Kihirdették a Sony World Photography Awards 2022 nyerteseit
A World Photography Organisation örömmel jelenti be a rangos Sony World Photography Awards 2022. évi versenyének összesített nyerteseit. Az elismert fotós, Adam Ferguson (Ausztrália) nyerte el az Év fotósa címet és a vele járó 25 000 dolláros pénzdíjat, valamint számos digitális képalkotó eszközt a Sony jóvoltából. A profi verseny 2. és 3. helyezettje mellett tíz kategóriában, valamint a nyílt, a diák és az ifjúsági versenyekben hirdettek győzteseket.
A győzteseket egy ünnepélyes bejelentő videó keretein belül mutatják be, ahol az érdeklődők megtekinthetik a nyertes fotósok reakcióit és interjúit, a worldphoto.org/ceremony-2022 oldalon.
A Sony World Photography Awards 2022 kiállítása a londoni Somerset House-ban 2022. április 13. és május 2. között tekinthető meg, ahol több mint 300 fotónyomat és több száz további kép lesz látható a nyertes és a shortlistre került fotósok digitális kiállításán. Bemutatásra kerülnek az idei évben a fotózás művészetéhez való kiemelkedő hozzájárulásért díjazott Edward Burtynsky, a neves kanadai fotográfus munkái is.
AZ ÉV FOTÓSA
A Migrantes sorozat mexikói bevándorlók fekete-fehér önarcképeiből áll, miközben arra vártak, hogy átléphessék az Egyesült Államok határát. Ferguson, az alanyokkal együttműködve fotózott: beállította a helyszínt minden egyes képhez, felszerelt egy középformátumú gépet egy állványra egy kábeles önkioldóval, majd hátralépett, meghagyva a lehetőséget modelljei számára, hogy maguk választhassák meg a pillanatot, amikor elkészül a kép, ezzel részesévé válva saját életük dokumentálásának.
2021 februárjában, az amerikai elnökváltás után számos közép- és dél-amerikai menekült indult el az amerikai-mexikói határra. Fotók keringtek a médiában mindenfelé az ingóságaikat cipelő, szeretteikbe kapaszkodó, fotósok vakuárjában úszó, feszült bevándorlókról. Miközben Ferguson megállapította a fotóriporteri munka fontosságát, feltűnt neki, hogy hiánypótlóak a határ mexikói oldaláról készült fényképek, különösen az olyan képek, amelyek a menekültek számára valamilyen mozgásteret biztosítanak.
Ennek tükrében vetette fel Ferguson a projektet a New York Times szerkesztőjének, és elnyerte a megbízást, hogy 2021 áprilisában és májusában 11 napra Juarezbe és Reynosába utazzon. A projektet Adam Broomberg és Oliver Chanarin Ghetto című munkája inspirálta - egy vizuális utazás 12 modern gettó szűrőjén át, köztük a kubai Rene Vallejo Pszichiátriai Kórházon keresztül, ahol az egykori művészpáros a betegeknek adta át a kioldó feletti irányítást.
Ernesto Rodríguez, Silvia Cruz, Noe Gea Medina és Laura Monica Cruz Flores mexikói újságírókkal Ferguson felkereste a határhoz közeli menedékhelyeken tartózkodó migránsokat, rögzítette gyakran megrázó történeteiket, és együtt dolgozott velük, hogy a képet egy olyan nyugodt térben rögzítsék, ahol a lehető legkevésbé lennének zavarban. A fekete-fehér filmet választotta, hogy a háttér színeinek kaotikus keverékét eltörölje, és a képeken tükröződő érzelmekre helyeződjön a hangsúly. Az így létrejött sorozat az időben megrekedt emberek megrendítő portréját mutatja be, akik egy boldogabb életet keresnek.
