Android Key Lime Pie kívánságlista
Ha minden igaz májusban érkezik az Android következő verziója, az új featureökről azonban nem igazán tudunk sokat. Az elmúlt pár fő verzió azonban mindig remek dolgokat hozott, így valószínűleg most sem okoz majd csalódást a Google - de ettől függetlenül van pár olyan dolog, amit szívesen látnék az új operációs rendszerben. Ezek közül jó néhányat meg lehet oldani valamilyen app segítségével, de a natív megoldást mindig jobban szerettem.
Többek között ez az oka, hogy CyanogenModot használok: rengeteg olyan beépített funkciója van, ami nem csak hasznos, de számomra érthetetlen okból nincs benne a vanilla Androidban (és most nem a gyártói verziókról beszélünk). Ezeket a Google lassan, de biztosan átveszi: ilyen például a Quick Toggles, ami alapvetően tök jó, de a CM-es srácoknak sikerült ténylegesen használhatóvá tenniük.
De ez egy másik téma, most ézzük, mi mindennel örvendeztethetne meg minket a Google a Key Lime Pieban.
Alkalmazásonként szabályozható WiFi only szinkronizálás
Az Ice Cream Sandwichben le lehetett tiltani a bloatwaret. A Jelly Beanben alkalmazásonként le lehet tiltani az értesítéseket. Bár számos programban beállíthatjuk, hogy csak WiFin keresztül szinkronizáljon, egyik-másik fejlesztő megfeledkezik erről. Ami önmagában nem is lenne nagy probléma, ha nem lennének ezek a nevetséges mobilinternet-korlátok - vagy épp elégséges publikus WiFi hotspot lenne az utcán. Addig azonban mindenképp szükség van egy olyan megoldásra, amivel natívan, az OS szintjén tudjuk szabályozni, hogy milyen hálózaton szinkronizálhat az adott alkalmazás.
Például: a városban mászkálva jó, ha megkapjuk az e-maileket, azonban a Google Readerben nincs olyan opció, hogy csak WiFin keresztül töltse le az új cikkeket. Természetesen van számos olyan alkalmazás, ami képes erre, de valahogy egyik sem nyerte el a tetszésem annyira, mint a GReader (fizetős vagy ingyenes). Kevés blog és hírportál esetén ez nem jelent nagy problémát, azonban ha naponta átlagosan 1.000-1.500 hír érkezik, az 2-3 nap alatt 3-400MB adatforgalmat jelent.
Ez 1GB-os limitnél érthető, hogy miért jelent gondot, főleg, hogy hazánkban nem terem WiFi minden sarkon. Ugyanakkor a fejlesztőt sem lehet kényszeríteni olyan dolog implementálására, amit nem akar, így marad az OS szinten történő megvalósítás.
Invertált (Google) alkalmazások
A telefonok gyengepontja az akkumulátor. Éppen ezért számos fejlesztő készít úgynevezett invertált alkalmazást, ahol a fekete alapon csak a betűk fehérek. Ez különösen AMOLED kijelzőknél jelent nagy előnyt, hiszen a fekete azoknál gyakorlatilag 0 fogyasztást jelent, míg a fehár háttér gyakorlatilag az utolsó csepp elektromosságot is kifacsarja az akkumulátorból.
Példaként ismét a Google Readert tudom felhozni, ami gyakorlatilag fehérben úszik. Ez ugye a GMail esetén annyira nem jelent nagy gebaszt, mert az ember elovlassa az emailt és zárolja a telefont, nagyjából fél perc alatt. Válasszal együtt 1-2 perc. Azonban a Reader aktív és hosszas használatot jelent: buszon, vonaton, villamoson jobb híján ezt is lehet olvasgatni, azonban 5-600 hírnél akár 30%-ot is merülhet az akkumulátor (saját tapasztalat, illetve különböző fórumokon olvasott eredmények). Ez pedig úgy gondolom, hogy finoman szólva ciki - főleg, hogy invertálással ez könnyedén 5-6%-ra csökkenthető. Ami jelentős.
Ehhez nem kéne mást tennie a fejlesztőnek - páldául a Googlenek - mint beépíteni egy sötét témát. Ilyen van a CyanogenMod filekzelőben, a Tasks-ban is, és nem hinném, hogy annyira nagy munkát jelentene Mountain Viewban. Elvégre hétköznapi Joek is meg tudják csinálni egy éjszaka alatt 2-3 tutorial segítségével - bár ezeknél mindig jelentős laggolást és fennakadásokat tapasztaltam. Avagy kell egy algoritmus, ami a fehéret feketére, a szöveget pedig fehér színűre állítja. Akár ezt is lehetne hasonlóan szabályozni, mint az értesítéseket.
Átlátszó, testreszabható widgetek
Ez inkább csak személyes preferencia kérdése, de én sokkal jobban szeretem az átlátszó widgeteket, mint azokat, amelyeknél egy nagy fekete - vagy valamilyen - otromba háttére van rápakolva minden. Egyszerűen tönkreteszi az összképet és sok esetben nem is lehet tenni ellene semmit. És igen, én képes vagyok azért megvenni egy alkalmazást, mert átlátszó widgetet kínál valami olyan dologhoz, amihez a másik nem.
