Motorola Defy root-olási útmutató

Motorola Defy

A Motorola Defy rootolása, valamint a főzött ROM-ok telepítése kicsit technikásabb, mint más telefonoknál. Ez sajnos a zárt bootloader hibája, azonban senki ne ijedjen meg, a dolog közel sem olyan bonyolult, mint elsőnek hangzik. A dolog lényege, hogy a Recovery partíció el van zárva, és nem lehet módosítani a tartalmát. Emiatt csak egy nagyon alap Recovery-t érünk el, de erre is van megoldás. Azonban pont ennek a zárt bootloader-nek köszönhető, hogy szinte lehetetlen tönkretenni a telefont. Maximum az SBF cseréje során léphetnek fel hibák, de ezeket is meg lehet oldani. Nézzük tehát, hogyan lehet teljes uralmat nyerni a Defy felett.

A folyamat során a belső memóriára telepítünk majd egy Recovery-t, mely a telefon indítása után lép majd életbe, és teljes funkcionalitást tesz elérhetővé a felhasználók számára. Erre azért van szükség, mert az alap lehetőségek igen korlátozottak. Azonban a ClockWork Mod gyakorlatilag minden funkciót biztosít, amelyre valaha szükségünk lesz.

Azonban még mindig van egy dolog, amit le kell tisztáznunk: ez pedig az eFuse: ez egy IBM által kifejlesztett technológia, amely lehetővé teszi a chipek számára, hogy újraprogramozzák magukat. A Defy esetén a dolgot úgy kell elképzelni, mint egy szakadékot, valamint a felettük átívelő hidat. Valahányszor frissít a felhasználó, "felégeti a hidat", az adatok elvesznek, és nincs visszaút (van pár trükk azért erre is).

Az SBF a Motorola formátuma, melyben a flashelendő adatokat tárolja. Ezekben a csomagokban általában számos állomány található, a legtöbb valamilyen CGXX névre keresztelve, ahol az XX egy szám. Amikor egy teljes SBF-et flashelünk, az adott partíciók törlődnek, majd újra létrejönnek, és a telefon felmásolja a szükséges adatokat. Minden partíció egy-egy CGXX file-hoz tartozik. Ez az a pont, ahol az eFuse pályára lép. Minden file tartalmaz egy Android verziót, amely azonosítóként szolgál. Minden flashelés során ez az érték nő, így lehetetlenné teszi, hogy korábbi verziót telepítsünk.

Azonban erre is van megoldás: az úgynevezett Fixed SBF-ekből hiányoznak az ezért felelős file-ok, így bármikor szabadon telepíthető bármelyik verzió. Mivel azonban ezek nem hozzák létre a /System és CDT partíciókat, a Nandroid Backup segítségével át kell másolni az ott található állományokat, különben nem fog működni telefon.

A Nandroid Backup egy zip file, melyet recovery-ben kell használni. Nem tesz mást, mint a /System és egyéb partíciók tartalmát törli, majd felmásolja a megfelelő adatokat. Ez nem módosít semmit, ellentétben az eFuse-zal, így gyakorlatilag kárt sem okoz.

Nézzük tehát, melyik CG milyen Android-ot jelent:

  • CG Version 2: SBF 2.21 / 2.34 / Chinese (Éclair)
  • CG Version 3: SBF 2.51 (Éclair)
  • CG Version 4: SBF 3.4.2 (Froyo)
  • CG Version 5: SBF 4.5.0 / 4.5.1 (Gingerbread)

Amennyiben Eclair-rel szerelt Defy-t szeretnél flashelni, és bármikor vissza szeretnél térni a régi verzióhoz, mindenképp Fixed SBF-et válassz, valamint a hozzá tartozó Nandroid file-t.

Természetesen aki nem hisz a tákolt ROM-okban, az használhatja a gyári file-okat is, de nem szabad elfelejteni, hogy ezekkel NINCS visszaút. Most, hogy túlvagyunk az elméleti bevezetőn, térjünk rá a lényegre.

