Samsung Galaxy Note 10.1: igazi társ a mindennapokban
Miután a Galaxy Note új kategóriát teremtett magának a mobiltelefonok között, a Samsung úgy döntött, hogy megnézik, mit is tud 10.1"-os méretben. Ez pedig valószínűleg az egyik legjobb húzásuk volt, amit ezen a piacon elkövettek. A tablet nem csak impozáns specifikációkkal és teljesítménnyel rendelkezik, de az S Pen, valamint a hozzá tartozó extra funkciók rengeteg olyan extrával vértezik fel, amely kiemeli kategóriájának többi tagja közül.
Külső
A Note 10.1 kijelzője mellett két oldalt egy-egy hangszóró helyezkedik el, amelyek kifejezetten szépen szólnak, legyen szó zenéről vagy filmekről. A kijelző körül található káva kényelmes helyet jelent az ujjaknak tartás közben, bár amikor kézzel akartam jegyzetelni néha előfordult, hogy belógott a kezem a képernyőre, és így egy kicsit problémásabb volt a kijelző túlsó felén található sarokba írni. Viszont egy, a jelenlegiél vastagabb káva kifejezetten órmótlanná tenné az összképet, plusz két képernyő módban szerencsére mindig úgy helyzekedett el a "füzet", hogy ne legyen semmi probléma a jegyzetelés közben.
Az alul található Samsung felirat mellett még egy előlapi kamerát, valamint szenzort találunk a szemközti oldalon. Vízszintesen tartva a tabletet a toll a jobb alsó sarokból húzható elő, mindenféle különösebb erőlködés nélkül. Ha ezt lassan tesszük, egy apró kattanó hangot is hallhatunk, ami valószínűleg egy szenzort aktivál, aminek köszönhetően a toll kihúzása felébreszti a tabletet, illetve ha aktív állapotban tesszük mindezt, akkor előhoz egy extra menüt, amely kifejezetten az S Pen előnyeit kihasználó programokat teszi elérhetővé azonnal.
A hátoldal egy csúszásgátló bevonattal lett ellátva, amely első fogásra kicsit érdekes, "mű" érzést nyújt. Alatta Series notebookoknál megszokott, szálcsiszolt alumínium-dizájnt találjuk, valamint a vaku és a hátoldali kamera egy "zsebben" foglal helyet.
Hardver
A 10.1"-os, 1.280×800 pixeles képtálóval rendelkező LCD panel alatt a Galaxy S 3-ban is fellelhető, 4 magos Exynos processzort találjuk, amely 1.4GHz-en ketyeg. A teljesítmény másik feléért a 2GB RAM felel, amely egyik-másik funkció miatt igenis szükséges, és nem csak a poén kedvéért kapott helyet. Az előlapi 1.9, a hátoldali kamera 5 megapixeles, a szokásos antenna felhozatal mellett a Note 10.1 rendelkezik USB Host támogatással is, vagyis köthetünk rá egeret, billentyűzetet is.
A tablet két kiadásban, WiFi és 3G változatban is elérhető. Ami a belső tárhelyet illet, 16, 32 és 64GB-os modellek közül válogathatunk, amelyet microSD kártyával bővíthetünk, ha nem bizonyulna elégnek. Természetesen ehhez jár még az S Pen, valamint a 7.000mAh-s akkumulátor, ami keményen állta a sarat.
Szoftver
A Note 10.1 jelenleg Ice Cream Sandwich-et futtat, amelyet számos, kifejezetten ezen tablet számára készített extrával szerelt fel a Samsung. Ezek közé tartozik az S Note, az S Planner és társai. Ami kiemelkedő újítás, az a "Split screen", amely kettéosztja a kijelzőt, így például az egyik oldalon nézhetünk videót, míg a másikon jegyzetelünk - vagy életszerűbb példát említsek: az egyik oldalon fut a böngészőben a 9GAG, míg a másikon próbálkozhatunk a professzor érdekesebbnek tűnő mondataiból leírni pár lényeges dolgot.
Természetesen a Google alkalmazásai mellett megtalálhatóak a Samsung saját Hubjai is, a MotionWiz, valamint ingyenesen jár a Photoshop Touch is a tablethez, ami már önmagában sem egy olcsó mulatság.
Ami nekem különösen tetszett, az a Smart Stay funkció: ennek segítségével a tablet érzékelte, hogy épp olvasgatok, és addig nem kapcsolta le a kijelzőt. Persze ehhez kellenek bizonyos körülmények: értelemszerűen vaksötétben nem igazán működik, valamint a szemüveggel is meggyűlt a baja, de volt, amikor túltette magát rajta - ez az arány nagyjából felfe-fele lehetett.
Használat közben
Oké, papíron tehát kiválóan hangzik a Note 10.1, de mindannyian tudjuk, hogy a puding igazi próbája az evés.
