Gengszterosztag - #1 premier film

Emma Stone

A gengszterek taroltak! Ryan Gosling, Emma Stone, Josh Brolin és Sean Penn főszereplésével készült szórakoztató és akciódús krimi már a nyitónapon megszerezte az első helyet az országos toplistán. Ruben Fleischer rendező filmje a klasszikus gengszterfilmek stílusát újragondolva idézi fel azt a háborút, melynek során az LAPD egy osztaga visszaszerezte városát minden idők egyik legveszélyesebb maffiafőnökétől.

A főszerepet az Oscar®-díjra jelölt Josh Brolin (A félszemű, Milk, Men in Black – Sötét zsaruk 3.), Ryan Gosling (Drive – Gázt!, Őrült, dilis szerelem) és a Mickey Cohent megformáló Oscar®-díjas Sean Penn (Milk, Titokzatos folyó) alakítja. További fontos szerepekben láthatjuk az Oscar®-díjra jelölt Nick Nolte-t (Warrior, Éj anyánk), Emma Stone-t, Anthony Mackie-t, Giovanni Ribisit, Michael Peñat, Robert Patricket és Mireille Enost.

A forgatókönyvet Paul Lieberman könyve alapján Will Beall írta, a produceri munkát Dan Lin, Kevin McCormick és Michael Tadross végezte, az executive producer Ruben Fleischer, Paul Lieberman és Bruce Berman volt. Forgatás közben Fleischer munkáját régi társai segítették: Maher Ahmad látványtervező és Alan Baumgarten vágó is a stáb tagja volt, továbbá a csapatot erősítette James Herbert vágó, az Oscar ®-díjas Dion Beebe operatőr (Egy gésa emlékiratai), az Oscar®-díjra jelölt Mary Zophres jelmeztervező (A félszemű), valamint Steve Jablonsky zeneszerző.

A Gengszterosztag akciódús, vad és izgalmas történet, mely a megváltásról, az akaraterőről és az állhatatosságról szól.

Los Angelesben már csak úgy állítható vissza a törvényes rend, ha a gengszterosztag tagjai – az LAPD néhány titokban toborzott tagja – háborúba indul. A filmet megtörtént események ihlették, melyek a legragyogóbb hollywoodi évek idején zajlottak. 1949-re szinte az egész város Mickey Cohené volt, hatóságával és választott vezetőivel együtt. Hatalmas bátorság, sőt vakmerőség kellett ahhoz, hogy valaki megpróbálja megállítani őt. Ruben Fleischer, a film rendezője és executive producere történelem szakon végezte az egyetemet, és régóta izgatja a téma:

„Különlegesen izgalmas idők voltak ezek – mondja. – A háború után a város újjászületett, és őrült sebességgel növekedett. Mindig is lenyűgözött ez a kor: a férfiak hazatértek a háborúból, a gazdaság felpörgött, minden ragyogott. Amikor felmerült e film ötlete, nagyon belelkesedtem.”

Dan Lin producer ehhez ennyit tesz hozzá: „Ruben csavarni akart egy nagyot a régi stíluson. Nagyon jellegzetes mai stílusát össze akarta hozni a korabeli látvánnyal. Ettől lett a film annyira izgalmas. A történet azokról az időkről szól, amikor a háborúviselt zsaruk maguk is banditaként voltak kénytelenek harcolni, hogy helyreállítsák a jog uralmát, de az egészet egy ultramodern gondolkodású filmes teszi a vászonra.”

A férfiak számára a történet az újrakezdődő harcról, a becsületről és az utolsó csepp vérig való küzdelemről szól. Josh Brolin, Ryan Gosling is egyetért ebben. Emma Stone – aki a gengszter színésznői álmokat dédelgető szeretőjét alakítja – kicsit más nézőpontból tekint közös munkájukra: „Romantikus, füstös, nosztalgikus hangulat lengi be a filmet – vélekedik –, ami persze feszültséggel és akcióval van tele. Valahogy rögtön ráéreztem, milyen lehetett akkor és ott élni.”

Paul Lieberman, az eredeti könyv írója azelőtt a Los Angeles Times újságírója és szerkesztője volt. Tényfeltáró könyve témáját ő csak úgy nevezi: „a Los Angelesért vívott csata”. A Cohen emberei és a rendőrség közti ütközetek a 40-es évek közepén kezdődtek és az 50-es évek végéig tartottak. E mű alapján készítette el a forgatókönyvet a Los Angeles-i Rendőrség gyilkossági osztályának egykori tisztje, Will Beall.

„Megdöbbentett, hogy ezek a férfiak mindent kockára tettek, és tudták, cserébe nem számíthatnak se hírnévre, se kitüntetésre, még csak pénzre sem. Egyedül a városuk boldogsága érdekelte őket – mesélt a hőseiről Beall. – Hittek Los Angelesben.”