Ferguson nyertes projektjéről Mike Trow, a 2021-es szakmai verseny elnöke így nyilatkozott: "Amit Adam Ferguson az amerikai-mexikói határon a migráns családokkal és egyénekkel tett, az nagyon megható és mély együttérzésről tesz tanúbizonyságot. Ez a portrésorozat arról szól, hogy az erkölcsi szándék és a tisztelet segíthet elkerülni a manipuláció és a magánéletbe való behatolás érzését, amellyel a fényképészetet gyakran vádolják. Azzal, hogy Adam az alanyai kezébe adja az kioldót, egyfajta hatalmat ad a kezükbe, ami által eldönthetik, hogyan akarják, hogy érzékeljék őket. Végeredményként a fotók gyönyörűek, jelentőséggel bírnak és sugározzák a kedvességet. Voltak más történetek is, amelyeket a zsűri mély csodálattal fogadott, de Adam sorozata kiemelkedett, mert olyan választékosan szépen és melegséggel átitatva beszél a nehéz helyzetben lévő emberekről, akik helytől és vagyontól függetlenül kitartanak tisztességük és szeretetük mellett.”
Ferguson így kommentálta a győzelmet: A bevándorlókkal való együttműködés által ez a fotósorozat olyan képek készítését kísérelte meg, amelyek inkább empátiát, mint szimpátiát ébresztenek. Azzal, hogy átadtam a lehetőséget a képek elkészítésére, és mindenkinek szabad kezet adtam az ábrázolásuk folyamatában, arra törekedtem, hogy felforgassam a marginalizáció narratíváját, és olyan történetet hozzak létre, amelyet emberibbnek, átélhetőbbnek és őszintébbnek érzek. Hálás vagyok azoknak a bátor és rugalmas személyeknek, akik beleegyeztek abba, hogy velem dolgozzanak, és ezt a díjat nem csak a saját, de az ő nevükben is veszem át. Az Év fotósa cím elnyerése egy újabb fényt ad ennek a narratívának, és lehetővé teszi, hogy új közönséghez jussanak el azok a történetek, amiket ezek az emberek osztottak meg velem.
A PROFESSZIONÁLIS KATEGÓRIÁK NYERTESEI
A professzionális verseny győztes fotósait a szakmai zsűri választotta ki az öt-tíz képből álló, kiemelkedő munkák beküldéséért, amelyek a politikai és éghajlati válságok témájától kezdve a családról és veszteségről szóló személyes élményeken át a csendélet és a természetfotózás kreatív megközelítéséig terjednek.
Minden kategória győztesei digitális képalkotó felszerelésben részesülnek a Sony jóvoltából. Az idei év nyertesei:
TERMÉSZET ÉS ÉLŐVILÁG:
NYERTES: Radisics Milán (Magyarország) Rókamese (The Fox’s Tale) c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Federico Borella (Olaszország); 3. helyezett: Oana Baković (Románia)
ÉPÍTÉSZET & DESIGN
NYERTES: Domagoj Burilović (Horvátország) Dorf c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Javier Arcenillas (Spanyolország); 3. helyezett: Yun Chi Chen (Tajvan)
KREATÍV
NYERTES: Alnis Stakle (Lettország) Mellow Apocalypse c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Raphael Neal (Egyesült Királyság); 3. helyezett: Sarah Grethe (Németország)
DOKUMENTUM
NYERTES: Jan Grarup (Dánia) The Children of the Financial Collapse in Venezuela c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Fabian Ritter (Németország); 3. helyezett: Win McNamee (Egyesült Államok)
KÖRNYEZET
NYERTES: Shunta Kimura (Japán) Living in the Transition c. sorozatáért
Döntősök: 2. helyezett: Gideon Mendel (Dél-Afrika); 3. helyezett: Giacomo d’Orlando (Olaszország)
TÁJKÉP
NYERTES: Lorenzo Poli (Olaszország) Life on Earth c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Andrius Repšys (Litvánia); 3. helyezett: Gareth Iwan Jones (Egyesült Királyság)
PORTFÓLIÓ
NYERTES: Hugh Fox (Egyesült Királyság) Portfolio c. pályázatáért
Döntősök: 2. helyezett: Julian Anderson (Egyesült Királyság); 3. helyezett: Anna Neubauer (Ausztria)
PORTRÉ
NYERTES: Adam Ferguson (Ausztrália) Migrantes c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: George Tatakis (Görögország); 3. helyezett: Brent Stirton (Dél-Afrika)
SPORT
NYERTES: Ricardo Teles (Brazília) Kuarup c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Adam Petty (Ausztrália); 3. helyezett: Roman Vondrouš (Csehország)
CSENDÉLET
NYERTES: Haruna Ogata (Japán) & Jean-Etienne Portail (Franciaország) Constellation c. sorozata
Döntősök: 2. helyezett: Cletus Nelson Nwadike (Svédország); 3. helyezett: Alessandro Gandolfi (Olaszország)
AZ ÉV NYÍLT VERSENYÉNEK FOTÓSA
A Nyílt Verseny célja, hogy bemutassa az egyedi képek erejét. A győztes képét figyelemre méltó vizuális narratívája és technikai kiválósága alapján választják ki. Az Nyílt kategória tíz győztese közül kiválasztott Scott Wilson (Egyesült Királyság) lett az Év Nyílt Fotósa 2022-ben, aki az 5000 dolláros pénzdíjban, a Sony digitális képalkotó berendezéseiben és a díjjal járó nemzetközi elismerésben részesül.
