Változások a Nexus-programban: bárki készíthet, bizonyos szabályok mellett
Aki az Android világában mozog, valószínűleg találkozott már a Nexusokkal is: a Google által kiválasztott, a cég igényeinek megfelelő hardverekből összeállított telefon és tablet, amelyen semmilyen gyártói felület - Samsung TouchWiz, Sony TimeScape, HTC Sense és társaik - nem található. Csakis tiszta, "szentesített" Android. A Nexus alapvetően mutatta, hogy mi az a hardver, amely a következő (legalább) két évben bőségesen megfelelő lesz az OS futtatására, annak funkcióinak kiaknázására. Gyakorlatilag a Google iPhone-ja, amelyet mindig egy kiválasztott partner készített. A hírek szerint azonban a játék új fordulatot vesz.
Az első Nexust a HTC készítette, majd a következő két évben a Samsung vette át a stafétát a Nexus S, valamint a Galaxy Nexus bemutatásával. Az, hogy idén ki készíti majd a Nexust még mindig ködös, azonban úgy tűnik, hogy szogorú szabályok betartása mellett bármelyik gyártó beszállhat a játékba.
Még az év eleje felé röppentek fel a pletykák, miszerint idén öt Nexus érkezik majd, méghozzá különböző gyártótól. Egészen eddig úgy tudtuk, hogy még a hónap végéig bemutatják majd a következő zászlóshajót, valamint azzal együtt a 4.2-es Androidot is. Úgy néz ki azonban, hogy ez novemberre csúszik majd, és a telefon hivatalos neve LG Optimus G Nexus lesz - vagyis igaznak bizonyultak a korábbi feltevések is, miszerint az Optimus G variánsa viszi majd a hátán a következő évben az Android legnagyobb terhét. Ám ezúttal nem egyedül indul majd harcba.
A Google mindenki számára osztott beszállókártyát a programba, azaz bárki készíthet Nexust, bizonyos szabályok betartása mellett. Az első, és talán leginkább magától értetődő megkötés, hogy tilos bármilyen saját felülettel ellátni a telefont - azonban az új Customization Center-en keresztül elérhetővé tehetik azt. Emellett streaming célokra kötelező lesz 64MB memóriát fenntartani, ami egyértelműen a Google Play lehetőségeinek használatát igyekszik szorgalmazni.
Természetesen bizonyos hardveres megkötések is lesznek majd, azonban ezekről jelenleg nem tudunk semmi biztosat mondani. Ami mindenképp logikusnak tűnhet, hogy két csatornás memória-kezelő használata, valamint oleophobic burkolat alkalmazása kötelező legyen, hasonlóan az NFC-hez, és a legalább 1GB RAM-hoz. Emellett jelenleg úgy néz ki, hogy az Android 5.0 valamikor 2013 második felében várható majd.
Személy szerint ami rögtön megfogta a figyelmem, az a Customization Center, ami lehetővé tenné, hogy a gyártói skineket utólag telepítse a felhasználó - ebből kiindulva pedig ennek visszafelé is működnie kéne, vagyis a gyártói skinről lehetőség lehetne a gyári felületre váltani. Főleg, hogy minden OEM köteles benne hagyni azt az operációs rendszerben.
Arról, hogy mire számíthatunk a változásokat követően, valamint az LG Optimus G Nexus-ról egy-egy külön postban értekezünk majd.