Az Apple tökéletesíteni szeretné az iPhone 5 hangvezérlését a Nuance-szal

Apple

Amikor az Apple elsőként bemutatta a hangvezérlés lehetőségét az iPhone-on az iOS 3.0-val, mondhatni csak igen kevesen jöttek tűzbe az új opciótól. A dolog ugyanis eleinte túl nehézkes és pontatlan volt a használathoz. Most ehhez képest a Techcrunch hírei alapján az Apple tárgyalásokat kezdeményezett a hangfelismerő technológiákat fejlesztő céggel a Nuance-szal, hogy az iPhone 5 hangvezérlését tökéletesítsék.

A Nuance azonban nem csak a hangfelismerő technológiákkal foglalkozik. Kínálatában szerepelnek képalkotási és billentyűzetre vonatkozó megoldások is, noha ismertségét első sorban annak köszöneti, hogy sikerrel bánik a különböző termékek és cégek élőszóban elhangzó adataival.

Az egyik cég ezek közül a Siri, mely nevezetessége egy olyan hangvezérelt tolmács, amely lehetővé tesz a felhasználók számára egy rakás újdonságot mindössze a hangjukkal irányítva. Az Apple megvásárolta a ‘voice concierge’ (hanggondnok) alkalmazást a tavalyi év elején, ám ekkor még csak csodálkoztunk, hogy mire fogja használni az Apple a Siri képességeit az új iPhone fejlesztésében.

A Siri a Nuance technológiáját használja ahhoz, hogy folyó beszédet adathalmazzá alakítsa. Eztán következik a fordítás illetve az adatok használata, mint például egy szóra induló alkalmazás, egy szöveges üzenet diktálása vagy az emailek megtekintésének szóbeli utasításba adása. A rendszer pedig olyannyira működőképes, hogy az Apple szerint megérte 200 millió dollárért is a vásárt.

Több különböző forrás erősítette meg emellett, hogy az Apple már régóta tárgyalásokat folytat a Nuance felvásárlásával illetve időleges átvételével kapcsolatban, mely folyamat talán már azóta zajlik, hogy a Sirit megszerezték. Látszólag az Apple több kísérletet is tett, a problémás pont azonban a Nuance-ért kért ár volt minden alkalommal. Az Apple ugyanis hiába bővelkedik az anyagi forrásokban, mégis szigorúan ellenzi az egyes termékek túlfizetését. Ehhez képest a Nuance-ot tulaja rekord értékre, 6 milliárd dollárra taksálja pillanatnyilag.

Ez a szám nagyban következménye annak, amit az Apple a felvásárlást követően a különböző licenszek bevételeiből nyerne a Nuance teljes elnyelésével. Mégis ennek ellenére az első időszakban ez az ár óriási veszteséget jelentene, ha az adás-vétel ebben a formában megvalósulna. Ezért tűnik valószínűbbnek, a források szerint legalábbis jelenleg, hogy az Apple inkább az egyes licenszekre teszi rá a kezét az összes Nuance szolgáltatás helyett.

Ennek ellensúlyaként szerepel, hogy az Apple mindig is ellenezte a licenszelt technológiákat és már régóta dolgozik azon, hogy teljes mértékben függetlenedjék a külsős technológiákra való hagyatkozástól. Erre egy viszonylag aktuális példa az Apple saját “in-house tech” pótlása a Skyhook helymeghatározó szolgáltatása helyett. 

Eltekintve azonban attól, hogy végülis a teljes felvásárlás vagy a licenszelt megoldás lesz a végeredmény, annyi bizonyos, hogy az Apple meg akarja szerezni a technológiát. Olyannyira, hogy a Siri megvásárlását sem halogatták sokáig, hiszen ez adja a kezdeményezés magját és alapját. Ez nyilvánvalóan abba az irányba mutat, hogy az iPhone-ok hamarosan széleskörű hangvezérlési lehetőséget kapnak majd, az iOS 5 jóvoltából, valamint az iPhone 5 is hasonló új arzenállal érkezik.

Hozzá tartozik a témához azonban, hogy sok államban tiltják a vezetés közbeni telefonhasználatot. Ez problémássá tehet olyan műveleteket is, mint a zenehallgatás vagy a navigáció, melyeket külföldön szinte lehetetlenség egy helyszíni bírság kiszabása nélkül végrehajtani. Nem is szólva arról, hogy valóban kockázatos ilyesmivel elvonni a figyelmünket. A hangvezérlés fejlesztése sokat segíthetne ebben a témában is, különösen az olyan tulajdonságok segítségével, melyeket a Siri biztosít. Mindez a Nuance technológiákkal a háttérben pedig már akár operációs rendszer szintjén is beépülhetne az új iPhone-okba.

Az első bepillantást az iOS 5 kulisszáiba, majd csak a WWDC során kapja a nagyközönség. Ekkor derül ki az is, mekkora szerepet szán az Apple a hangvezérlésnek az új oprendszerben.