EXKLÚZÍV VIDEÓ: kipróbáltuk a Samsung Galaxy család legújabb tagjait
A mai Samsung sajtótájékoztatón mutatta be a cég a Galaxy család legújabb tagjait: kipróbáltuk a Galaxy S II-t, a Galaxy Tab 10.1-et, valamint a Galaxy Player-t is, mely egy Android operációs rendszert futtató multimédia lejátszó. Természetesen nem csak a készülékekről szólt az előadás, a cég képviselői bemutatták a BADA legújabb fejlesztéseit, valamint a Kies új verziójával, és annak képességeivel is megismerkedhettünk.
Kunos Balázs nagyon rövid gazdasági, valamint piaci kitekintése után Gáspár József vette át a szót, aki a BADA rendszer újdonságairól beszélt, melyek közül kettőt emelt ki: először is mától elérhető hazánkban a Bada Premium, melynek segítségével lehetőség van fizetős alkalmazások megvásárlására a SamsungApps programon keresztül, mely hasonlóan működik, mint az Android Market, illetve az AppStore.
Az újítások között található a programban elhelyezett Featured fül, mely segítségével relevánsabb alkalmazások érhetőek el anélkül, hogy át kéne böngészni 50-60 oldalt. A vásárlásra egyelőre csak hitelkártyás fizetéssel van lehetőség.
Ezek után került terítékre a Galaxy S II, mely már első ránézésre is tekintélyt parancsol a 4.3”-os Super AMOLED Plus kijelzővel, melynek egyszerűen gyönyörű a képe. Bevallom, korábban nem igazán értettem, mi értelme van kétmagos processzort tenni egy telefonba, de amint a kezembe vettem az S II-t, megvilágosodtam. A telefon villámgyorsan reagál minden érintésre, az alkalmazások indítása, valamint a multitasking sem jelent gondot. Egyszerűen tényleg úgy éreztem, hogy a telefon pontosan tudja mikor, és mit akarok.
A nagyobb kijelzőhöz nagyobb akkumulátort is kapott a cég prémium kategóriás készüléke, mely immár 1.650mAh-s kapacitással bír.
Mint már említettem, nem csak hardveres frissítést kapott az új Galaxy S: előtelepítve fogad a Kies Air, mely a Kies 2.0 számítógépes kliens segítségével lehetővé teszi, hogy kábelek nélkül böngésszük a PC-ről a telefon tartalmát, valamint szinkronizálási folyamatokat is végezhetünk.
Másik újdonság a 4 Hub, mely négy részre oszlik: Gaming Hub, Social Hub, Music Hub, Reading Hub. Az alkalmazások lényege, hogy minden, a nevéhez kapcsolható funkciót egybe tömörítve, egyetlen programból érhetünk el - így például, ha a szociális oldalakra akarunk postolni, nem kell külön Twitter, Facebook klienst letölteni és telepíteni.
Ám a hardveres újdonságonak sincs még vége: beépített, 256 bites hardveres kódolással védhetjük adatainkat, valamint több lehetőség is van távolról letiltani, illetve bemérni a telefont. Ezek segítségével akár korlátozni is lehet a készüléket, tehát külön letilthatjuk a mikrofont, vagy a Bluetooth-t, mindezt az irodából.
Míg az előbbi főleg vállalati felhasználás esetén lehet hasznos, úgy a beépített NFC (Near Field Communication) chip a hétköznapi felhasználó számára is számos kényelmi funkciót biztosít. Bár még kevés helyen elérhető, de a telefon segítségével ezentúl lehetőség lesz kiváltani a bankkártyákat - elég lesz otthon beírni az adatokat, majd a boltban a banki terminál elé tartani a készüléket, ami lebonyolítja a szükséges kommunikációt.
Szó esett még továbbá az USB-on-the-Go funkcióról, mely segíségével bárhol lementhetjük a megtelt fényképezőgépről a képeket a telefonra, majd folytathatjuk a fotózást.
A Galaxy S II DNLA technológiát is támogat, így bármilyen eszközzel, mely szintén támogatja a DNLA-t, könnyedén használható. Ennek egyik lehetséges felhasználása a telefonról való közvetlen nyomtatás, WiFi-n keresztül. Még egyszer fontos kiemelni, ehhez a másik készüléknek is támogatnia kell a DNLA-t.