Wilson az Élővilág és Természet kategóriában benevezett Anger Management című erőteljes fotójával nyert. A fekete-fehér kép egy piszkos vad musztángot ábrázol, amint Colorado északnyugati részén porvihart rúg fel. A kép nem sokkal azután készült, hogy a csődör belevetette magát egy sártócsába - védekezésül a nyári bogarak ellen -, miközben a földet döngölve adta tudtára a konkurens hímeknek, hogy kész megküzdeni a helyért a közeli itatóhelyen.
Wilson a győzelme kapcsán a következőket mondta: "Hatalmas megtiszteltetés, hogy az Anger Management nyerte a Sony World Photography Awards 2022-es Az év nyílt fotója díját. A musztángok viselkedését a vadonban megfigyelni nyers és dinamikus élmény volt. A kép feszültsége szimbolikus a vadlovak megőrzésével kapcsolatos problémák miatt, ami gyakori beszédtéma az amerikai nyugaton, ahol ezeket az értékes állatokat rekordszámban terelik össze és távolítják el a közterületekről. A 2022-es év végére megérjük, hogy több vadlovat tartanak fogságban, mint ahánynak lehetősége van a szabad létre".
AZ ÉV DIÁK FOTÓSA
Ezra Bohm (Hollandia), a Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie tagja nyerte el a 2022-es év diákfotósa címet, és a 30 000 euró értékű Sony fotós felszerelést intézménye számára. Bohm-ot a The Identity of Holland című sorozatáért választották ki, amelyet a Connections című pályázati kiírásra készített. A témával arra kérték a diákokat, hogy mutassanak be egy olyan történetet, amely rávilágít arra, hogy ők, vagy valaki, akit dokumentáltak, hogyan tartják a kapcsolatot a világgal. Bohm a győztes sorozatához a Hollandiában hagyományos életmódot folytató, szoros kötelékben élő közösségek lakóit fotózta, kiemelve a rendkívül részletes, hagyományos öltözködésüket és kötődésüket a holland kultúrtörténethez.
Bohm így nyilatkozott a győzelemről: "A díj elnyerése megerősített abban, hogy fontos a váratlan dolgok fotózása, és hogy elmeséljem a történeteket, amik a szívemből és a lelkemből jönnek. Ha hallgatsz az ambícióidra, minden, amit teszel, sokkal értelmesebbé és valószínűleg sikeresebbé is válik".
AZ ÉV IFJÚSÁGI FOTÓSA
A hat alkategória győztesei közül Tri Nguyen (Vietnám, 18 éves) lett az Év ifjúsági fotósa 2022-ben Under The Moonlight című képéért. A fénykép egy, a mesterséges holdfényben sütkérező fiatalembert ábrázol, egy elhagyatott háttér előtt állva. A holdfény a fiúra világító reflektorfényt szimbolizálja, ahogy arra vágyik, hogy elfogadja a saját hibáit. A fotó egy olyan sorozat része, amely az önreflexiót és a formabontást, valamint a tökéletlenségek kihangsúlyozásának igényét vizsgálja.
Nguyen a győzelemért a Sony digitális képalkotó készletével és a nemzetközi elismeréssel lesz gazdagabb. Így nyilatkozott a győzelméről: "Kezdő és motivált művészként rendkívül izgatott és büszke vagyok, hogy megválasztottak az Év Ifjúsági Fotósának 2022-ben. Alázattal fogadom ezt a díjat, és a vele járó lendületet arra fogom felhasználni, hogy továbbfejlesszem a fotózási technikámat."
