Első kézből: Galaxy Nexus és Ice Cream Sandwich

Nexus Prime

Mint azt ma már említettem, nem csak a Galaxy S 3-ról szivárgott ki némi információ, de egy újabb első kézből származó Nexus Prime/Galaxy Nexus beszámoló is napvilágott látott. Engem személy szerint az első elkeserített, de ebben nem esik szó arról a bizonyos iPhone-szerű külsőről (habár egy képernyővédő-fólia, mely az új iPhone-hoz készült, "meglepően nagy" hasonlóságot mutat a Samsung Galaxy S 2-vel... khmm... Bad Apple...). A forrás nem csak a telefonról, de az Ice Cream Sandwich-ről is mesélt egy keveset.

Állítása szerint a telefon sokban hasonlít a Sprint-nél kapható Galaxy S 2-re: lekerekített sarkok, de a Nexus S kissé ívelt kijelzőjének dizájnját is megkapta (nekem személy szerint nagyon tetszett). A lelkét egy 1.5GHz-es, két magos Exynos processzor adja, 1Gb RAM-mal megtámogatva. A megjelenítésért a korábban említett 4.65"-os Super AMOLED HD kijelző helyett csak egy Plus variáns jutott (ezt használja az S 2 is). A belső tárhely mérete 16Gb, és microSD slot is található a telefonon (ez új, a Nexus S-ben nem volt).

A fém váz 8.8mm vékony, és egy 2.000mAh-s akkumulátort rejt magában. Az anyag összetétele miatt kicsit nehezebb lett, mint az S 2. Becslése szerint 130-140 grammot nyomhat, de kellemes a fogása.

Próbálta kiakasztani, egyszerre minél több alkalmazást elindítani, de a telefon nem volt hajlandó meghajolni az akarata előtt. Amint besokallt volna, elkezdte automatikusan bezárni a felesleges programokat, megelőzve a teljesítményvesztést. Állítása szerint egy pillanatra sem zökkent ki az új Nexus.

A telefonról többet nem árult el, következenn tehát az operációs rendszer - az Ice Cream Sandwich.

Az ICS komoly ráncfelvarrást kapott, a menük szebbek és tisztábbak lettek, valamint az animációkat is megdolgozták kicsit. A telefonon azonban 4.0 helyett 2.4.1-ként mutatkozott be, de ez ugye még változhat (igazából nem értem, hogy az egyszerre tablet-re és telefonra is szánt OS miért kapna a tablet-énél alacsonyabb verziószámot, de nem is az én tisztem eldönteni).

Az App Drawer komoly módosításon esett át: a tetején három szekció látható, majd a megfelelőt kiválasztva csak azokat az alkalmazásokat listázza ki, amelyek a csoportba tartoznak. Név szerint: Games, Apps, és Widgets. Az Apps fül a programokat, a Games a játékokat, míg a Widgets az olyan programokat mutatja, melyek rendelkeznek widget-tel. Itt kiválasztva a widgetet egy előnézeti kép is megjelenik. Ráadásul, ha több megjelenése is van az adott widgetnek, valós időben lehet változtatni a paramétereket. Ha megtaláltuk a nekünk tetsző változatot, egyszerűen hozzáadhatjuk a homescreen-hez.

Még mindig az App Drawer-nél maradva: lehetőség van saját csoportokat létrehozni, elnevezni azokat, majd beleszórni azokat a programokat, amiket szeretnénk (hm, a Samsung Pure Breeze is tud ilyet. Mint azt a Galaxy S 3-as írásban is említettem, a Google és a Samsung együtt fejlesztette a launchert és a felületet, így könnyen elképzelhető, hogy egyfajta demo-t adtak - bár a Pure Breeze elég szegényesre sikeredett, ráadásul az egy launcher, szóval nem teljesen mérhető össze a kettő. A leírást olvasva azoban biztosra vehető, hogy az ICS app drawer-e messze jobb).

Ami a külsőt illeti, a zöld helyett a kék és a lilás színek dominálnak, valamint az ikonok fényesebb külsőt kaptak - elég sokat merítettek a Honeycomb UI-jából. Nálam ez már most piros pont, mivel a Gingerbread zöld mániája nem jött be, ellenben a HC kékes, fémesebb megjelenése nagyon tetszik. Talán végre nem kell ikonokat és launcher témákat vadászni.... :)

A GMail alkalmazás is kapott némi ráncfelvarrást: ha eldöntjük a telefont, az előnézeti oszlop is megjelenik (gyakorlatilag, mint az Outlook). Függőleges módban nem változott semmi, csupán letisztult a felület. A Reply funkcióját a nyíl helyett egy felirat vette át, amely mellett egy kis nyíl segítségével választhatunk a további lehetőségek közül. A felbontás és a kijelző mérete miatt 10-12 levél látható egyszerre.

A Calendar sem úszta meg, ráadásul új widgetet is kapott. Sokkal kevésbé zsúfolt, ráadásul ez is megkapta a fémes-üveges, kékes színezést. 

A böngésző végre használható lett, ahogy a kolléga fogalmazott. Lapfülek találhatóak alul, valamint a megjelenítés és a zoom is sokkal jobb, mint eddig bárhol. A földgömb helyett egy földgömb, mögötte pedig egy android lett az ikon, mely szintén kék színben pompázik, némi zölddel.