Titánok harca IX: a Nexus 7 és az iPad

Nexus 7 vs. iPad

Most, hogy mind két cég rendelkezik saját tablettel, érdemes megnézni, mit is küldenek pontosan a csatatérre. Bár az összehasonlítás nem teljesen egyenrangú, hiszen a méretbeli eltérés miatt akadnak olyan faktorok, amik nem teljesen mérhetőek össze szemtől-szemben, de alapvetően átfogó képet kaphatunk arról, melyik tablet miben és miért jobb. Nézzük tehát a prokat és kontrákat mindkét fél esetén.

Kezdjük mindjárt a mérettel. Rengeteg tabletet volt már szerencsém a kezemben tartani, kezdve a 7"-os daraboktól egészen a 10.1"-ig. Őszintén szólva nekem eddig a 7.7"-os volt az abszolút favorit, de hordozhatóság szempontjából a 7"-os mindenképp a legjobb volt. Könnyedén elfért a zakózsebemben, és nem éreztem kényelmetlennek, nem türemkedett ki. Ami az iPad-et illeti, hasonlóan minden nagy Android tablethez, egszerűen kényelmetlennek találom kézben tartani. Így ennél mindenképp az Asus és Google gyermekének adnám a pontot, de ez abszolút mindenkinek a személyes preferenciáin múlik.

Értelemszerűen a két kiejlzőt sem lehet egy az egyben összehasonlítani. A kisebb méret miatt a mindössze 1.280×800 pixeles felbontás a Nexus 7-et is remek géppé teszi, azonban akármennyire is fáj bevallani, az új iPad Retina kijelzőjével és 2.048×1.536 pixeles felbontásával nem igazán veheti fel a versenyt. Ez egyértelműen az Apple menete.

Ami a külsőt illeti, a Nexus 7 kifejezetten szexin mutat feketében. A bőr-szerű anyagból készült hátlap recézett mintája miatt nem csúszik ki a kézből, míg az iPad esetén azért erősebben kell markolni a tabletet, vagy nem árt beszerezni egy Smart Cover-t, ha nem akarunk amiatt aggódni, hogy kicsúszik az ujjaink közül. Nekem ez mindig is nagy dilemmát okozott az iPad-ek esetén, mert bár szépen néz ki a hátlap, fogni szerintem kifejezetten kényelmetlen. Anélkül, hogy a méreteket néznénk, úgy gondolom, hogy itt ismét az Asus győzedelmeskedik.

Nézzük a teljesítményt. Kétség kívül a Nexus 7 a legjobb Android tablet a piacon, ráadásul ezen az áron szinte nevetségesen jó üzletről beszélhetünk. Nyilván bizonyos dolgokat fel kell áldoznunk, így maximum 16GB belső tárhellyel érkezik, amit nem bővíthetünk. De erről később. A lelkét egy Nvidia Tegra 3-as processzor adja, ami 4+1 maggal duruzsol, míg 12 grafikus mag kíséri. Ezzel szemben az iPad-ben az A5X SoC mindössze két maggal, valamint 4 grafikus maggal rendelkezik, tehát papíron mindenképp a Droid nyert. A RAM mérete megegyezik, mindkét tabletben 1-1GB található. Persze ezek csak számok, és az igazi teszt a felhasználói élménynél dől el, így az e-penisre én soha nem szoktam sokat adni. Arra esetleg jó, hogy villogjunk vele, de semmi másra.

Az akkumulátor időben viszont az iPad egy hajszálnyi előnyt élvez, ami számokban kifejezve 30 percet takar. Míg a cupertinoi vitéz 10 óra folyamatos használatot ígér, addig Mountain View-ból csak 9 óra 30 percre kapunk garanciát. Ez szerintem nem egy egetverő különbség, extrém használat mellett valószínűleg mindkettő egyforma gyorsan fogja megadni magát, a többi esetben pedig mindig lesz egy töltő a közelünkben. De ha az előbb a Nexus kapott pontot a specifikációkra, itt jár az iPad-nek.

És ezzel elérkeztünk a leglényegesebb ponthoz: a felhasználói élmény. Ezen a területen az Apple vitathatalan előnyt élvez, hiszen remekül sikerült kialakítaniuk a tablet-infrastruktúrájukat, és rengeteg alkalmazás érhető el a nagyobb méretre és felbontásra optimalizálva. Természetesen Droid vonalon sem lehet okunk panaszra, hiszen egyre több játék és alkalmazás jelenik meg HD jelzéssel is, ami a nagyobb felbontásokat is támogatja. Valószínűleg az olcsó, normális tabletnek köszönhetően a fejlesztők is kedvet kapnak majd, de addig is a programok területén úgy gondolom, hogy az Apple vezet.

Ami az operációs rendszert illeti, már fordított a helyzet. Az Ice Cream Sandwich óriási változást hozott az Android életébe, és egy könnyen átláható, jól kezelhető felületet adott a felhasználóknak. Amely nagyobb testreszabhatóságot és funkcionalitást is biztosít, mint az iOS. Ez egy olyan vita, amely valószínűleg az évek végezetéig fog menni, de a tény, hogy mindenféle hókusz-pókusz nélkül is sokkal nagyobb testreszabhatóságot kínál az Android, már önmagában egy plusz pont. Emellett számos olyan funkció is található benne, ami az iOS-ben még csak most fog megjelenni, vagy egyáltalán nem találkozhatunk vele.

Az ár területén viszont egyértelműen a Nexus 7 a nyertes. 200 dollárért nem találunk jobb tabletet (nem, a Kindle Fire sem az, plusz azt én még mindig nem tekintem Android tabletnek), míg az iPad ára 500 dollárnál kezdődik. Oké, a Nexus-on nincs hátoldali kamera (egyáltalán tabletre az minek?), valamint az SD olvasó is kimaradt, illetve csak WiFi-s modellként kapható, de az alacsony árért várható volt, hogy áldozatokat kell majd hozni. De ezek olyanok, amikkel együtt lehet élni.

Végeredményként én a Nexus 7 mellett teszem le a voksomat, mert bár kisebb, és van 1-2 olyan dolga, amin lehetne javítani, összességében elmondható, hogy nem csak méltó ellenfele az iPad-nek, de sok tekintetben jobb is annál.