Titánok harca VII: Galaxy Nexus vs. Motorola Droid RAZR
Ez az összecsapás akár az emberi hülyeségről is szólhatna. A két telefon bejelentése között pár óra telt el, a Motorola javára. Annak sepcifikációit meglátva mindenki teljesen el volt ájulva. Majd jött a Nexus, amely csak 5 megapixeles kamerát, és csak 1.2GHz-es CPU-t kapott. Mindenki csalódott volt. A vicc az egészben, hogy a Nexus és a RAZR specifikációi majdnem azonosak. Még mielőtt belemennénk a részletekbe, van két dolog, amit mindenképp le kell tisztázni.
Az Android OEM-ek nem tudják, mekkora erőforrások kellenek majd az újabb és újabb operációs rendszerek alá, ezért inkább többet tesznek a telefonjaikba. A Nexus azonban referencia telefon - a Nexus One a mai napig megbírkózik a Gingerbread-del. A Galaxy Nexus specifikációi pedig egyértelműen mutatják, hogy nincs szükség zsebre tehető atomerőműre ahhoz, hogy maximális Ice Cream Sandwich élményt nyújtson a telefon. És ez a következő 2 évre elég is lesz.
A másik dolog, hogy a Nexus is a jelenben készül. Ugyanazok az alkatrészek állnak a Google (és a Samsung) rendelkezésére, mint bárki másnak. Nem tudnak előrántani a fiókból 42 magos, 8GHz-es processzorokat, csak azért, mert Nexus-t írnak egy telefonra. Persze lehet kritizálni őket, hogy PenTile kijelzőt használtak - de nincs más, ami ekkora felbontást tesz lehetővé. Ha nem lenne 720p felbontása, csak a szokásos Super AMOLED Plus-t kapta volna meg, akkor az lenne a baj. Az emberi szemnek nem fog különösebben feltűnni a különbség.
Nos, most hogy ezeket letisztáztuk, térjünk rá a lényegre.
Mindkét telefon szinte azonos specifikációkkal rendelkezik: a Nexus egy 4460-as, a RAZR egy 4430-as TI OMAP chipsetet használ. A különbség a GPU órajelében van, amely a G-Nex javára ad +80MHz-et.
Mint már említettem, a Nexus egy 4.65"-os HD Super AMOLED (PenTile) kijelzőt használ. A RAZR egy 4.3"-os Super AMOLED kijelzőt kapott (szintén PenTile), 540×960-as felbontáson. Ezt a kört egyértelműen a G-Nex viszi, hiszen nem csak méreteiben, de felbontásban is nagyobb.
Nézzük a kamerát, hiszen az átlagos Joe a számok után megy. Az 5 pedig kisebb, mint a 8, tehát rosszabb. Ugye, milyen egyszerű? Szép is lenne. Ez a fajta matematika csak akkor jön jól, ha valaki óriásposztereket szeretne nyomtatni később. Azonban a Samsung mindig is jó volt az optika "hekkelésében" - ezen pedig csak tovább segítenek az Ice Cream Sandwich képességei. Nincs késleltetés, azaz a gomb megnyomásakor már készül is a kép. Akár sorozatban is. Ezt jelenleg egyetlen telefon sem (még az iPhone 4S sem...) tudja a piacon. A beépített panoráma mód, timelapse lehetőség, és a későbbi natív szerkesztő pedig már csak hab a tortára. Én személy szerint soha nem néztem, hány megapixelt tud pontosan a telefon: a lényeg, hogy a színek és az élesség stimmeljen. Nem mondom, hogy a RAZR optikája rossz - de a Nexus itt is jobb.
Azonban a különböző csatlakozóknál már nem lehet ennyire egyértelműen dönteni: a Nexus-ban található NFC, a RAZR-ben viszont HDMI. Míg utóbbinak már számos felhasználási területe adott a jelenben, az NFC még a jövő zenéje - azonban ez a jövő gyorsan közeledik. Addig azonban talán a RAZR élvez jelenleg egy hajszálnyi előnyt.
Ami az akkumulátort illeti, a RAZR egy 1.780mAh-s, a Nexus egy 1.750mAh-s pakkot kapott. A számok itt sem jelentenek mindent, hiszen ez abszolút attól függ, hogy a felhasználó mennyire hatja meg a telefont. A RAZR-é azonban nem cserélhető - nyilván egy teljes napot ki kell(ene) bírnia, de ha baj van, akkor nem lesz pótterv. Éppen ezért itt a Nexus-nak adnám a pontot.
Az adatok tárolására mindkét telefon biztosít 16-16/32Gb belső tárhelyet, valamint microSD slotot. Míg a RAZR így maximálisan 48Gb adatot tud befogadni, addig a Nexus 64-et. Bár őszintén szólva nem igazán tudom elképzelni, hogy pontosan minek kéne ennyi hely. A számok azonban itt is a Nexus mellett szólnak.
Ami a külsőt illeti, a RAZR egyértelműen viszi a pálmát: Kevlar bevonat és az alumínium váz egyértelműen strapásabbá teszi, és emellett vízálló. Viszont mindkét telefon Gorilla védőüveggel rendelkezik.
Azonban nem csak a külső számít: amíg a RAZR valószínűleg sokáig fogja élvezni a Motorola támogatását, mindig ott lesz a gyártótól való függés. Ők szabják meg, mikor érkezik a frissítés. Habár már megígérték, valószínűleg 2012-ig semmi nem lesz a dologból. Ezzel szemben egy Nexus mindig naprakész - és ott az NFC is.
Nehéz felvenni a versenyt egy olyan Android telefon ellen, melyet a Google állít össze. Ezt tudja a Motorola is. És bár a Nexus-nak nincsenek egetrengető specifikációi, nincs is rá szüksége. Elérkeztünk arra a pontra, amikor a felhasználói élményt nem csak a lóerő, de a hozzá járó vezérlés is biztosítja. És mivel jobb a vezérlés, a kevesebb is többre képes. Aki pedig jobb kamerára vágyik, vegyen egy kompakt gépet.