Példának vegyük megint csak a Googlet, de ezúttal a Calendart. Kétségtelenül az egyik legocsmányabb widget, ami csak létezik Android-földön - ugyanakkor a legjobb alkalmazás, ha a GCalendart akarjuk használni. Persze millió alternatíva létezik, amelyek rendszerint teljes testreszabhatóságot kínálnak, de ezek nem jelentenek "natív" megoldást. És ha a Cyanogenes srácok képesek voltak a cLock-nak egy letisztult, átlátszó Calendar részt adni, akkor a Googlenek is itt az ideje rendbeszednie magát.
Nem tudom pontosan, hogy kívülről mennyire lehet belelátni, hogy mik jelennek meg egy widgeten, de ha egy framework-res.apk hack segítségével Batman logót tudok a lockscreenre tenni nem hiszem, hogy annyira nehéz lenne egy általános UI-t tervezni arra, hogy egy külső fejlesztő által írt widget mely elemei jelenjenek meg. Vagy legalább a Google sajátjait lehessen testreszabni.
Cloud Backup
Térjünk vissza ismét egy olyan területre, ami kevésbé a személyes preferenciát boncolgatja: Cloud Backup. Számomra érthetetlen, hogy az Android miért nem tud natívan a Google Drivera előre meghatározott időpontokban biztonsági mentéseket feltölteni az alkalmazások adatairól (App Data). Erre is van már külső alkalmazás, azonban az a legtöbb esetben rootot igényel, ami már problémát jelent.
Viszont a Google teljes kontrollal rendelkezik az alkalmazások adatai felett és root nélkül is képes lenne feltölteni azokat, majd Factory reset / flash után egyszerűen letölteni azokat. Ha az alkalmazásokat automatikusan le tudja tölteni akkor ez is megoldható - főleg, hogy az alkalmazásokhoz tartozó cache és app data bármikor törölhető.
Apróságok
Én próbáltam stock ROM-mal élni, tényleg. Nagyjából két napig ment is, amikor egyszerűen meguntam, hogy natívan nem érhető el egy jó adag funkció.
- Ezek egyike például a Quiet Hours, avagy az iPhoneon látott Do Not Disturb. A CyanogenModban ez is van, és nem kell hozzá külön alkalmazást telepíteni. Natívan, szépen ött csücsül a beállítások között. Nem hiszem, hogy a Googlenek nehezére esne lekódolni (pláne, hogy csak mergelni kéne a CM Gitből).
- Vagy a Quick Toggles: míg tableten rendes kapcsolóként viselkednek, addig a telefonon csak shortcutok, amik az adott beállításokhoz visznek. Illetve az sem lenne utolsó dolog, ha testre lehetne szabni, mi jelenik meg ott - a'la CyanogenMod, megint. Egyrészt a telefonon is működhetnének rendes kapcsolókként, másrészt testreszabhatóság! Elvégre ez az egyik legnagyobb előnye az Androidnak az iOS felett...
- Power User menü: van néhány olyan dolog, amit csak roottal, illetve megfelelő kernel használata mellett lehet szabályozni. Ezek közül az egyik a color controll, amivel a színhasználatot lehet szabályozni. Eddigi tapasztalataim alapján a Galaxy Nexus vagy épp a Samsung Galaxy S 3 kijelzője alapértelmezett esetben sárgás színvilágot tud magáénak, azonban egy kis tweakeléssel könnyen helyrepofozható ez a dolog. Alapvetően csak akkor tűnik fel a dolog az embernek, ha két telefone gymás mellett van és az egyik stock beállításokkal fut - de utána nem lehet nem észrevenni. Nyilván ez olyan funckió, ami már utánajárást igényel, de megfelelően elrejtve - mint most a Developer menü - ezt is lehetne implementálni. A kernel szintű kódok pedig elérhetőek nyíltan. És ez csak a tweakek eleje, ide lehetne tenni az I/O Controllt vagy a scheduler kiválasztását is.
- Android Beam: kedves Google, felejtsétek el a Bluetooth-t, a Beam menjen szépen WiFi Directtel, mint az S Beam. Pont.
- Ezek mellett lehetne a Smart Stayhez hasonló funkciót is implementálni, illetve a kamera szoftverre is ráférne egy nagyobb ráncbaszedés (ez csak azért került ide, mert személy szerint engem nem nagyon érdekel, de fórumokon előszeretettel jelentkezik problémaként az AOSP ROMok esetén).
És ezek csak azok a dolgok, amik a legjobban hiányoznak az Androidból. Az Apróságok rész pedig az a szekció, ami miatt többek között CyanogenModot használok. Lehet, hogy instabil a nightly, de bőven megbirkózik a mindennapos használattal járó kihívásokkal - és emellett natívan nyújt számos hasznos funkciót. Nem kell millió és egy extra alkalmazást telepíteni, ami mind elindítja a maga kis háttérfolyamatait és zabálja az erőforrást... Szóval Google, kéretik felvenni a CM csapatát a fejlesztők közé :)