„Azt hittem, régimódi gengszterfilmet készítünk, jól érezzük majd magunkat a forgatáson, olyan színészekkel játszhatok, akiket mindig is tiszteltem, és ennyi – emlékszik vissza Sean Penn. – De amikor először beszélgettem Ruben Fleischerrel, rögtön megértettem, hogy itt többről van szó, és azonnal le is vett a lábamról.”

 

A rendőrségben minden szinten olyan nagy volt a korrupció, hogy Parker rendőrfőnöknek, az egyik utolsó tiszta kezű parancsnoknak (Nick Nolte játssza) esélye sem volt, hogy az LAPD teljes erejével fordulhasson Mickey Cohen és bandája ellen. Ehelyett csupán a legmegbízhatóbb kevesekre támaszkodhatott. Azt a parancsot adta nekik, hogy teljes titokban dolgozzanak. Felhatalmazás, engedély, írásbeli utasítás nélkül kellett végrehajtaniuk a feladatot, nem tartóztathattak le senkit, nem nevezhették meg magukat, a lehető leggyorsabban, legkeményebben kellett lecsapniuk. Egyenesen Cohen birodalmának közepén kellett káoszt teremteniük, és ehhez bármilyen eszközt felhasználhattak. Nem bíróság elé akarták állítani a banda tagjait. Csupán igazságot szolgáltattak. Az egység vezetőjéül Parker olyan embert választott, aki már sokszor vette a maga kezébe a jogszolgáltatást. John O’Mara őrmestert Josh Brolin játssza. A férfi nemrégen tért haza a II. világháborúból, és nehezen alkalmazkodik a békeidőkhöz.

„Az őseim hét generációval ezelőtt költöztek Kaliforniába, én magam Los Angelesben születtem, szóval nem ok nélkül vagyok büszke a városomra – jelenti ki Brolin. – Ezért aztán rögtön megtaláltam, mi kapcsol össze O’Marával. Az is tetszett benne, hogy egyrészt könnyen áthágja a szabályokat, nem tisztel semmilyen tekintélyt, másrészt mégis szigorú elvek szerint él, sosem habozik, amikor el kell döntenie, mi jó és mi rossz.”

O’Mara nem csapatjátékos. Általában egyedül dolgozik, és ragaszkodik a saját stílusához. A forgatókönyv olyan embernek írja le, mint akinek annyira kemény álla van, hogy azon összetörik a támadói ökle. „Josh megfelel a leírásnak, és hallgatag, visszafogott indulattal játszik, ami nagyon nagy erőt kölcsönöz a karakterének” – vélekedik a rendező.

O’Mara végzi a toborzást. Először Jerry Wooters őrmestert környékezi meg. Őt Ryan Gosling alakítja, és egészen más figurát kelt életre, mint Brolin.

„O’Mara fejjel megy a falnak, nem kíméli magát. A legvadabb forgatagba is habozás nélkül fejest ugrik, még akkor is, ha tudja: akit letartóztat, néhány óra múlva vigyorogva kisétálhat a zárkából – magyarázza Gosling. – Akit én játszom, szintén a frontról jött haza, és ő is csodálkozik, hogy víz alatt van a városa. Csak míg O’Mara vödröt szerez, ő fürdőnadrágot húz.” Wooters először elutasítja O’Mara felkérését; ő élvezni akarja a civil életet: iszik, bulizik, csajozik – látszólag nincsenek illúziói, és nem is nagyon hiányolja őket.

„Élvezettel néztem Ryant forgatás közben – jegyzi meg a rendező. – Mélységet adott a szerepnek. Laza, könnyed, szórakoztató fiatalembert játszik. Azután történik valami borzasztó, és megérti, hogy nem úszhatja meg az új háborút. De a legvéresebb harc közepette is megőriz valamit eredeti könnyedségéből.”

Jerry Wootersnek azonban van még egy oka, hogy Mickey Cohenre vadásszon. Megtetszik neki a gengszter barátnője, a kacér és feltűnő, vagány nő, Grace Faraday (Emma Stone).

Stone már dolgozott Ruben Fleischerrel, és boldogan mondott újra igent a felkérésére. „A Zombieland után bármilyen melót vállaltam volna vele – idézi fel Stone. – Leültünk, mesélt egy kicsit a sztoriról meg a figuráról, és én hamar az mondtam: ’Naná, csináljuk!’

Ez a nő valóságban nem létezett: színrelépése teljes egészében Will Beallnek köszönhető – folytatja Emma Stone. – Úgy képzeltük el, hogy azért költözött Hollywoodba, mert sztár akart lenni. Nem színésznő, hanem sztár. De a dolgok ritkán mennek simán, ő Mickey karjaiban találta magát, és gyenge volt ahhoz, hogy nemet mondjon.”

