Nem kap CyanogenModot a Samsung Galaxy S 4?

Samsung Galaxy S 4

Úgy gondolom, hogy az Android sikerében nem csak a Google és a gyártók, de a különböző custom ROMok fejlesztői is igen komoly szerepet játszanak. Bár én személy szerint a Nexus-családra esküszöm, ha valaki telefont választ mindig azt javaslom neki, hogy nézzen utána a külső támogatás mértékének, mielőtt döntene. Persze vannak olyan telefonok, amiknél nem annyira égető mondjuk egy CyanogenMod, de ha már lehet választani, akkor nem árt, ha van. A Samsung Galaxy S 4 azonban könnyen lehet, hogy már előre elvesztette az egyik legnagyobb fejlesztői közösség támogatását.

Ahhoz, hogy tisztábban lássuk a képet meg kell néznünk, hogy hogyan is működnek ezek a ROM-ok.

A CyanogenMod csapata letölti az AOSP kódot, amiből módosítás élkül egy Nexuson gond nélkül működő operációs rendszert készíteni. A többi telefon esetén szükség van a megfelelő kódokra és forrásokra, amelyeket letöltve kicserélnek az AOSP kódban és elkészül a főzött ROM. A probléma ott kezdődik, ha bizonyos kódok (driverek) nem érhetőek el hivatalosan. Ilyenkor, ha szerencséjük van, ki tudják kukázni egy másik telefon ROM-jából, vagy valahogyan sikerül összetákolni egy működő drivert. Ha viszont nem, akkor az adott hardver nem fog működni a főzött ROMmal (ez a probléma rendszerint a kameráknál jelentkezik).

A CyanogenModnál mindenkinek megvan a maga kis kedvence, amire fejleszt. A Samsung telefonjaival a hacksung csapat foglalkozott, amely három tagot számlál. Az elmúlt napokban ketten már jelezték az XDA fórumain, hogy nem igazán akarnak foglalkozni a Galaxy S 4-gyel, aminek több oka is van.

Az egyik, hogy Sammyék nem igazán kapkodják el a kernelkódok publikálását (az eredeti Note-ét is valamikor most töltötték fel), legalábbis az Exynos processzorokkal szerelt telefonok esetén. Emellett ott van a dolog másik fele, hogy a telefon két különböző konfigurációval jelenik meg, ami megint csak megnehezíti a fejlesztést - annak ellenére, hogy a Qualcomm elég bőkezűen bánik a kernelkódokkal.

Összességében pedig elmondható, hogy a hacksung csapat tagjait finoman szólva is frusztrálja a Samsung hozzállása és nem igazán akarják erőltetni a dolgot. Ugyanakkor a Cyanogen csapat kijeletette, hogy egészen addig nem lesz hivatalos álláspont a kérdéssel kapcsolatban, amíg meg nem jelenik a telefon.

De mit jelent ez a vevők szempontjából?

Az átlagfelhasználóra nézve semmit. Azonban sokan vagyunk, akik mondjuk nem szeretjük a TouchWiz-et, és inkább a Holo UI-t látnánk a telefonon, vagy csak szeretnénk más ROMokat is kipróbálni. Nyilván lesznek fejlesztők, akik így is támogatják majd a telefont, de a CM csapat elvesztése komoly érvágást jelenthet (nyilván nem az eladások szempontjából). Persze az is lehet, hogy a Samsung már megjelenéskor kiadja a kernelkódokat... Addig azonban nem sok jóval kecsegtetnek a csillagok.