A FOTÓZÁS MŰVÉSZETÉHEZ KIEMELT HOZZÁJÁRULÁSÉRT ÁTADOTT DÍJ
A fotózás művészetének kiemelkedő támogatásáért járó díjat idén a neves kanadai fényképész, Edward Burtynsky kapta. A széles körben a világ egyik legkiválóbb kortárs fotográfusának tartott Burtynsky, leginkább az ipari tájakról és a tágabb értelemben vett környezeti válságról készített nagyszabású képeiről ismert. Az emberi kézzel átformált, hatalmas tájak lenyűgöző ábrázolásain Burtynsky az infrastruktúra és a pusztítás félelmetes méreteit tárja fel; a megrongálódott hegyvonulatok, kiszáradt vízfelületek és a burjánzó városiasodás festői absztrakciójú szín- és formavilággal ábrázolt látványait mutatja be.
A művész több mint egy tucat nagyszabású fotóját mutatják be a Sony World Photography Awards 2022 kiállítás részeként. A válogatás Burtynsky 40 éves pályafutása során készült legfontosabb munkákat emeli ki. Ezek közé tartozik az Anthropocene (2018), a Salt Pans (2016), a Water (2013), az Oil (2009) és a Railcuts (1985). Emellett az Egyesült Királyságban először mutatják be Burtynsky hamarosan megjelenő Africa (2022) című sorozatának képeit, amely az afrikai tájat és az erőforrás-kitermelés által átalakított területeket vizsgálja.
SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2022 KIÁLLÍTÁS
A Sony World Photography Awards kiállítása 2022-ben a londoni Somerset House-ban lesz látható, április 13. és május 2. között. Az idei év összesített és kategóriagyőztesének munkái mellett a kiállításon a 2020-as Év fotósa díjat elnyerő Pablo Albarenga (Uruguay) és a 2021-es győztes Craig Easton (Egyesült Királyság) egyéni bemutatója is megtekinthető.
Albarenga Seeds of Resistance című győztes sorozatából mutat be válogatott képeket, amely a bányászat és az agrárvállalkozások által veszélyeztetett tájak és területek fotóit párosítja a megőrzésükért küzdő aktivisták portréival, míg Easton egy tucat fekete-fehér portrét állít ki Bank Top című sorozatából, amely a Blackburnben található, és a névadó Bank Top szűkös szomszédságának lakóit ábrázolja. A projekt az észak-angliai közösségek reprezentációját és téves ábrázolását vizsgálja, a helyi lakosok történeteit és tapasztalatait tárja fel a képeken és a projektben részt vevő Abdul Aziz Hafiz író és akadémikus kísérőszövegein keresztül.
A Sony World Photography Awards 2022 virtuális kiállítása megtekinthető a következő címen: www.worldphoto.org/virtualexhibition2022.
A 2022-ES SZAKMAI VERSENY DÖNTŐSEI ÉS SHORTLISTESEI
ÉPÍTÉSZET: Döntősök: Javier Arcenillas, Spanyolország Yun Chi Chen, Tajvan Domagoj Burilović, Horvátország Shortlist: Jason Au, Hong Kong Serena Dzenis, Ausztrália Khalid Najib, Palesztína Rene Cassio Scholz, Németország Mark Henley, Egyesült Királyság
|
KREATÍV: Döntősök: Raphaël Neal, Egyesült Királyság Alnis Stakle, Lettország Sarah Grethe, Németország Ioana Moldovan, Románia Peter Franck, Németország Hugh Kinsella Cunningham, Egyesült Királyság Julia Ovchinnikova, Oroszország Marius Ionut Scarlat , Románia Alejandra Aragón, Mexikó |