A következőket mindenki saját felelősségére, és a lépések alapos elolvasás után végezze el! Nem vállalunk felelősséget az esetlegesen tönkretett telefonokért!

Szükség lesz az RSD Lite nevű programra, melyet a Motorola is használ a telefonok flasheléséhez. A program képes megoldani a rossz Fixed SBF és Nandroid fileok, nem sikerült flashelések és egyéb hibákat is.

FONTOS: a telefon legyen feltöltve, legyen folyamatosan összekötve a számítógéppel, és az ne menjen Sleep módba, illetve ne kapcsoljon ki. Az SBF legyen a c:\ gyökérbe helyezve, és legyen RÖVID neve (pl. defy.sbf).

És most térjünk rá a rootolásra:

  1. Töltsd le a SuperOneClickRoot-ot
  2. Telepítsd a drivereket (32 / 64 bit)
  3. Indítsd újra a PC-t
  4. Engedélyezd az USB Debugging-ot a telefonon (Settings -> Applications -> Development)
  5. Kösd össze a telefont a géppel, USB kábelen
  6. Várd meg, amíg az esetleg hiányzó drivereket összeszedi a gép
  7. Kattints a Root-ra (SuperOneClickRoot)
  8. Hagy dolgozni, amikor a BusyBox-ról kérdez, nyomd meg a Yes-t
  9. Ha végzett, és tesztet szeretne végezni, nyomj Cancel-t, és indítsd újra a telefont

Ezzel meg is van a rootolás.

Mivel minden főzött ROM saját eljárást igényel, így most a gyári SBF flashelését fogjuk bemutatni. Ne feledd, ez az a megoldás, ahol NINCS régebbi verzióra visszatérés!

  1. Töltsd le az RSD Lite-ot, valamint a kívánt SBF-et (a korábban linkelt oldalról)
  2. Indítsd el a telefont bootloader módban: kapcsold ki a telefont, majd a hangerő fel gombot, és miközben lenyomva tartod, nyomd meg a Power gombot. Tartsd őket, amíg egy fekete képernyő fehér betűkkel nem jelenik meg
  3. Kösd össze a Defy-t a PC-vel, USB-n keresztül
  4. Ekkor az RSD-ben a Start gombnak aktívnak kell lennie. Nyomd meg, és várj.

Ha minden jól megy, már a kívánt Android fogad. Ne feledd, innen NINCS visszaút (korábbi verziókra)!

A teljesség kedvéért nézzük meg, hogyan lehet CyanogenMod 7-et flashelni. Ez kicsit hosszabb folyamat lesz.

A Nightly (instabilabb) változatok itt érhetőek el, míg a stabil innen tölthető le. Mindenki döntse el, melyikkel kíván kísérletezni. Én a stabil használatát javaslom, a Nightly-ból pedig mindig a legfrissebbet.

A rootolásig teljesen megegyezik a folyamat az előzővel.

  1. Miután újraindult a telefon, a Market-ről tölsd le a 2nd init nevű programot. Amikor superuser engedélyt kér, kattints a Yes-re
  2. Tiltsd le az USB Debugging-ot (Settings -> Applications -> Development)
  3. Indítsd újra a telefont
  4. A boot menüben válaszd a normal boot-ot
  5. Miután a telefont elindult, a letöltött SBF file-t, valamint a Google Apps file-t (ebből is érdemes a legújabbat) másold fel az SD kártyád gyökerébe
  6. Indítsd újra a telefont, és várd meg a boot menüt, vagy a hangerő le gombot nyomd meg, amikor felvillan a kék LED
  7. Most menj a recovery-be, majd válaszd a Custom Recovery-t
  8. Wipe Data/factory reset
  9. Wipe cache
  10. Install zip file from SD card - válaszd ki az előbb felmásolt CM7 állományt, majd a Google Apps-ot
  11. Várd meg, amíg végez, majd indíts újra
  12. Amint elindul a telefon,az App Drawer-ben válaszd ki a baseband switcher-t, majd válaszd ki a megfelelőt az optimális vételhez (GSM)

Ezzel a megoldással később van lehetőség korábbi Androidokra is visszatérni.