Az Android tablet felülete számomra szokatlan volt, így beletelt pár percbe, mire mindent megtaláltam. Persze lehet, hogy nem kellett volna kapásból kilőni a tutorial ablakokat... A "tálca" középső részénél találunk egy nyilat, amely gyakorlatilag egy gyorsindító sávot rejt magában. Sajnos nem sikerült rájönnöm, hogy lehet-e ide saját alkalmazásokat is elhelyezni, így maradt az, amit alapból felkínált a tablet.
Tollal és ujjal egyaránt kiválóan az uralmunk alá hajthatjuk a tabletet, azonban célszerűbb az utóbbi megoldást választani, mivel a kijelző kifejezetten szereti gyűjteni az ujjlenyomatokat, és egy pár óra masszív tapicskolás után már elkerülhetetlen lesz a tisztítás. Ettől eltekintve különösebb problémával nem sikerült találkozni, bár a toll néha érdekes dolgokat produkált Angry Birds közben, amit nem igazán sikerült hova tenni.
Ha pedig már a játékoknál tartunk, érdemes megjegyezni, hogy a Note 10.1 erőforrása szinte kimeríthetetlen. Az első érezhető lassulást talán akkor tapasztaltam, amikor a negyedik játékot küldtem tálcára a Home gombbal, közben pedig futott a Chrome és még vagy tíz másik program a háttérben. Ekkor már jobbnak láttam elkezdeni kilőni azokat,a miket nem használtam, amit a tablet természetesen meg is hálált, és máris ugyanolyan gyorsasággal dolgozott, mint ha csak egy program futna.
Persze nem csak a játékok során bizonyult kifejezetten jó társnak a nagyra nőtt Note: az egyetemi előadások során is hasznosnak bizonyult - nem csak azért, mert egyszerre tudtam jegyzetelni és 9GAG-et olvasni. Kifejezettenkapóra jött, hogy bármikor bele tudtam javítani az ábrákba és nem a papíron kellett mindenféle krix-kraxos áthúzásokból megpróbálni kitalálni később, hogy mégis mit akartam én ott. Emellett firkálgatni is kiválóan alkalmas volt, plusz az sem volt hátrány, hogy gyakorlatilag egy kattintásra volt a teljes RGB-színpalettával szerelt toll vagy ceruzakészlet.
Ami még érdekes extrája volt az S Pennek, az a hoover highlight, vagy nem is tudom mi a neve. A lényege, hogy például egy weboldalon a link fölé tartva a tollat az kijelöltté válik, de sajnos a gombot megnyomva nem lehetett kattintást szimulálni - bár lehet, hogy csak a Chrome nem támogatta.
A legnagyobb gyengepont a hátoldali kamera, ami megint egy olyan dolog, ami számomra felfoghatatlan, hogy minek kell egy tabletre.
Split screen
Ez az egyik legnagyobb újdonság, amit a 10.1-es Note hoz. Mint már említettem, lehetőség van kettéosztani a képernyőt. Arra mindenképp ügyelni kell, hogy ilyen esetben a két fél közötti váltáskor 1-2 másodperces lag jelentkezik, azonban amennyire észrevettem a tablet minden műveletet megjegyzett, amit ez alatt elkövettem, majd azokat végre is hajtotta. Ettől eltekintve ez határozottan az egyik legjobb funkciója.
Akkumulátor
Ennyi lehetőség és ekkora hardveres erőforrás mellett persze jogosan merül fel a kérdés, hogy kibírja-e reggeltől estig a gép. Mindenkit megnyugtathatok, intenzív használat mellett - ugye senki nem gondolta, hogy csak jegyzeteltem az előadásokon - simán túlélte még azt a napot is, amikor hajnali nyolctól egészen este fél kilencig bent kellett lennem, töltő és bármiféle mókuskerék nélkül, amit energiaforrásként használhattam volna.
Ilyenkor rendszerint Google Readert olvasgattam, aminek a fehér alapszíne kifejezetten káros az akkumuátorokra nézve, zenét hallgattam, böngésztem, játszottam - és természetesen jegyzeteltem is. Amiben nem vagyok biztos, hogy az S Pen használata mint ha egy árnyalatnyival jobban merítette volna az akkumulátort.
Az ítélet
A Samsung igazán kitett magáért, és egy olyan tabletet dobott a piacra, amely remekül használható, és számos olyan extrával rendelkezik, amivel a hasonló árkategóriájú versenytársak nem. Azt hiszem nyugodt szívvel jelenthetem ki, hogy a Note 10.1 jelenleg a legjobb 10"-os tablet, bár egy oleophobic védőfelület még elférhetett volna a kijelzőre, valamint a gyorsindító sávba tetszőleges alkalmazások elhelyezésének lehetősége is jól jött volna. De ez legyen a legnagyobb baj, nálunk kiállta a próbát, és a visszavitelt követő napon már éreztem, hogy azért jó társ volt a telefon és a PC mellé.
Sok dolgot szívesebben és kényelmesebben tudtam rajta elvégezni, mint például a levelezés vagy a Google Reader olvasása.
Mindenkinek ajánlani tudom csak, remek társ a mindennapokban.