Android 4.2 teszt

Android Jelly Bean

November 13-án a Nexus 4, Nexus 7 és Nexus 10 társaságában az új Jelly Bean is megjelent, amely ezúttal a 4.2-es jelzést kapta. Az egyik legjelentősebb újítás a több felhasználós megoldás, amely egyelőre csak tabletre érhető el, de emellett még mindig akad bőven mit kivesézni. Átalakításra került a lockscreen, megjelent a Quick Settings menü, vagy épp ott a DayDream, ami kvázi egy kiszuperált képernyőkímélő.

Amennyiben nem hivatalos ROM-on keresztül jutunk az új operációs rendszerhez valószínűleg már találkoztunk a /0 mappával, amely minden egyes flashelés után jelentkezik. Minden menetben egyre mélyebbre ássa el az OS a mappáinkat, bár eddig 4 /0-nál mélyebbre még senki nem jutott a visszajelzések alapján. Aggodalomra semmi ok, ez a több felhasználó miatt van, ami ugyan telefonra nem érhető el, az AOSP kód jelenleg a Nexus 10-hez lett optimalizálva (ezt a fejlesztők kigyomlálják majd, addig azonban együtt kell élni ezzel). Ha minden igaz a Team Win és a ClockWork Mod legújabb recoveryje már kiküszöböli ezt, de ez is kb. 50-50%-os sikerrel működik.

A Lockscreen első szembetűnő változása a kamera ikon eltüntetése, valamint az alsó sávban megjelenő kis pöttyözött karika. Ez utóbbi segítségével indíthatjuk el a Google Now-t, míg a képernyő gyakorlatilag 360°-ban unlockolható. A kamerát jobbra lapozva érhetjül el, míg balra újabb lockscreeneket érünk el, ahol szabadon adhatunk hozzá extra widgeteket. Alapértelmezésben néhány gyári app teszi ezt lehetővé, de például a HD Widgets mai frissítésével már az is képes beköltözni a lockscreenre.

A PowerAMP-ben egnedélyezhető lockscreen widget (ICS) opcióval is hasonló hatást érhetünk el, azonban az kicsit másképp működik: ugyan új képernyőn jelenik meg, de nem lehet egyáltalán testreszabni. Jelenleg a lockscreenen elhelyezett widgeteknek a méretét lehet megváltoztatni, ami egy kicsit macerás az első pár alkalommal, de hasonlóan működik, mint a gyári launcheren a widgetek átméretezése.

Miután bejutottunk a rendszerbe a következő jelentős változás a notification barban fogad minket. A jobb felső sarokban található ikonnal átválthatunk a gyors kapcsolókra, valamint két ujjal lefelé húzva egyből itt lyukadunk ki. Sajnos ezek nem igazi kapcsolók, csak ikonok, melyek a beállításokhoz vezetnek. De pofásan néznek ki, plusz a legelső kockában láthatjunk magunkat, amelyhez a képet a Google+ profilunkból tölti le (enélkül nem is jelenik meg).

A beállításokban az első új dolog a Kijelzőnél fogad minket, méghozzá Daydream néven. Ez egy képernyőkímélő, amely töltés - illetve dokkolóban punnyadás - alatt képes megjeleníteni az órát, a Google Currents híreit, illetve a képeinkből egyfajta fotómontázst. Emellett van még egy ötödik opció is, amelyik leginkább úgy néz ki, mint ha egy unikornius telibe hányta volna a kijelzőt.

Viszont örvendetes újításként a Google alapértelmezett állapotban elrejtette a Developer opciókat, amit könnyen előcsalogathatunk: az About Phone menüben a Build Numberre kell hétszer rányomnunk, és ezután aktiválódik a menüpont a megszokott helyén. Ezen felül felhasználói szemszögből itt sok mást nem találunk, szóval nézzük a kamerát.

A kamera egyik legjobb újdonsága az úgynevezett Photosphere, amely a Street View-ban is használt utcai panoráma képek készítését teszi lehetővé. Használata igen egyszerű: miután kiválasztottuk be kell állítani a telefont a kezdő pozícióba, elkattan az első kép, majd el lehet indulni körbe-körbe. A kijelzőn kék pontok jelzik hova kell állítani a kamerát, így miután végeztünk elkészíti a photosphere képet. A hagyományos panorámával szemben olyan előnyt kínál, hogy nem csak függőleges vagy vízszintes irányban haladhatunk, de gyakorlatilag egy gömbben körbe tudunk fotózni mindent. Ha a képet Google+ rendszerben nézzük, akkor a Street Viewhoz hasonló módon "körbejárhatjuk", mint a Mapset.

A galéria is másként jelenik meg: a mappában található első kép alatt egy szürke sávban találjuk az adott gyűjtemény nevét.

A kamera mellett a billentyűzet is új funkciókkal lett felszerelve: mostantól használhatunk úgynevezett swipe bevitelt, azaz gépelés helyett csak a betűkön húzzuk végig az ujjunkat, majd a telefon kitalálja mit szeretnénk írni. Egyelőre csak angolul próbáltam - nem is vagyok benne hirtelen biztos, hogy magyarul tud - és az eredmény nagyon jó. Kell egy kis idő, mire belerázódik az ember, de egy kis gyakorlással kényelmesebb és gyorsabb, mint a pötyögés.

Okosabb lett a Google Now is, amely mostantól képes az emailben érkező foglalásokat is kezelni, valamint érezhetően javult a kártyák megjelenítése is. Emellett a futó alkalmazások megjelenítése is meg lett tweakelve kicsit: ha megnyomjuk a gombot az éppen aktív program kerül a lista aljára és ki is lőhetjük azonnal, nem kell előtte másikra váltani. A Project Butter továbbfejlesztésének hála a teljes UI is jóval gyorsabbnak és simábbnak tűnik, valamint az általános teljesítmény és reakció is kiváló.

Az Android 4.2 remek és kiváló újdonságot tartalmaz, amelyek közül egyértelműen a Photosphere és a natív Quick Settings viszi a prímet. Azt sajnos nem tudni, hogy a gyártók ezek közül mit tartanak majd meg a saját skinjükkel érkező alternatív megoldásaik mellett - vagy épp azt sem, hogy mikor lesz elérhető a frissítés, miután sokan még csak most kóstolnak majd bele a 4.1.2-be (amibe most nem mennék bele, miért).

Engem személy szerint meggyőzött, most már csak egy stabilabb főzött ROM-ot kéne találni.