Az AI károsítja a környezetet vagy éppenséggel megmenti?

„Az AI sokféle módon támogathatja a klímavédelmi intézkedések hatékony előmozdítását és felgyorsítását. Például műholdfelvételek segítségével figyelheti a szénkészleteket, optimalizálhatja az épületek fűtését és hűtését, előrejelezheti a terméshozamot, vagy hozzájárulhat a következő generációs akkumulátorok tervezéséhez.
David Rolnick, egyetemi docens, a Climate Change AI szervezet társalapítója és elnöke

A mesterséges intelligencia környezeti hatását nehéz megítélni. A technológia rengeteg fontos területen kínál forradalmi megoldásokat, köztük a klímaváltozás elleni küzdelemben, egyúttal azonban óriási mennyiségű energiát is igényel. Ez utóbbi aggodalomra adhat okot, különösen annak fényében, hogy a vállalatok egyre szélesebb körben használnak AI-rendszereket. A SUSE szakértői szerint ezért a szervezeteknek érdemes fontolóra venniük olyan AI-platform használatát, amelynek segítségével optimalizálhatják a kapcsolódó erőforrásaik működését, így csökkenthetik környezeti terhelésüket, miközben maximálisan ki tudják használni a legfejlettebb megoldások előnyeit.

A mesterséges intelligencia (AI) szinte minden iparágat forradalmasít, és a web 2.0-hoz hasonló hatással van a társadalmakra. Ugyanakkor az AI nagyon gyorsan fejlődik, és tömegesen használják, emiatt aggodalomra adhat okot az energiaigénye és a környezetre gyakorolt hatása.

Az AI-folyamatok kifejezetten nagy mennyiségű energiát emésztenek fel: becslések szerint egyetlen ChatGPT-lekérdezés tízszer annyi áramot fogyaszt, mint egy hagyományos Google-keresés. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint pedig az AI-rendszereket működtető adatközpontok villamosenergia-felhasználása a 2022-es számokhoz képest a duplájára nőhet 2026-ig. Ez egy olyan fontos kihívás, amelynek a megoldásán már dolgoznak a nagy technológiai infrastruktúra-szolgáltatók, például a rendszereik optimalizálásával és új energiaforrások bevonásával.

Úttörő és környezetkímélő
Azt is figyelembe kell venni azonban, hogy a fenti kockázatok mellett az AI hasznos támogatást nyújthat egyes környezetvédelmi problémák enyhítésében. Jó szolgálatot tesz például a klímaváltozás modellezésének és előrejelzéseinek javításában, mivel képes nagy mennyiségű, komplex, kapcsolódó adatot feldolgozni. Az AI-algoritmusok ezenfelül az energiatermelést is zöldebbé tehetik többek között az energiakereslet előrejelzésével és a hálózati működés optimalizálásával, továbbá segíthetnek a megújuló energiaforrások integrálásában is. Ezáltal hatékonyabbá és megbízhatóbbá válnak a megújulóenergia-rendszerek, és csökken a károsanyag-kibocsátás.

A szén-dioxid-kibocsátás csökkentését egyéb módszerekkel is képes támogatni az AI a különféle iparágakban, például jobb energiahatékonyságú épületek tervezésével, alacsonyabb kibocsátással járó közlekedési útvonalak megtervezésével vagy éppen energiatakarékossági lehetőségek azonosításával.

Zöldítés cégen belül
Az AI tehát sok területen segítheti a klímaváltozáshoz kapcsolódó problémák megoldását, és ha emellett az AI-fejlesztők előtérbe helyezik az energiahatékonyságot, akkor azzal biztosíthatják, hogy az AI előnyei nem mennek a környezetünk rovására. Ebben jelentős a felelőssége a nagy AI-rendszereket fejlesztő óriásoknak, ám a fejlett megoldásokat használó cégeknek is van lehetőségük arra, hogy csökkentsék az AI-szolgáltatásaikkal járó környezeti terhelést, például egy olyan platformmal, mint a SUSE AI.

A megbízható, vállalati felhasználásra szánt megoldás lehetővé teszi a cégek számára, hogy saját AI-szolgáltatásokat futtassanak adatközpontjaikban vagy akár a felhőben erős adatvédelem és maximális kontroll mellett. A jól skálázható rendszerrel a szervezetek maximalizálhatják a hatékonyságot az AI-rendszerek használata során. A platform ezenfelül az erőforrások optimalizálását is támogatja, például elosztja a terhelést a kihasználatlan és a túlterhelt csomópontok között. Az eszköz továbbá folyamatosan monitorozza az alkalmazásokat és a mögöttes hardvert, így észleli, ha valahol nem hatékony a működés, és kiegyensúlyozza a terhelést. Ezáltal a szervezetek úgy használhatják ki az AI előnyeit, hogy közben odafigyelnek a környezeti terhelésükre is.