Május 20-tól Keresztény Színházi Fesztivál Budapesten

Idén a fiatal közönséget is megszólítja a III. Keresztény Színházi Fesztivál. A rendezvény programja különleges sorsokat, műfaji sokszínűséget, színes, formabontó színházi megoldásokat ígér, igazi európai szellemiségben. Május 20. és 26 között 5 helyszínen 13 látványos produkcióval mutatkoznak be magyar és külföldi vendégművészek Budapesten. Az Újszínház hiánypótló kezdeményezését idén két teátrum is befogadja. A Ram Colosseum az ExperiDance játékát, míg a Nemzeti Színház a debreceni társulatot látja vendégül. A keresztény téma minden előadásban másképp jelenik meg; a musicaltől a fekete mesén át a marionette bábelőadásig számtalan művészeti ágazat műsorra kerül.

A fesztivál nyitó előadása Stuart Mária történetét dolgozza fel. A Királynő aranyból van című produkciót már emberöltő óta nem játszották a fővárosban. A budapesti premier főhőse, Skócia 17 éves hithű királynője, aki reneszánsz humanista uralkodóként a hatalmi érdekek teljes káoszban próbálja megőrizni tisztaságát, erényeit országa érdekében. Az uralkodónő szenvedéllyel, spiritualitással telített életútját Koncz Andrea jeleníti meg az Újszínház Nagyszínpadán, május 20-án.

A rendezvény európaiságát mutatja a kereszténység központjából, Olaszországból érkező társulat prdukciója; a Fratelli Napoli Marionett Bábszínház Krisztus halálát és annak körülményeit mutatja be a társulatot jellemző, sajátos műfajban. A Cataniából érkező életnagyságú bábokkal dolgozó marionett előadás címe Krisztus a Golgotán.

A fesztivál egyik legizgalmasabb előadásának a Magyar Elektra című tragédia ígérkezik. A kamaradarab Bornemissza Péter 1558-ban írt műve alapján kerül a színpadra Katona Imre rendezésében, modern színészi eszközökkel. Az előadás egyszerre ötvözi a görög dráma és a XVI. századi mentalitását, miközben örökké aktuális üzenetével a ma emberét is megszólítja.

Nagyszabású, és rendkívül látványos előadásnak ígérkezik a Csokonai Nemzeti Színház produkciója is. A debreceni teátrum A magyar Fauszt című történetet mutatja be a Nemzeti Színházban, izgalmas díszlettel, saját zenekar és kórus kíséretében. A vendégelőadások sorát másnap az olaszországi Teatro Iaia előadása gazdagítja: A rózsafűzér című családtörténetben a mindennapi zsolozsmák világa bontakozik ki a színpadon. A matriarchális társadalom csúcsát jelképező  zsarnok anya és lányainak konfliktusát dolgozzák fel a darabban, amely a főhős lelki megtisztulásával ér véget.

Május 25-én a lengyel TEATR A színház musicalét fogadja a Keresztény Színházi Fesztivál. Az Apokalipszis című előadás modern színházi kifejezőeszközökkel jeleníti meg a végítélet történetét. A musical érzelemmel, dinamizmus táncelemekkel, rock és klasszikus zenével, látványos színpadképpel telített előadást ígér. A várakozásokkal ellentétben a darab pozitív végkicsengéssel zárul, reményt, életigenlést és feloldozást hirdet.

A programot egyházzenei koncertek és egy kerekasztal beszélgetés teszi teljessé, a záróesten pedig egy igazi klasszikussal, Szent Margit történetével ér véget a Keresztény Színházi Fesztivál.