Bizonyíték: a Galaxy Nexus nem a Prime

Galaxy Nexus

Sokat vaciláltam rajta, hogy érdemes-e egyáltalán foglalkozni ezzel a videóval. Mint Android fanboy és Nexus-mániákus, nyilván megnéztem, de hírértéket nem igazán tulajdonítottam neki. Egyrészt a felvétel minősége, nos, gagyi (persze örülünk neki, hogy van), másrészt tényleg nem mutat semmi újat. Legalábbis első ránézésre. Azonban ha összevetjük a korábbi két videóval, egy újabb lényeges különbséget láthatunk.

Kezdjük időrendben. Az első videó, amelyen az Ice Cream sandwich volt látható, egy részleteiben más felületet mutatott, mint a második. Akkor ezeket összevetettem, és eddigi tapasztalataimat figyelembe véve arra a következtetésre jutottam, hogy a második felvonásban egy TouchWiz felületet látunk, míg első körben a tiszta ICS mosolygott ránk (ez pedig egyértelmű jele, hogy a G-Nex és a Prime nem ugyanaz, de ezt most hagyjuk). Nézzük ezt az új videót.

Először vessük egy pillantást a dockbar-ra. Ez csak 3-4. körben tűnt fel, de a programok ikonjai úgy tűnik "nincsenek rögzítve", azaz az aktuális képernyő megfelelő helyen lévő ikonjai kerülnek oda. Figyeljük meg, hogy bár ugyanazokat az ikonokat látjuk minden esetben, mnden váltáskor "elúsznak". Érdekes megoldás. Az App Drawer viszont fix pontnak látszik. Az ikonokra, valamint a külső megjelenésre kicsit később térnék rá, mert van egy nagyon fontos részlet, amit eddig szerintem nem láttunk. 

A jobb felső sarokban, bekarikázva látható egy ikon, ami Nexus-on NEM FORDUL ELŐ. Viszont egy standard Samsung telefonon igen. Ez pedig az AllShare. Oké, a kép homályos, maszatos, és gyakorlatilag a filmek kamerás kópiáival vetekszik, de ha jobban megnézzük, azért nem nehéz kitalálni, hogy ez az All Share (oké, letöltöttem a videót, és kockáról kockára pörgettem).

Az első két programól őszintén fogalmam nincs, micsoda. A harmadik az All Apps nevet viseli, mellette látható az All Share, majd az AndFTP, az Angry Birds, stb. Szerencsére az App Drawerek alapértelmezésben ABC sorrendben jelenítik meg a programokat, ami itt sincs másként. Nézzük meg azt az ominózus kék ikont a jobb sarokban.

Kockának lenni jó. Egyrészt, mert ha egy ilyen maszatos képet lát az ember, nem lapozni kezd, hanem megvizsgálja. A bal oldalon jóval kisebb a fehér fény mennyisége, mint a jobb széle felé haladva. Ez pedig az jelenti, hogy jobbra haladva nő a fehér alakzat mérete. Aki látta már az All Share ikonját, az elég hamar felismeri, még ilyen körülmények között is.

Sajnos a görgetés során eléggé kivehetetlenek a dolgok, de ez még nem állított meg az alaposabb vizsgálódástól (most már végképp). Néhány ikon (jól ismert programoké) kicsit rossz helyen tűnt fel, de aztán eszembe jutott, hogy a telefon lengyel oldaltól származik. Szóval haladva lefelé, először a ThinkFree Office ikonja tűnt fel. Ez nem emlékszem, mennyire volt a Nexus S alapfelszereltsége, de amíg ezen elmélkedtem, végre hasznát vettem az Apple-nek is. A nagy dizájnlopás címszó alatt a TouchWiz telefon ikonja is szerepelt. Zöld háttér, balra 45°-ban dőlő kagylóval. Check.

Az eredeti pedig itt látható (a jobb oldali).

A lista aljára érve (őszintén, a szemem kifolyt, de ezek a pacák már nekem is kezdtek megfejthetetlenek lenni, bár nyomokban felsejlett néhány Samsung alkalmazás ikonja) szerencsére tartott egy kis szünetet a felvételt készítő úriember (vagy hölgy). Itt feltűnt egy ikon ismét, ami már korábban szerepelt máshol. Igaz, akkor kék háttérrel, de az Apple emiatt is balhézik, így kíváncsiságból beírtam a Google Translate-be a Settings szót, és ráeresztettem egy lengyel fordítást (többel is próbálkoztam, de a 4-5 találat közül nem tudom, melyik az általánosan használt). A válasz: ustawienia.

Próbáltam az alatta lévőket is megfejteni, de csak a kezdőbetűkig jutottam. A jobb alsó sarokban egy Z, előtte pedig pár V látható. ABC: check. Az előző TouchWiz ikon:

Kisebb változtatás, de belefér. Gondoltam, ha már itt vagyok, visszább megyek kicsit, mert volt még egy ismerős ikon. Ez pedig a Notes, avagy a Notatki.

Jobbra kettővel tőle Opera, ABC: check.

Valamivel később a SoundHound ikonja tökéletesen kivehető. Barátunk vadul elkezdett felfelé görgetni, majd egyszer csak bezárta az App Drawert. Majd kicsivel később megnyitotta, hogy megmutassa, nem mozdult sehova. És de jól tette! Emlékszünk még arra a cikkre, amiben a Google válaszát fejtegettem a Siri-re? Kicsi, visszabeszélő avatar?

Valami J betűs lesz, az ABC-ben elfoglalt helyét figyelembe véve. Mindegy, ez most mellékes. ICS feature, csak észrevettem, és gondoltam nem hagyom szó nélkül. Térjünk vissza az elején említett ikonokra.

Először azt hittem, hogy lecserélték az SMS ikont, de amikor rábökött, a Google Talk jelent meg. Ezek után az éppen futó alkalmazások listájára vethettünk egy pillantást, ami megint csak a múltkori TouchWiz gyanús felületre emlékeztet.

Ami számunkra ebből lényeges, és fontos: Nexus telefonon (mármint rendes, Google Nexus telefonon, mint a Nexus S) NINCSENEK gyártótól származó programok. Nincs Sense UI, nincs All Share, nincs TouchWiz - és nincsenek TouchWiz ikonok sem. Pont. Ebből pedig az következik, hogy a Galaxy Nexus NEM a Nexus Prime.

Nexus-nak hívják, és Ice Cream Sandwich fut rajta. Ez tény. De Galaxy Nexus. A specifikációkat ismerjük.

Most pedig várjuk a szerdát.