Zöld fesztivál lett a SZIN

SZINImmár a Környezetvédelmi minisztérium „Zöld Fesztivál” minősítését is magáénak tudhatja a Szegedi Ifjúsági Napok, mely a hazai fesztiválok között elsőként tűzte zászlajára a fenntartható fejlődés, az ökotudatos életmód népszerűsítését.

A Szegedi Ifjúsági Napok, teljesítve a meghatározott környezetvédelmi kritériumokat idén elnyerte a Zöld Fesztivál címet, amelyet Szabó Imre miniszter adott át a fesztivál szervezőinek. A zöldfesztiválok rendezőinek 4 környezettudatos alapkövetelményt kötelező vállalnia, és ezen felül, legalább 4 szabadon választható kritériumot kell teljesítenie a választható 8-ból.

A SZIN a szelektív hulladékgyűjtés mellett nagy hangsúlyt fektet a közösségi és kerékpáros közlekedés használatára, a látogatók közlekedését vasúti kedvezmények és külön buszjáratok segítik. Valamint a fesztiválon – többek között –bringaerőmű és „sörkollektor” is üzemel, ezzel is csökkentve az esemény energiaszükségletét.

A fenntartható fesztiválozás honi népszerűsítésének élharcos fesztiválján idén már a sört - mint megannyi európai fesztiválon – visszaváltható, ún. Re:pohárból ihatják a fesztiválozók. RE:POHÁR már ismerős fogalom a hazai fesztiválozók között, hisz tavaly a SZIN hozta be a köztudatba, akkor még egy vendéglátóban alkalmazva a fesztiválon. A visszaváltható pohár lényege, a környezet terhelésének csökkentése. Az, hogy szemben a hagyományos műanyag poharakkal, vagy akár a „komposztálható” poharakkal, nem keletkezik hulladék, hiszen a poharat visszaválva, azt elmosva (mint akár az üvegpoharakat) újra felhasználják.

A SZIN a tavalyi próba bevezetést követően idén a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium segítségével a Zöld Övezet Társulás poharait is rendszerbe téve valósítja meg a visszaváltható pohár akciót, mely várhatóan több mint 60.000 darab egyszer használatos műanyag pohárból származó hulladékképződést előz meg a SZIN-en. A zöldtárca vezetője, Szabó Imre a Re:pohár program kapcsán elmondta: „A lakossági fogyasztás során keletkezett hatalmas mennyiségű hulladék - túl azon, hogy jórészt megoldhatatlan problémákat szül -, az energiafogyasztásra is nagymértékben kihatással van. A hulladékmennyiség csökkentésének legelső lépése a megelőzés, vagyis annak megakadályozása, hogy egyáltalán hulladék keletkezzen.”

A fesztiválon komposztálható tányért, evőeszközöket és poharakat is használnak. A SZIN területén cirkál a Zöld Rendőrség, akik információkkal szolgálnak és a megintik az öko-kihágókat és dícsérik az ökotudatos létformát követő fesztiválozókat. A SZIN régi terve is megvalósul idén: a fesztivál a Követ Egyesülettel közösen megkísérli megmérni a fesztivál ÖKOLÁBNYOMát. Az ökolábnyom számítással az derül ki, hogy mennyivel fogyasztunk többet vagy kevesebbet annál, mint ami a ránk eső rész alapján nekünk járna. A fesztivált követően kiszámítják, mennyi CO2-t bocsátottak ki és ennek elnyelésére fákat ültetnek a fesztivál területén.