„Grace, Mickey és Jerry szerelmi háromszöge ravasz helyzet – vélekedik Fleischer. – Nem egyértelműek a motivációik. De a nő és Wooters is menekülni szeretne valami elől, és rokon lélekre találnak egymásban. A szikra belobban, és már nem tudnak nem tudomást venni róla, pedig mindketten tisztában vannak vele, milyen veszélyes játékba keveredtek. Ha lebuknak, biztosan végük. És kínos haláluk lesz.”

„Cohen a valóságban is mindent túlzásba vitt – magyarázza a helyzet különlegességét Dan Lin producer. – Gengszter volt, de hollywoodi gengszter. Vicces volt, imádott nyilatkozni, kereste a nyilvánosságot. Olyan volt, mint a kor mozicsillagai, akiknek kereste is a társaságát. Igazából persze félelmetes, gonosz és teljesen gátlástalan ember lehetett… de nagyon hiú is. Ez tette igazán veszélyessé.”

„Nem akartam az eredeti Mickey Cohent utánozni – mondja Sean Penn, aki egyáltalán nem úgy néz ki, mint az egykori gengszter. – Nagyon hasonlított Al Caponera, akit viszont De Niro zseniálisan játszott az Aki legyőzte Al Caponét-ban. Más irányba indultam. Tudtam, hogy fiatal korában pénzért bunyózott. Brutálisan, de kevés ésszel bokszolt, és általában primitív ember volt. Ez volt a kiindulópontom.”

A történelmi igazság kedvéért hozzá kell tennünk, hogy az igazi Mickey Cohen saját PR-munkatársakat alkalmazott, varratta a fehérneműjét, nem vette fel kétszer ugyanazt az öltönyt, és mindig gyönyörű nőkkel a karján jelent meg a nyilvánosság előtt.

„Sean ellenállhatatlanul alakítja Mickey Cohent – tiszteleg kollégája előtt Josh Brolin. – A karakter, akit játszom, gyűlöli, amiket tesz, azért tényleg nem lehet szeretni, és mégis valahogy kiköveteli a rokonszenv egy morzsáját. Lenyűgöző és magával ragadó a gonoszsága. Az eredeti figura is ilyesmi lehetett.”

A csapat tagjait O’Mara a felesége segítségével választja ki. Az asszony ösztönösen ráérez arra, kiből válhat megfelelő harcostárs a férje oldalán. Az első javaslata Coleman Harris. Anthony Mackie alakítja a zsarut, aki a bűnnel leginkább fertőzött utcákat rója – egyszerű járőrként.

„Lehetne magasabb rangú zsaru, de ő közrendőr akar maradni, mert úgy gondolja, hogy a gyökerénél kell megragadni a problémát – mondja Mackie. – A feketék lakta negyedeket járja, nem a nagymenőkre hajt, hanem a kisstílű dílerekre. Amikor viszont lehetőséget kap, hogy a sor legtúlsó végére csapjon le, egyenesen a főnök legyen a célpontja, rögtön igent mond. De arra is csak azért, hogy megállítsa a kábítószerek áramlását: hogy ne jusson veszélyes anyag az utcagyerekek kezébe.”

Conwell Keelert (Giovanni Ribisi) sem kell sokáig győzködni, hogy álljon be a csapatba. Családja van, de őt éppen ez motiválja. Úgy érzi, a gyerekei számára tisztítja meg a várost. Különleges tudását is szívesen bocsátja az osztag rendelkezésére, ugyanis fantasztikus tehetsége van bármilyen technikai ketyere megbütyköléséhez.

Keeler poloskákat épít be, lehallgat, telefonbeszélgetéseket térít el. Ő a digitális bűnüldözés egyik úttörője. Míg ő a bűnüldözés jövőjét reprezentálja, Max Kennard a múlt embere. Mintha a vadnyugatról maradt volna itt. Robert Patrick igazi őslényt játszik, olyasvalakit, akinek lejárt ugyan az ideje, de olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek az újabb generációkból már hiányoznak: a keménysége, az önfeláldozása páratlan. És úgy bánik a pisztolyával, mint a legendás revolverhősök. Vele jön tanítványa, a Dél-Amerikából érkezett zsaru, Navidad Ramirez: őt Michael Peña alakítja. Frissen került ki a rendőrakadémiáról, lelkes, akcióra éhes és be akarja bizonyítani társainak, hogy méltó a csapat tagságára.

Gátlástalan bűnözők, keményöklű zsaruk, kacér nők és szerető feleségek: Fleischer nagyon elégedett a színészeivel. „Ezek az egészen különböző személyiségek csodálatosan kiegészítik egymást a filmben és mindenki másmilyen. Egy rendező nem is kívánhatna többet. A film mindegyik színészéről elmondhatom, hogy nagyon tehetséges, ösztönös, és olyan színeket hozott a karakterébe, ami a forgatókönyvben nem volt ott. Így jó filmet csinálni.”