Samsung Galaxy Note - a modder közösség új kedvence

Samsung Galaxy Note

Hamarosan hódító útjára indul az identitászavarral küzdő Galaxy Note, egy teljesen új dimenziót nyitva ezzel nem csak az Android, de az okostelefonok és táblagépek világában is. Az eredetileg I9220 kódnév alatt fejlesztett készülék N7000 kódnév alatt fog forgalmazásba kerülni, ezzel is jelezve, hogy a Note egy új szériát fog képviselni és nem a Galaxy S által már kitaposott ösvényt fogja követni.

Az október 28-i sajtótájékoztató után mi is kicsit részletesebben szemügyre vehettük az új jövevényt. Már messziről is feltűnik, hogy nagy. Nagyon nagy. Az én Galaxy S-emhez képest óriási, pedig csak alig 1,3"-nyi (~3,3cm) különbség van a két készülék között. Másodszorra, egy Galaxy Tabot (7") mellétéve már nem tűnik olyan behemótnak. Egy Galaxy Tab 10.1-et mellérakva pedig már egyenesen kicsinek tűnik. Így érthető, hogy miért is nem hívja a Samsung sem okostelefonnak, sem táblagépnek. A SIM kártyámat és a memóriakártyámat behelyezve szinte azonnal talált hálózatot és a médiatartalmakat is hamar beindexelte.

Amit nagyon sajnálok, hogy le kell venni a hátlapot a memóriakártya cseréjéhez. Öröm az ürömben, hogy a Galaxy SII-höz hasonlóan a hátlap kicsit bordázott felületet kapott, így nem csúszik ki könnyen a kezünkből. Egy kézzel ne nagyon számítson rá bárki is, hogy a teljes kijelzőt el fogja majd érni, de két kézzel egyáltalán nem lesz nehézkes, sőt! Egyrészt nagyon kellemes a fogása, másrészt a nagy kijelző miatt gyorsan és pontosan lehet gépelni a virtuális billentyűzeten. A telefonokon mindig is túl kicsi volt a billentyűzet, a tableteken túl nagy, most végre itt az ideális.

Az Engadget felkérte az egyik leghíresebb okostelefon moddert, Francois Simondot (supercurio), a Voodoo project megalkotóját, hogy nézzen egy kicsit a mélyére a Notenak. Francois kapott is az alkalmon és rendesen kivesézte a behemót készülék alkatrészeit.

A processzor a Galaxy SII-t is meghajtó két magos ARM Cortex A9-es Exynos 4210, de 200Mhz-zel magasabb órajelen, 1,4Ghz-en fog majd pörögni. A grafikus chip a szintén Galaxy SII-ben is használt négy magos Mali-400MP, ami - elmételig - többek között másodpercenként akár 30 millió háromszög és akár 1,1 milliárd képpont kirajzolására képes. Ezen felül a lassan már alapnak számító OpenGL ES 1.1 és 2.0 támogatással is fel van vértezve. Szükség is lesz erre a sok a számítási teljesítményre: a kijelző 800*1280 képpontos felbontása és 60Hz-es képfrissítése mellett másodpercenként több, mint 61 millió pixelt kell majd kirajzolnia. A Wi-Fi és Bluetooth chip a Broadcom BCM4330 lesz, amely a 802.11a/b/g/n hálózatokon képes kommunikálni. Az NFC chip pedig egy második generációs NXP PN544 lesz. További részletek (szenzorok, kamerák) az Engadget honlapján találhatóak, angol nyelven.

Ahogy a bevezetőben említettem, bekapcsolás után a boot képernyőn szereplő N7000 felirat jelezte az új generáció kezdetét. A menü gyors volt, reagált, ahogy és amikor kellett, nem akadozott. A Galaxy SII-t mellétéve az SII gördülékenyebbnek tűnt, de a több, mint két és félszer nagyobb felbontás miatt ez bőven belefér. Ezen kívül nagyon pozitívan érintett, hogy végre rendes animációval fordul el a képernyő oldalnézetbe és nem csak egy villanással vált át, ezzel is eleganciát sugározva.

