Miért ne vegyen senki Windows Phone-t (most)
Bár én hűséges Droid-fanboy vagyok, szoktam adni jó pár esélyt a konkurenciának is. Elvégre mi alapján dönteném el, hogy teszem azt a Windows Phone nem olyan jó, mint hőn szeretett Ice Cream Sandwich-ünk. Bár nekem a Nokia Lumia széria egyáltalán nem tetszik, ez egy olyan tény, ami nem befolyásolta lényegesen a véleményem a redmondi OS-ről - elvégre ott is van pár telefon, ami közül választhatunk. Azonban a most már hivatalosan is megerősített döntés szerintem az, ami sokakban keserű szájízt hagy majd.
Egyrészt megértem a Microsoftot: az új és a régi hardver között óriási lesz a különbség, ami fregmentációhoz vezetne. Ami így is lesz valamilyen minimális formában, a három különböző felbontás miatt (és ez az, amibe az Apple is bele fog futni az új iPhone-nal). Ezt a problémát azonban egy nemes huszárvágással kikerülték: azok, akik mostanában (vagy a kezdetekkor) ruháztak be valamilyen Windows Phone-ra, nem kapnak Apollo-t.
Ugye az Android OEM-knél is találkozunk hasonló jelenséggel, amikor a gyártó nem ad ki frissítést egy-egy telefonjára. De ez felén nem akkora probléma, mert ilyenkor szimplán felnézünk az XDA fórumaira, és nagyon nagy valószínűséggel találunk mindenféle finomságot. De ennek elengedhetetlen feltétele a nyílt operációs rendszer - amiről a Windows Phone esetén nem beszélhetünk.
Amikor engem kérdeznek, hogy milyen telefont ajánlok, mindig el szoktam mondani, hogy az adott árkategóriában valószínűleg nem lesz hivatalos frissítés, és a hardver sem lesz épp egy erőmű. Szerencsére sokan ezt elfogadják, és együtt tudnak élni a ténnyel. Azonban az, hogy egy új, 1-2 hónapos telefon - ami mellesleg tekinthető akár zászlóshajónak is - ne kapja meg a következő verziót az operációs rendszerből, úgy gondolom, hogy jogos felháborodást kelt.
A magenta réten gyorsan átszaladva láttam, hogy itthon is kapható a Lumia 900 - a mostani csúcs Windows Phone. Szép ára van, de a specifikációk tetszetősek, és a legújabb Windows Phone (7.5) van rajta. Hamarosan pedig frissül 7.8-ra. Június vége van, miért ne, ruházzunk be egyre. Öt vagy hat hónap múlva azonban - amikor megjelenik az Apollo - hoppon maradok. A zászlóshajó nem kap frissítést fél évvel a vásárlás után. Csak ezt elfelejtették említeni, én pedig aláírtam a két éves hűségnyilatkozatot (mert úgy olcsóbb, ugye).
Gyanítom, hogy ebben a Microsoft keze is erősen benne van (sőt, szerintem ők kényszerítik rá az OEM-ekre a dolgot), de most ne konspiráljunk. Egy amerikai vásárló is hasonló cipőben van, mint én, csak ő három hete vette meg a Lumia 900-at. Majd végignézte a Windows Phone 8 keynote-ot, és szomorúan konstatálta, hogy ő bizony élete végéig mangón fog élni. De mire van a panaszláda, még akkor is, ha tudjuk, hogy valószínűleg soha nem fogják elolvasni. Így mind a Nokia, mint a redmondi óriás kapott egy-egy példányt a kérdőre vonó leveléből (aminek mellesleg teljesen korrekt volt a nyelvezete). A nagy meglepetés akkor jött, amikor a Nokia válaszolt.
Frissítés azonban valóban nem lesz, de a WP8 jelentős vizuális elemeit átportolják majd a Lumiákra, és egyfajta "value pack" frissítésként elérhető lesz. Hurrá, tehát ha most megveszem a zászlóshajó telefont (vagy sok pénzért, vagy 2 év rabszolgasággal), akkor fél év múlva kapok csilli-villi új ikonokat. Máris megbecsült vásárlónak érzem magam...
Szóval, hogy feltegyük a pontra az i-t, én nem vagyok a Windows Phone ellen. Bár az eddigi találkozásaim alkalmával nem igazán jutottunk közös nevezőre, nekem semmi bajom vele. Viszont a fent említett hozzáállás úgy gondolom, hogy mindenképp vérlázító (bár Ballmer egy-két megszólalása mellé tökéletesen illik). Éppen ezért azt javaslom, hogy aki WP-t szeretne venni, várjon karácsonyig, és vegyen egy Apollo-t. Addig semmiképp ne ruházzon be rá.