Aye-aye! Vitorlát bonts, irány Letöltésfölde!

Pirate

Számos európai internetszolgáltató, köztük a hazai "hárombetűs" is, szereti figyelni, de főként korlátozni, hogy az előfizetők mire használják az internetet. A stúdiók, lemezkiadók pedig előszeretettel szeretnek bíróságokra járkálni, és habzó szájjal követelni, hogy bizonyos oldalak (és protokollok) használatát, elérését tiltsák be az ISP-k. Nos, ennek vége.

Az európai bíróság döntésének értelmében mostantól mindenki arra és úgy használja az internetet, amire akarja. Mostantól nem kell mindenféle jogi blablával töltött, gyakran fenyegető hangnemű levelekre számítani.

De nézzük, honnan is indult a dolog:

A kalózkodás rossz, tönkreteszi a gazdaságot - a világ azért tart ott, ahol, sőt, azért van világválság, mert Te, kedves olvasó, a múlt héten letöltöttél egy Katy Perry dalt, ahelyett, hogy iTunes-on megvetted volna. Hogy tudsz így aludni?!

Nagyjából ez a jogászok végtelen ismétlésre tett álláspontja a dolgokat illetően, és ennek fényében megpróbálták bevezetni a Digital Economy Act névre keresztelt tervezetet. Ez lehetővé tette volna, hogy az általuk képviselt cégek, illetve bárki, aki valamilyen média szerzői jogait birtokolja, egész napos bírósági szájkaratét tartson, és a szolgáltatókat kötelezze a kalóz oldalak elérésének blokkolására. Az Egyesült Királyságban a dolog odáig fajult, hogy a BT letiltotta a Newzbin elérését a felhasználói számára - majd ezt később a többi szolgáltatóra is szerették volna ráerőszakolni. Bár a Newzbin állítása szerint a ban nem működik.

Mint már említettem, ennek vége. Legalábbis egyelőre.