Miután a menüben kinyomkodtam magam, gyorsan rászabadultam a Marketre, még nem az új volt rajta, de hamar frissített. Elsőnek két Gameloft játékot, az Asphalt 6-ot és az UNO-t töltöttem le. Nagy sajnálatomra egyik játék se működött úgy, ahogy azt én szerettem volna. Az Asphalt 6 egy "nem támogatott készülék" felirattal fogadott, az UNO pedig, bár betöltött, de csak egy régebbi készülékekre optimalizált változat jött be, amiben nincsen online multiplayer lehetőség, így nem tudtunk egy jót kártyázni a többiekkel. Utolsó mentsvárként az Angry Birdsnek és a Cut the Ropenak estem neki, ezek viszont már tökéletesen futottak. Tableten játszani nekem túl nagy, telefonon meg túl kicsi, így a Noteban megtaláltam a nekem megfelelő játékos társat. Egy élmény volt elbánni a disznókkal és vagdosni a köteleket. Egy, a Space Physics-hez hasonló játék van előtelepítve a telefonra, hogy megmutassa, hogy a toll nem csak egy egyszerű beviteli eszköz lesz, hanem akár kifejezetten ilyen vezérlésre készített játékokat is játszhatunk majd vele. A What the Doodle!? játékosok számára - amiben egy véletlenül kapott szót vagy szókapcsolatot kell lerajzolni a többi játékos számára, akiknek pedig ki kell találniuk, ezzel pontot szerezve nekünk és saját maguknak - biztosan hiánypótló lesz az új S-Pen. Egy gamepaddal és megfelelő alkalmazásokkal igazi vad játékgépet lehet majd belőle faragni. Egy HDMI kábellel egy 100cm-es LED TV-re kötve pedig akár egy teljes értékű játékkonzol is lehet majd. A potenciál megvan benne, már csak ki kell használni. Én biztosan bevásárolnék, ha lenne mit.

Bár nem a legjobb, a legnépszerűbb teljesítmény-tesztelő program még mindig a Quadrant. Elsőre ~3700 pontot hozott, majd kétszer is 4000 pont felett egy kicsivel. Ez persze nem tűnik olyan kiugrónak, de ha figyelembe vesszük, hogy ezt 800*1280-as felbontás mellett hozta, akkor az bizony nem semmi (Mivel itthon hivatalosan nem kapható az Advanced változat, nem tudtam megnézni a részeredményeket, így csak sejtés, hogy a 3D húzta vissza egy kicsit). Más programokra nem jutott idő sajnos, talán majd legközelebb.

Az igazi áll leesős pillanat, az az Allshare tesztnél jelentkezett. Egy 1080p-s videó streamelése közben gondoltam egyet és a menüből beléptem a kamerába. Ennek, a legoptimistább jóslataim szerint is meg kellett volna, hogy akassza egy pillanatra a streamet, de nem tette. Sőt! Valami olyan történt, ami után csak pislogni tudtunk. Beállítottam a kamerát videó felvételre, a felbontást 1080p-re, majd elindítottam a felvételt. A Note szinte az arcomba röhögött.. Az Allshare adás egy pillanatra sem szakadt vagy akadt meg és közben a felvétel is haladt, mint a mesében. Így gyakorlatilag felvettem a TV-n játszódó dolgokat Full HD-ban, amit a készülék játszott át a TV-re Full HD-ban. Sajnos a Smart TV-k nem kezelik az összes olyan formátumot, amit a Note is, de ilyen teljesítmény mellett ez már csak részletkérdés. Remélhetőleg a későbbiek folyamán akár valós időben képes lesz átkódolni egy, a TV által támogatott médiatípusra, majd azt az adatfolyamot közvetíteni a TV-nek, ezzel hidalva át a kompatibilitási problémákat.

A recovery menüt nem sikerült előcsalogatni, a download módot viszont megtaláltam. Így örömmel jelenthetem be, hogy a boot loader továbbra is nyitott maradt, mint azt az eddigi Galaxy készülékeknél már megszokhattuk. Mondjuk, ha az Ice Cream Sandwich beváltja majd a hozzá fűzött reményeket, akkor nem igazán lesz szükség a romolgatásra. A loader örömmel konstatálta, hogy hivatalos (official) rom van a készüléken.

Nagyon sajnálom, hogy csak 2.3-as Androiddal érkezik majd, de szerencsére lesz majd 4.0-s frissítés. Az már most látszik, hogy iszonyat nagy potenciállal rendelkezik a Note. Ha megfelelő kereset lesz rá, akkor a fejlesztőket is magával vonzza majd. A fejlesztői közösség által támogatott készülékek pedig mindig is népszerűek voltak, hiszen rengetek kiegészítés készült hozzájuk, ezzel is megtoldva a lehetőségeik már amúgy is szinte korlátlan tárházát. Az én farzsebemben kényelmesen elfért, úgyhogy én várom szeretettel.

Általános specifikációk:

  • 2G hálózat: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
  • 3G hálózat: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 
  • Méret: 146.9 x 83 x 9.7mm
  • Súly: 178g
  • Kijelző: kapacitív, Super AMOLED kijelző, 16 millió szín
  • Felbontás: 800*1280, 5,3" (~13cm), ~285ppi
  • Csengőhang: MP3, WAV, vibráció
  • GPRS: Class 12, 32 - 48 kbps
  • Edge: Class 12
  • 3G: HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
  • WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
  • Bluetooth: v4.0+HS
  • USB: v2.0 microUSB (MHL), USB On-the-go
  • Kamera: 8 MP, 3264x2448 felbontás, automatikus fókusz, LED villanó
  • Másodlagos kamera: 2MP
  • Videófelvétel: 1080p@30fps
  • Levelezés: SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
  • Rádió: van
  • GPS: van
  • Akkumulátor: Li-Ion 2500 mAh 

A cikk eredetileg a Samsung Mob!lers blogon jelent meg.