DOKUMENTUM: Döntősök: Jan Grarup, Dánia Fabian Ritter, Németország Win McNamee, Egyesült Államok Shortlist: Alejandro Cegarra, Venezuela Havard Bjelland, Norvégia Kyaw Zay Yar Lin, Myanmar Andrea Bettancini, Olaszország Moses Omeogo, Németország
|
KÖRNYEZET: Döntősök: Shunta Kimura, Japán Giacomo d'Orlando, Olaszország Gideon Mendel, Dél-Afrika Shortlist: Lieven Engelen, Belgium Mehdi Mohebi Puor, Irán J Henry Fair, Egyesült Államok Kikoh Matsuura & Kazuki Ide, Japán
PORTRÉ: Döntősök: George Tatakis, Görögország Adam Ferguson, Ausztrália Brent Stirton, Dél-Afrika Shortlist: Vladimir Frumin, Oroszország Joan-Ramon Manchado, Spanyolország Phillip Walter Wellman, Egyesült Államok Areshina Nadezhda, Oroszország
TERMÉSZET ÉS ÉLŐVILÁG: Döntősök: Radisics Milán, Magyarország Oana Baković, Románia Federico Borella, Olaszország Shortlist: Paola Lai, Olaszország Arun Kuppuswamy Mohanraj, Egyesült Királyság Debora Lombardi, Olaszország Graeme Purdy, Egyesült Királyság Amin Mezian, Spanyolország
|
TÁJKÉP: Döntősök: Andrius Repšys, Litvánia Gareth Iwan Jones, Egyesült Királyság Lorenzo Poli, Olaszország Shortlist: Martin Broen, Egyesült Államok Mihails Ignats, Lettország Jonas Daley, Kína Manuel Enrique González Carmona, Spanyolország Majid Hojjati, Iran, Milan Radisics, Magyarország
SPORT: Döntősök: Roman Vondrouš, Csehország Adam Pretty, Ausztrália Ricardo Teles, Brazília Shortlist: André Pitome Ávila, Brazília Bradley Kanaris, Ausztrália Jesús Arvizu, Mexikó Pan Liao, Kína Luis Tato, Spanyolország
|
PORTFOLIO: Döntősök: Anna Neubauer, Ausztria Julian Anderson, Egyesült Királyság Hugh Fox, Egyesült Királyság Shortlist: Luca Locatelli, Olaszország Sara Goli, Irán Mikołaj Marczuk, Lengyelország Marlena Waldthausen, Németország Döntősök: Cletus Nelson Nwadike, Svédország Haruna Ogata (Japán) & Jean-Etienne Portail (Franciaország) Alessandro Gandolfi, Olaszország Shortlist: Bence Kalmar, Magyarország Céline Pannetier, Franciaország Graziella Cerveira Nunes, Brazília Ichio Usui, Japán
|
A 2022-ES NYÍLT KATEGÓRIA NYERTESEI ÉS SHORTLISTESEI
ÉPÍTÉSZET: Kategória győztes: Anthony Chan, Hong Kong Shortlist: Bryan Field, Egyesült Királyság Franciaország Sciambarruto, Olaszország Gerhard Hucke, Németország Giulio Casti, Olaszország Günter Kleber, Németország Junming Chen, Kína Khanh Le Viet, Vietnám Klaudia Chwastek, Lengyelország Klaus Lenzen, Németország Marcus Ek, Norvégia Muhammad Najib Bin Abdul Rahman, Szingapúr Ute-Christa Scherhag, Németország Wonyoung Choi, Dél-Korea Zeynep Emirhan, Törökország
ÉLETMÓD: Utsab Ahamed Akash, Bangladesh Shortlist: Catherine Falls, Egyesült Királyság Daniela Jaime Díaz, Kolumbia Davide Agostini, Olaszország Haikun Liang, Kína Hend Wahdan, Egyiptom Ivo Kiapes, Szlovákia Kantaya New, Szingapúr Kishor Shrestha, Nepál Marina Lattanzi, Argentina Osman Maasoglu, Törökország Roni Süslü, Törökország Txema Lacunza Nasterra, Spanyolország
TÁRGY: Kategória győztes: Leonardo Reyes-González, Mexikó Shortlist: Aleksandra Garbarczyk, Lengyelország Andre Boto, Portugália Holger Bücker, Németország Jonas Strandberg, Svédország Klaus Lenzen, Németország Marina Tsaregorodtseva, Egyesült Királyság Martin Rawle, Egyesült Királyság Maryia Sapego, Belarus Masumi Shiohara, Japán Paolo Paccagnella, Olaszország
