A fejlesztő válaszol: lesz-e CyanogenMod 9 a telefonomra?

CyanogenMod

Nézzünk szembe a tényekkel, a gyártók nem kezelik egyenlően különböző Android telefonjaikat. Ezzel egészen addig együtt tudunk élni, amíg a legfrissebb operációs rendszert valamilyen formában portolják lelkes fejlesztők, mi pedig pár perc alatt tudjuk telepíteni. Ez egy szép dolog, de azzal is tisztában kell lennünk, hogy a hardveres képességeket még a legjobb kernelekkel sem lehet túlzottan feszegetni, és az Ice Cream Sandwich megfelelő futtatása megkövetel olyan dolgokat, amelyek miatt bizony nagy az esélye, hogy a CyanogenMod csapata sem tudja majd elhozni a megváltást.

A srácoknak köszönhetően rengetegen élvezhették a tiszta, bloatware mentes Android legfrissebb verzióinak minden előnyét, azonban, ha a gyártó nem szolgáltatja ki a drivereket, jönnek a gondok. Ennek tudható be, hogy rengeteg alfa állapotú ROM esetén nem működik a kamera, illetve bizonyos bluetooth funkciók nem érhetőek el megfelelően.

Sajnos ez a CM9 esetében sem lesz másképp, hiszen tyúk nélkül a húsleves sem az igazi. A csapat azonban mindent megtesz, de sok esetben ők is rá vannak utalva a külső fejlesztők "bedolgozásaira" (mint például tom3q munkája a Galaxy Spica-n). Természetesen mindenkinek szíve-joga lázadni, anyázni, ócsárolni őket, de ők azt is tartsák észben, hogy ezek a srácok mindezt hobbiból csinálják, nem várnak el érte anyagi jutalmat (természetesen ki lehet fejezni így is a hálánkat), és sokan nekik köszönhetjük, hogy a 2-3 éves telefonunk még ma is használható állapotban van (szoftveresen legalábbis).

Az, hogy melyik telefon kap közvetlen támogatást, az az úgynevezett device tree meglététől függ. Ez egy eléggé wibbily-wobbily dolog, nagyon leegyszerűsítve úgy tekinthetünk rá, mint az ebéd alkotóelemeire. Minden adott az étel elkészítéséhez, de még be kell dobálni a fazékba, és a megfelelő módon elkészíteni. Jelenleg kb. 70 ilyen telefon lehet, mely rendelkezik teljes device tree-vel, de ezek száma folyamatosan nő. Driverek nélkül azonban nem lehet teljes device tree-t építeni, ezt meg kell értenünk, és nem a fejlesztőket kell szapulni.

Még ha meg is van a device tree, jönnek az említett hardveres limitációk. Manapság úgy néz ki, hogy egy 1GHz-es CPU, valamint 512MB RAM, és egy különálló grafikus processzor szükséges a 4.0-s Android megfelelő futtatásához. Természetesen gyomlálással és optimalizálással lejjebb is lehet adni, így előfordul majd, hogy gyengébb telefonokra is készülnek ICS ROM-ok.

A Cyanogen-es srácok azonban készítettek egy folyamatábrát, melyről könnyedén megtudhatjuk, számíthatunk-e tőlük CM9-re (ez persze még mindig nem zárja ki a külső fejlesztőket).

  • Amennyiben nincs 512MB RAM a telefonban, ne is számítsunk rá. Azonban, ha ez megvan, a fő kérdés, hogy jelenleg van-e CM7 rá. Ha igen, és a gyártó is tervezi kiadni rá az ICS-t, 75%-os esélyünk van a boldogságra.
  • Amennyiben a gyártó nem hajlandó foglalkozni a telefonnal, de annak van külön grafikus processzora, és létezik olyan telefon, mely azonos chipsettel kap a gyártótól ICS-t (ó, ha tudnátok mennyi hasonló igazságtalanság van...), akkor is jó eséllyel pályázunk egy kis CM9-re.
  • Természetesen azoknak sem kell csüggednie, akiknek még CM7 sincs: amennyiben van megfelelő külső fejlesztő, aki kezelésbe vette a telefont, és portolgatja rá a CM-et, még mindig van esély egy kis ICS-re. Sőt, ha nagyon jól megy, még arra is lehet számítani, hogy bekerül a telefon a támogatott eszközök közé.