítva sem egy igazi óriás. De ez még nem jelenti a világ végét, ráadásul a 4460-as rendelkezik számos olyan extrával, amely a végső harcban a saját oldalára fordítja az állást.

Először is a chipset az első, amely hardveres gyorsítással rendelkezik (IVA3), valamint a platform lehetővé teszi HD videók kódolását és dekódolását pillanatok alatt. Az új HD képernyőt figyelembe véve pedig ez egy igen fontos szempont.

A két csatornás memóriavezérlő pedig lehetővé teszi, hogy az eszköz aktív memóriájába folyamatosan be-, illetve kikerüljenek az adatok, programok, jelentősen javítva ezzel a stabilitást és a multitasking-ot.

Persze ez nem jelenti azt, hogy az Exynos bármivel kevesebbet érne. Csupán arról van szó, hogy a Google úgy ítélte meg, hogy az OMAP 4460 jobban megfelel az igényeinek. Az pedig, hogy sikeresen helyt áll-e, a következő hónapokban kiderül.