UTAZÁS: Kategória győztes: Thanh Nguyen Phuc, Vietnám Shortlist: Alessandro Accordini, Olaszország Ashok Gidwani, India Claudia Magnani, Olaszország Darshan Ganapathy, India Eduard Gutescu, Románia François Philippe, Franciaország Hong Nguyen, Vietnám Huu Binh Nguyen, Vietnám Ioan Maga, Románia Milad Nalbandiyan, Irán Saravut Whanset, Thaiföld Sujon Adikary, Bangladesh Yang Shu, Kína Yawar Abbas, Pakisztán |
KREATÍV: Kategória győztes: Isabel Salmon, Egyesült Királyság Shortlist: Abbas Valadi, Irán Caleb Nii Odartey Aryee, Ghána Clair Robins, Egyesült Királyság Gemma Pepper, Egyesült Királyság Hanna Lisava, Németország Jacek Orzeł, Lengyelország Pierre Portolano, Franciaország Ryan Rogers, Egyesült Államok Sawamaru Pokiru, Japán Shabnam Maleki, Irán Valentina Cipriany, Venezuela Vanessa Fairfax-Woods & Henry Woide, Egyesült Királyság
Raido Nurk, Estonia Shortlist: Caroline Kearsley, Egyesült Királyság Chin Leong Teo, Szingapúr Christine Abel, Egyesült Államok Hiroki Nose, Japán Isabela Eseverri, Venezuela Izabela Lyson, Lengyelország Joachim Kiner, Németország Oscar Seguel, Chile Samiran Chakraborty, Bangladesh Shiloh Garcia, Mexikó Tomohiko Funai, Japán Yiming Yang, Kína Zhenhuan Zhou, Kína
PORTRÉ: Kategória győztes: Simone Corallini, Olaszország Shortlist: Davide Limonta, Olaszország Elaine Klein, Izrael Franciaországsco Fantini, Olaszország Maria Gutu, Moldova Matthew Brown, Dél-Afrika Olga Urbanek, Lengyelország Owen Harvey, Egyesült Királyság Siavosh Ejlali, Irán Simon Murphy, Egyesült Királyság Tom Barnes, Egyesült Királyság Wagner Pena, Brazília |
TÁJKÉP: Kategória győztes: Vicente Ansola, Spanyolország Shortlist: Anargyros Dekavallas, Görögország Cigdem Ayyildiz, Törökország Fernando Famiani, Olaszország Hal Gage, Egyesült Államok Julien Visse, Franciaország Luis Manuel Vilariño Lopez, Spanyolország Manuel Schmidt, Németország Marko From, Finnország Martin Morávek, Csehország Muzaffer Murat İlhan, Törökország Olivier Vauguin, Franciaország Leyer Péter, Magyarország Stuart Chape, Ausztrália Tim Hodges, Egyesült Királyság
TERMÉSZET ÉS ÉLŐVILÁG: Scott Wilson, Egyesült Királyság Shortlist: Albert Beukhof, Hollandia Amish Chhagan, Zambia Antonio Coelho, Portugália Brice Tribollet, Svájc Dinorah Graue, Mexikó Ewa Jermakowicz, Lengyelország James Crombie, Írország Jessica Mohn, Németország Liqiang Ma, Kína Martyn Harris, Egyesült Királyság Memo Gómez, Kolumbia Raquel Inés Correa Chiesa, Spanyolország Thomas Barry, Írország Tiho Trichkov, Egyesült Államok
UTCAI FOTÓK: Kategória győztes: Etienne Souchon, Franciaország Shortlist: Assaf Sharon, Izrael Beatrice Collado Orive, Spanyolország Davide Bonaldo, Olaszország Elias Sarquis, Argentina Emre Çakmak, Törökország Jonathan White, Egyesült Királyság Juan Cruz Olivieri, Argentina Li Ting, Tajvan Ludovic Le Guyader, Franciaország Miguel Angel Mínguez Corella, Spanyolország Nina TBerg, Németország Seyed Ali, Irán Shun Wang, Kína |
|||||||||||
|
|
Fotó:
Balról jobbra:
Stephanie Solano és Adam Ferguson fotói.
A fotót Edwardo Benavides és Adam Ferguson készítette.
Fényképezte America Yanira Lopez és Adam Ferguson.