A Galaxy S II után az előd, a Galaxy S alternatív változatai kerültek terítékre: a Galaxy S WiFi több méretben is kapható lesz, melyek közül a nagyobb 5”. A készülék gyakorlatilag ugyanazt nyújtja, mint a Galaxy S, de nincs benne GSM funkció - így teljes mértékben a nyílt WiFi hálózatokra kell hagyatkozni, ha érdemben szeretnénk használni. Bár ez így igen soványnak tűnik, a jelentősen megnövelt akkumulátor kapcitásnak köszönhetően akár 8 óra folyamatos videólejátszás, valamint 60 óra zenehallgatás is elérhető egyetlen feltöltéssel.
További kényelmi funkciókkal is rendelkezik, ám ezek otthoni felhasználáskor jönnek jól. A Samsung Smart TV-vel teljes kompatibilitást élvező Galaxy S WiFi használható távirányítóként, valamint lehetőség van másik TV adás nézésére is a telefonon: miközben a család az esti filmet nézi, mi nyugodtan nézhetjük a meccset a telefonon.
Sajnos a Tab család nem került terítékre a konferencián.
Első utam a Galaxy Player-hez vezetett, mely csalódást okozott. Egyszerűen teljesen használhatatlan volt a készülék, gyakorlatilag volt, hogy 3-4 alkalommal kellett megnyomnom, mit is akarok. Egyszerűen használhatatlanul lassú volt.
Nem is időztem sokáig, inkább átmentem a mellette kiálított Tab-hez, mely valóságos felüdülést hozott. Sajnos nem voltak előre beállított fiókok, valamint a WiFi-vel is probléma akadt, így sok funkciót nem tudtam a helyszínen kipróbálni, de egy kis játék belefért. Elsőre nagyon gyors, és kiválóan reagál az új Tab minden érintésre.
A Galaxy S II-nél kétszer is tiszteletemet tettem, mivel, mint az első videón látható, az egyik készülék nem igazán akart bejelentkezni a hotel WiFi hálózatára. De sebaj, nem adtam fel, addig átugrottam az előbb látott Galaxy Player-hez.
Miután visszatértem az S II-höz, már volt rendes WiFi kapcsolat, így több funkciót is ki tudtam próbálni.
A néha értelmetlennek tűnő mozdulatokért elnézést kérek, a Galaxy Spica-mon megszokott laucher és beállítások miatt már beidegződtek.
A telefon kijelzője, mint már említettem, gyönyörű, a színek egyszerűen csdálatosak. Sajnos Google account nem volt beállítva, így a teljes funkcionalitást majd csak a tesztkészüléken tudom elemezni, amit várhatóan május elején kapunk meg.
Addig is gyorsan összefoglalnám a tapasztalatokat a Samsung első kétmagos CPU-val ellátott telefonjáról: pokolian gyors, és kiváló a válaszidő. A beépített böngésző könnyen veszi az akadályokat, bár meg kell mondjam, a Samsung billentyűzete továbbra is bajos. Lassú, sokszor nem azt üti be, amit én szeretnék, egyszóval ezt mindenképp cserélni kell, amint kézbe vesszük a telefont. Szerencsére előtelepítve érkezik egy Swype billentyűzet is, így akit nagyon zavar a gyári, két-három mozdulattal lecserélheti. Mint látható, a 2.3-as Android (Gingerbread) felett a Samsung saját, TouchWiz névre keresztelt felülete található. Az ikonok kihelyezése egyszerű és kényelmes, bár számomra szokatlan volt, hogy a Widget-ek alul jelennek meg, és tekerni kell őket oldalra. Az viszont pozitívum, hogy ha elfogy a hely, addig marad a “kezünkben”, amíg ki nem dobjuk, vagy nem találunk neki helyet másik képernyőn.
Összességében tehát elmondható, hogy a Galaxy S II méltó utóda elődjének, a Galaxy Player-rel szemben vannak fenntartásaim, a Tab 10.1 pedig egyszerűen zseniálisra sikeredett. Részletes értékelésekkel és tesztekkel május közepe felé tudunk szolgálni, amikor megkapjuk mind a Galaxy S II-t, mind a Tab 10.1-et.
A Galaxy S II várhatóan június elején kerül a boltok polcaira.